REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Vsak dan je slabše«: ZDA bodo Ukrajini poslale nove rakete, toda zmagovalec topniških spopadov je že znan

»Vsak dan je slabše«: ZDA bodo Ukrajini poslale nove rakete, toda zmagovalec topniških spopadov je že znanSalva ruskih raket. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Vlada ameriškega predsednika Josepha Bidna se je odločila, da bo Ukrajini, ki se sooča z okrepljeno ofenzivo ruskih sil na vzhodu države, poslala na pomoč raketne sisteme srednjega dosega.

Tam je bil poveljnik čete. Ubili so ga. Bil je še en poveljnik. Ubili so ga. Tretji poveljnik je bil ranjen. Jaz sem četrti.

Biden je novico o pošiljanju sodobnejših raketnih sistemov režimu v Kijevu, s katerimi bodo lahko odgovarjali na ruske napade v Ukrajini, potrdil sinoči v komentarju v New York Timesu.

Uradna odločitev naj bi bila objavljena danes.

Biden je sicer v ponedeljek dejal, da v Ukrajino ne bo pošiljal raketnih sistemov dolgega dosega, s katerimi bi lahko Ukrajinci dosegli Rusijo.

Bidnove napovedi... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

V Moskvi kljub temu opozarjajo, da bi predaja takšnega orožja lahko Rusijo in ZDA zapletla v neposreden spopad z nepredvidljivimi posledicami.

Raketni sistemi, ki jih bo Washington poslal v Ukrajino, bodo imeli doseg okrog 70 kilometrov, s posebnimi raketami pa celo do 300 kilometrov.

Šlo naj bi za mobilne raketne sisteme HIMARS, ki so nameščeni na tovornjakih.

Rakete HIMARS
Rakete HIMARS. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Toda poročila s front kažejo, da je upanja, da bi tudi ti sistemi lahko spremenili tok ukrajinske vojne - vse manj.

Rusija namreč proti nasprotnikom zelo rada uporablja topove dolgega dosega in večcevne raketometalce (MLRS), ki jih ima v velikih količinah.

Svojo moč so dokazali že v začetku - to so bile »Katjuše« ali »Stalinove orglice« v drugi svetovni vojni, ki so zmlele nemško armado Adolfa Hitlerja.

Katjuše
»Katjuše«. Vir: Wikipedia

Vse več zahodnih medijev zdaj poroča o ogromni škodi, ki jo rusko topništvo povzroča ukrajinskim četam. Tudi New York Times se je pridružil:

»Po mnenju vojaških analitikov, ukrajinskih uradnikov in vojakov so ukrajinske sile pod ognjem ruskega arzenala dolgega dosega in se soočajo z obupno potrebo po strelivu in orožju, saj jih ruske sile še vedno obupno prekašajo na dolgi in razbiti vzhodni fronti. Samo ena boj v četrtek in petek na majhnem odseku proge v gozdu severno od mesta Sloviansk je poslala približno ducat ukrajinskih vojakov v vojaško bolnišnico z grozljivimi šrapneli.

»Sprašujete, kako potekajo boji,« je povedal Oleksandr Kolesnikov, poveljnik čete vojakov, ki se borijo v gozdu, na intervjuju na reševalnem vozičku pred vojaško bolnišnico v Kramatorsku. »Tam je bil poveljnik čete. Ubili so ga. Bil je še en poveljnik. Ubili so ga. Tretji poveljnik je bil ranjen. Jaz sem četrti.«

Podobno poroča tudi Washington Post.

»Vsi ranjeni so večinoma ranjeni s šrapneli. Večina fantov v jarkih sploh še ni videla sovražnika iz oči v oči.«

»Sedemdeset ljudi iz mojega bataljona je bilo ranjenih v zadnjem tednu,« je povedal vojak in voznik reševalnega vozila tik pred bolnišnico, ki se je identificiral le kot Vlad, 29 let. »Izgubil sem preveč prijateljev; težko mi je. Ne vem koliko … Vsak dan je slabše.«

Prejšnjo noč je bilo po njegovih besedah ​​obstreljevanje tako močno, da skoraj ni spal. »Ves čas je trajalo topniško bombardiranje,« je dejal. »Vsi ranjeni so večinoma ranjeni s šrapneli. Večina fantov v jarkih sploh še ni videla sovražnika iz oči v oči.«

Še posebej so hude posledice termobaričnih raket. Spodaj je primer vojakov, ki so se skrili v rove in betonske zgradbe - a jih to ni rešilo.

Od začetka vojne nekateri analitiki opozarjajo na ogromno topništva, ki ga ruske sile tradicionalno uporabljajo.

Namesto razmerja med frontnimi in topniškimi formacijami 3 proti 1 pa imajo ruske enote razmerje med frontnimi in podpornimi enotami 1 proti 1.

Ukrajinske sile so bile na to sicer dobro pripravljene, zato so v osmih letih zgradile številne rove in utrdbe, tudi betonske. Toda vztrajno delovanje topništva jih neprestano uničuje.

Pri tem se ruska vojaška doktrina prav v tem delu pomembno razlikuje od zahodne. Ruska vojska je praviloma kopenska sila in veliko pozornost posveča zlasti topništvu.

Zahodna doktrina, ki je v bistvu doktrina ZDA, stavi na prevlado v zraku. Sovražnikova zračna obramba je uničena v prvih dneh vojne. Po tem se sovražne formacije uničijo z uporabo ogromne količine bombardiranja sproti.

Ruska doktrina pa nikoli ni verjela v prevlado v zraku. Rusija sama ima odlično zračno obrambo, ta pa nato omogoča delovanje kopenskim enotam.

Za uničenje sovražnikovih formacij Rusija uporablja veliko topništva.

Mehanizirane brigade imajo prav tako dva ali tri bataljone sprednjih formacij, istočasno pa imajo tudi tri topniške bataljone z različnimi topovi in ​​raketami za podporo.

Standardna bojna skupina ameriške brigade (BCT) ima dva ali tri bataljone s tanki ali pehoto v sprednjih formacijah in en bataljon topništva za njihovo podporo.

Preostale enote brigade so različne podporne enote.

Namesto razmerja med frontnimi in topniškimi formacijami 3 proti 1 pa imajo ruske enote razmerje med frontnimi in podpornimi enotami 1 proti 1.

Mehanizirane brigade imajo prav tako dva ali tri bataljone sprednjih formacij, istočasno pa imajo tudi tri topniške bataljone z različnimi topovi in ​​raketami za podporo.

To razmerje 1 proti 1 se nato ponavlja na skoraj vseh ravneh – v bataljonu, brigadi, diviziji in celotni vojski – v ruskih kopenskih silah.

Ukrajinci so izgubili zaščito utrjenih zemljank in so zato bolj ali manj na begu.

Le obrambne sile, ki so v celoti oklepne ali izjemno dobro vkopane, kot je bil primer fronte v Donecku, imajo lahko nekaj upanja v to, da bi lahko zadržale pritisk ruskega topništva.

Toda odkar je ruska vojska prebila neposredno frontno črto, so Ukrajinci izgubili zaščito utrjenih zemljank in so zato bolj ali manj na begu.

To pa se dogaja vsak dan bolj intenzivno.

Nič od naštetega ni novo in to je bil razlog, zaradi katerega so bolj objektivni analitiki že od začetka napovedovali, da bo ukrajinska vojska izgubila vojno.

Po več mesecih razglašanja »ukrajinskih zmag«, ki se nikoli niso zgodile, naslovi v zahodnih medijih sedaj vse bolj priznavajo novo realnost.

»Ukrajina je v slabši formi, kot si mislite,« poroča Time.

»Ukrajina trpi na bojišču, medtem ko prosi za orožje ZDA« sporoča naslov v Washington Postu.

»Ruska zmaga v vzhodni Ukrajini je sprožila razpravo o poteku vojne,« poroča Bloomberg.

»Ruska taktika 'kotla' bi lahko bitko za Donbas obrnila v korist Rusije,« piše Guardian.

»Šrapneli v gozdovih in granate z neba: 'Takšnega pekla še nisem videl,'« piše New York Times.

»Boris Johnson opozarja, da Rusija 'žveči zemljo' v vzhodni Ukrajini in poziva k večji podpori kijevskim silam,« poroča britanski Daily Mail.

Slovenski mediji pa poročajo o hrabrih ukrajinskih vojakih in o tem, da je ruski vojski spodletel poskus zasedbe Kijeva, ki ga v prvi fazi ni želela niti osvojiti.

Ter da se je umaknila tudi z območja Harkova, ki je drugo največje ukrajinsko mesto, kot poroča režimski SiOL.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek