Enakost spolov na podeželju - Zaključni dogodek v sklopu projekta TERA

12.3.2024 | 09:20

Enakost spolov na podeželju - Zaključni dogodek v sklopu projekta TERA
Enakost spolov na podeželju - Zaključni dogodek v sklopu projekta TERA

V Hiši Evropske Unije v Ljubljani je dne 7.3.2024 potekal nacionalni posvet in novinarska konferenca na temo enakosti spolov na podeželju. Dogodek je bil izveden kot eno izmed zaključnih dejanj projekta TERA, ki si prizadeva za izboljšanje praks na področju usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja na podeželju.

Projekt TERA, ki se financira iz sredstev Norveškega finančnega mehanizma 2014 – 2021 in sredstev slovenske udeležbe, naslavlja izzive usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja v ruralnem okolju, s poudarkom na nizki ozaveščenosti o možnostih usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja med ženskami in moškimi na podeželju, izrazito slabši ekonomski neodvisnosti žensk na podeželju, fragmentacijo deležnikov v regiji pri naslavljanju izzivov usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja ter fizične odmaknjenosti in oteženega dostopa do javnih sredstev.

Zaključni dogodek z naslovom »Enakost spolov na podeželju« je organizirala Regionalna razvojna agencija Posavje, v sodelovanju z ostalimi projektnimi partnerji - Razvojni center Murska Sobota (vodilni partner), Inštitut za preučevanje enakosti spolov Maribor (IPES), Zveza slovenske podeželske mladine (ZSPM), Center za razvoj trajnostne družbe Murske Sobote z.o.o. in ENRI: Høgskolen i Innlandet: Inland University of Applied Sciences (norveški partner). Dogodek je moderirala izkušena in strokovna novinarka, Nataša Briški, ki je odlično povezala vse sogovornike okrogle mize. Poleg predstavnice financerja projekta, vodje sektorja za finančne mehanizme Jadranke Plut je udeležence nagovorila tudi njena ekscelenca, veleposlanica Kraljevine Norveške Trine Skymoen. Poudarila je, da je enakost spolov zelo pomembna tema, ki se povezuje tudi z gospodarskim napredkom, splošno blaginjo in razvojem družbe. Veleposlanica verjame, da bi morali imeti ženske in moški enake možnosti za osebni in karierni uspeh, tako na podeželju kot tudi v bolj urbanih območjih. Opaziti je tudi, da so na ruralnih območjih še vedno močno prisotne tradicionalne delitve dela med ženo in možem. Kot je izpostavila veleposlanica, imajo Norveški finančni instrumenti dva cilja - prispevati k bolj enakopravni Evropi, tako socialno kot gospodarsko, ter okrepiti odnose med Islandijo, Lihtenštajnom in Norveško ter 15 prejemnimi državami v Evropi.

Enakost spolov na podeželju - Zaključni dogodek v sklopu projekta TERA

V diskusiji na okrogli mizi na temo enakosti spolov na podeželju so sodelovali Ana Pavlič, programska direktorica z Inštituta za proučevanje enakosti spolov (IPES), Roman Žveglič, Predsednik KGZS, Urška Skube, Zveza slovenske podeželske mladine, Helena Valas, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ), Andreja Budimir, Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj in mag. Tina Kosi, direktorica Urada RS za mladino. Okrogla miza je povzela vse ključne dosežke projekta TERA, obenem pa ponudila tudi izjemno zanimive vpoglede v polje enakosti spolov na podeželju in razmišljanja sogovornikov.

V sklopu novinarske konference, na kateri so bili ključni sogovorniki predstavniki partnerskih organizacij projekta: Tadej Pirc (RCMS), Ana Pavlič (IPES) in Anja Kastelic (ZSPM), so bili predstavljeni glavni dosežki projekta TERA in pomembnost teh za razvoj skupnosti v kateri bo vsak lahko užival v enakih pravicah, priložnostih in bil deležen enake obravnave. Sogovorniki so predstavili izvedeno raziskavo o Enakosti spolov na podeželju, s pomočjo katere se je identificiralo ključne zaviralce, ki osebam, ki na podeželju živijo in ali delajo otežujejo iskanje ravnovesja med poklicnim in zasebnim življenjem. Predstavili so dva več-deležniška odbora, ki sta se na podlagi pridobljenih podatkov vzpostavila v Pomurju in Posavju. Odbora sta združevala predstavnike in predstavnice številnih javnih zavodov in organizacij, z namenom sprejetja smernic in razvoja ukrepov za odločevalce na področju lajšanja možnosti usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja na podeželju. Predstavili so tudi edukativno-ozaveščevalni program z mentorsko shemo, ki je bil oblikovan v sklopu projekta.

Predsednica ZSPM, Anja Kastelic je izpostavila pomen in doprinos programa mentorstva, ki je bil razvit v sklopu projektnih aktivnosti TERA. Program mentorstva in izvedene delavnice, ki so potekale po vseh slovenskih regijah so pripomogle k boljšemu razumevanju enakosti spolov, ključno pa je to, da so te delavnice spodbudile samorefleksijo med podeželani in kritično razmišljanje o naših dejanjih in načinih življenja ter delitvami dela med možem in ženo na kmetiji. Kot je bilo prikazano v predstavitvenem videu projekta, ki se je predvajal na dogodku, so udeleženci delavnic poudarili pomembnost (medgeneracijskega) povezovanja, medsebojne komunikacije in mentorskega programa.

Novinarske konference in okrogle mize v organizaciji Regionalne razvojne agencije Posavje so se udeležile Simona Hostar, Ana Jurečič Martinčič, Nataša Kežman in Nataša Šterban.

Posnetek dogodka si lahko ogledate na Facebook profilu RRA Posavje.

Organizator RRA Posavje se iskreno zahvaljuje vsem udeležencem Okrogle mize »Enakost spolov na podeželju« za njihov prispevek in aktivno sodelovanje. Vaše mnenje ima ključno vlogo pri oblikovanju trajnostnih rešitev na področju enakosti spolov v prihodnje.

RRA Posavje

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava