Strip Kafka ameriškega ustvarjalca Petra Kupra. Foto: Festival Tinta
Strip Kafka ameriškega ustvarjalca Petra Kupra. Foto: Festival Tinta
Butalci Frana Milčinskega v stripu po podobi Marka Kocipra. Foto: Festival Tinta
Butalci Frana Milčinskega v stripu po podobi Marka Kocipra. Foto: Festival Tinta
Festival Tinta 2021

Celoten Festival Tinta 2021 si oglejte TUKAJ.

Z odprtjem skupinske razstave v Galeriji Kresija bo vse do nedelje, 10. oktobra, potekal mednarodni Festival stripa Tinta 2021, ki bo gostil odmevne domače in tuje goste.

V fokusu letošnjega festivala je priznani ameriški stripar Peter Kuper, ki se zaradi trenutnih epidemičnih razmer festivala ne bo osebno udeležil, bo pa vodil spletni masterclass.

V četrtek bo na Vodnikovi domačiji potekal tudi dražba stripov, stripovskih originalov, otroških knjig in ilustracij.

Festival Tinta 2021 se začenja z razstavo v Galeriji Kresija, kjer bodo na ogled plakati vseh glavnih gostov (Emmanuel Guibert, Peter Kuper, Colorama, Zlati osla) ter sveže prevedeni stripi in izdaje, ki so letos nominirane za nagrado zlatirepec.

V galeriji Dobra Vaga pa bodo odprli razstavo Berlinske umetniške založbe in riso tiskarskega studia Colorama, ki bosta predstavila celoten katalog, ki vključuje več kot 70 izdaj - eksperimentalne stripe in vizualne pripovedi številnih umetnikov in umetnic.

Preobrazba v Vodnikovi domačiji

Med vrhunci festivala organizatorji napovedujejo že omenjeno razstavo Preobrazbe, ki bo na ogled od četrtka dalje v galeriji Vodnikove domačije. Na ogled bo skupinski projekt, ki združuje tri novejše Stripburgerjeve založniške podvige – stripovske albume, nastale po zimzelenih literarnih predlogah.

Prvi je odmevno delo Kafka večkrat nagrajenega stripovskega ustvarjalca in izkušenega ustripljevalca literarnih z izrazito prepoznavnim slogom. Slovenski javnosti se bo predstavil z udarno predelavo brezčasnih kratkih zgodb enega največjih pisateljev 20. stoletja, Franza Kafke.

Na ogled bodo tudi izvirne strani iz monografske zbirke vizualnih interpretacij poezije Ostri ritmi Andreja Štularja, novoizdanega dela, ki se navdihuje pri poeziji Srečka Kosovela, poleg tega pa še izvirni prizori iz pravkar ponatisnjenega albuma Butalci v stripu, pod katerega se podpisuje Marko Kociper, ki sicer že snuje njegovo nadaljevanje, izid je predviden naslednje leto.

Razstava prinaša vrsto sitotiskov, ob odprtju pa se obeta tudi avdiovizualni performans KONS5 v izvedbi Lutkovnega gledališča Nebo, ki letos praznuje 20-letnico.

Tradicionalni sobotni stripovski sejem v Kinu Šiška

V petek bodo v Equrni odprli pregledno razstavo opusa Emmanuela Guiberta, ki velja za enega največjih francoskih stripovskih mojstrov. Poseben del razstave bo posvečen tudi Guibertovemu prijateljevanju z ameriškim arhitektom slovenskega rodu, Michaelom Plavcem, ki mu je ob nedavni smrti posvetil svojo prvo prozno knjigo.

Vizualna interpretacija poezije Ostri ritmi Andreja Štularja. Foto: Festival Tinta
Vizualna interpretacija poezije Ostri ritmi Andreja Štularja. Foto: Festival Tinta

Dan pozneje bo potekal tradicionalni sobotni stripovski sejem v Kinu Šiška, ki bo ponudil širok nabor izdaj domačih stripovskih založnikov, striparn in prodajalcev rabljenih klasikov, pestro obsejemsko dogajanje pa bo postreglo s predavanji, predstavitvami ter pogovori z domačimi avtorji in tujimi gosti.

Festival se bo končal s podelitvijo Stripolisove nagrade za najboljše izvirne in prevodne stripovske izdaje leta zlatirepec 2021 ter džezovskim koncertom na skice glavnih striparjev.