1177 ogledov

Slovenija do zmage pri nekdanji velesili

Benjamin Šeško Twitter NZS
Izbranci Matjaža Keka so slavili z 2:1 na gostovanju pri Romuniji.

Slovenska nogometna reprezentanca je na prijateljski tekmi premagala Romunijo. Nekdanja velesila, leta 1994 je na primer na svetovnem prvenstvu v ZDA osvojila četrto mesto, je bila v prvem polčasu domače tekme povsem nadigrana, Slovenci so v dobre pol ure prišli do vodstva z 2:0. Zadetka sta dosegla Benjamin Šeško in Andraž Šporar. V drugih 45 minutah so prevladovali gostitelji, a promoč okronali le z enim golom.

Domači navijači so pred dvobojem poudarili, da je romunska ekipa v gradnji, da manjka nekaj ključnih igralcev, vendar pa priznali, da so prišli pogledat predvsem Jana Oblaka in Šeška.

Prav Šeško je bil eden izmed teh, ki so poskrbeli za novo slovensko zmago in dobro voljo pred nedeljsko tekmo s Črno goro in še pomembnejšim marčevskim začetkom kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2024. Slovence lahko veseli predvsem prvi polčas, v katerem so poleg dveh golov zapravili še kar nekaj priložnosti, po zamenjavah igralcev in tudi sistema, pa je bil drugi polčas slabši, priložnosti so v njem zapravljali domači, med drugim so še drugič (prvič v prvem polčasu) zadeli okvir vrat. Nekajkrat pa se je izkazal tudi Oblak.

Slovenci so imeli že v tretji minuti prvo priložnost, ko je po napaki v domači vrsti pred vratarja prišel Šeško, vendar je vratar Horatiu Moldovan dobil ta dvoboj.

V deveti minuti so Romuni zagrozili po kotu, ko je George Puscas po gneči v slovenskem šestnajstercu prišel do strela z nogoa, a zadel le vratnico. V 15. minuti pa so nase opozorili spet Slovenci, ko je v kazenski prostor prišel Benjamin Verbič, Moldovan pa mu je preprečil veselje, žogo je odbil preko prečke.

V 26. minuti pa je Slovenija povedla, ko je po podaji Petra Stojanovića z desne strani zadel Šeško in se vpisal med strelce še na četrti zaporedni reprezentančni tekmi. Radečan je tokrat ustrelil z glavo, Moldovan je okroglo usnje še uspel preusmeriti v vratnico, a se je od tam odbilo v gol.

Le pet minut pozneje je Slovenija izpeljala novo lepo akcijo, po prodoru in podaji Adama Gnezde Čerina z leve strani v osrčje kazenskega prostora je domačega vratarja z natančnim strelom v dolgi kot premagal Šporar.

Andraž Šporar | Avtor: Twitter NZS Twitter NZS

V 40. minuti so gostje znova zagrozili, a se je akcija končala z nenatančnim strelom, v 43. minuti pa je Moldovan obranil nov Šeškov poskus.

V drugem polčasu so najprej zagrozili Romuni prek rezervista Olimpiuja Vasileja Morutana, njegov strel od daleč je Oblak ukrotil. Romuni so imeli v tem delu igre pobudo, v 57. minuti je za malo zgrešil Alexandru Cicaldau, v 63. minuti pa so domači zmanjšali zaostanek, ko je v kazenskem prostoru na levi strani do žoge prišel Denis Dragus in jo z izjemnim poslal v nasprotni zgornji kot slovenskih vrat.

V 72. minuti so Romuni izpeljali nov nevaren protinapad, vendar je bil Oblak pozoren, v 74. minuti pa je znova završalo med sicer redkimi navijači na stadionu, a so Romuni prišli le do kota. V 76. minuti je Oblak znova dobro posredoval po strelu Puscasa iz bližine, Slovenci pa so se v teh trenutkih zgolj branili, a se na koncu tudi ubranili za zmago.

Izjavi po tekmi:

Matjaž Kek, selektor Slovenije: "Mislim, da smo zasluženo zmagali na težkem terenu. Dober prvi polčas, potem pa težave. Na koncu smo zdržali pritisk, nismo pa najbolje reagirali. Z veliko stvarmi sem zadovoljen, vidi se napredek. Smo pa namenoma tudi menjali, izpostavili nekatere igralce, ki mogoče niso v formi, vse to pa je en znak, kaj jih čaka, če se ne bodo pobrali. V prvem polčasu so bile stvari ta prave. Zmaga v Romuniji pa je vedno dobra."

Andraž Šporar, igralec Slovenije: "Moramo graditi na prvem polčasu, ne smemo pa pozabiti drugega. V prihodnjih kvalifikacijah je treba ponavljati ta prvi polčas. Danes smo imeli nekaj res lepih akcij. Škoda, ker nismo dali kakšnega zadetka več. Ampak zmagi se ne gleda v zobe, sploh na težkem gostovanju v Romuniji."