Gorenjski gaunarji so si precej privoščili odhajajočega predsednika

Gorenjski gaunarji že v prvi super uspešnici Pr'Hostar, ki je postal najbolj gledan slovenski film po osamosvojitvi, niso poznali zavor v svojem surovem, gorenjsko obarvanem humorju, a v nadaljevanju Pr'Hostar 2 ‰, ki mu je že uspelo preseči mejnik 100.000 gledalcev v kinematografih, so šli še korak dlje. Še posebej so si privoščili odhajajočega predsednika republike Boruta Pahorja, ki ga je upodobil mojster slovenske satire in imitator Tilen Artač.

Ekipa Pr
Ekipa Pr'Hostar na izobraževanju na Bledu, slovenskem turističnem biseru. 

Goran Hrvaćanin in Mario Ćulibrk sta sicer začela s karikiranim, stereotipnim balkanskim humorjem, s katerim sta ironično obravnavala sebe - gorenjske čefurje. Predvsem skeči iz serije Car in Carice so postali youtube senzacije. Leta 2011 se je zelo duhovita druščina še razširila in se preusmerila v karikiranje gorenjskih stereotipov. In tako je nastala spletna serija Pr'Hostar, ki je na youtubu požela že na milijone ogledov. Leta 2016 je ta kulminirala v celovečercu, ki je postal najbolj gledan slovenski film po osamosvojitvi, številke pa zelo dobro kažejo tudi nadaljevanju. Pr'Hostar ‰ je namreč že presegel 100.000 obiskovalcev v kinematografih in se s tem zavihtel v družbo letošnjih tujih uspešnic, kot sta Top Gun: Maverick in Minioni: Grujev vzpon.

Iz propadajočega hotela v “butični” protokolarni objekt

Po tem, ko se je v prvem filmu majhen podeželski hotel Pr'Hostar zaradi pogoltnosti direktorja znašel v rdečih številkah, na vrata pa je že trkal tuji kupec dvomljivega slovesa, kateremu je sledil “organizirani” upor osebja, je ta v nadaljevanju razseljen na vseh gorenjskih koncih in krajih. Hotel namreč že dolga leta sameva in se na njem nabira prah, nekdanja ekipa pa večinoma brezplodno išče nadaljnje delovne izzive. Puške pa nista vrgla v koruzo Tristan (Niko Zagode, ki ponovno blesti kot “odličen” prevajalec srbo-hrvaščine) in Mark (Mario Ćulibrk), ki je odkril svoj glasbeni “talent”. Ta tandem se odloči, da bo staro ekipo kljub vsem razprtijam in težkim besedam, s katerimi se obkladajo kot po tekočem traku, ponovno zbobnal na kup ter iz propadajočega hotela naredil “butični” protokolarni objekt. Že v štartu pa se jim je posrečil veliki met - gostili so namreč nikogar drugega kot našega zdaj odhajajočega predsednika republike Boruta Pahorja, ki ga je zelo vihravo in z veliko selfiji, objavljenimi na instagramu, upodobil vedno izjemni Tilen Artač, v hotelu pa se predsedniku pridruži njegov srbski kolega Vucić, ki ga je zelo posrečeno imitiral Dalibor Golubović. A poleg eminentnih gostov je gorenjska robatost osebja sprožila nepričakovan spletni turistični fenomen, tako imenovani ruralni safari, ki postane njihov prepoznavni “trademark”. Da, gorenjski gaunarji so končno našli svojo tržno nišo in mesto pod soncem …

Gorenjski gaunarji so končno našli svojo tržno nišo in mesto pod soncem.

Neizprosni dialogi Pahorjevih asistentov

Pod scenarij se tudi tokrat podpisujeta Dejan Krupić in Goran Hrvaćanin, ki sta bila še posebej pikra v dialogih dveh Pahorjevih članov kabineta (Marko Miladinović kot Esteban in Uroš Smolej kot Edvard) režisersko taktirko pa je ponovno prevzel Luka Marčetić, ki je imel tudi svoj igralski “comeback”. Stara igralska zasedba je sicer ponovno na kupu, poleg že omenjenih Ćulibrka in Zagodeta so tu še Dejan Krupić kot “mamin sinko” Matevž, Goran Hrvaćanin kot gobezdavi Jerč, Mateja Terseglav kot Tatjana, ki je končno zanosila, in njen partner Marjan (Miha Brajnik), ki pa več časa preživi z Bobijem (Aljoša Armuš). Za največ smeha v nadaljevanju gaunarskih peripetij sicer ne poskrbi gorenjska folklora, temveč balkanska. V delu, ko Tristan in Mark obiščeta Redjepa (Haris Raković), ki živi s svojima staršema, je odlično skoncentriran ves balkanski gostiteljski “protokol” in s tem spretno karikiran humor.


Najbolj brano