Ukrajina

Novi satelitski posnetki: Rusija kopiči sile ob ukrajinski meji

Kijev, 14. 02. 2023 12.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Mirko Vorkapić
Komentarji
428

Januarski in februarski satelitski posnetki razkrivajo, da so v bližini ukrajinske meje znova zrasla ruska vojaška oporišča, podobna tistim pred začetkom lanske invazije. Ukrajinski obrambni minister v odhodu Aleksej Reznikov ocenjuje, da je Putin tokrat zbral številčno večjo silo – domnevno 500.000 vojakov. Slišati je napovedi oblasti v Kijevu in poznavalcev v Bruslju in Washingtonu, da se Rusija pripravljala na novo veliko ofenzivo. Nekateri trdijo, da se je ta že začela.

Satelitski posnetki iz zahodnih ruskih regij Voronež in Kursk razkrivajo pojav novih vojaških baz in postojank, ki naj bi bile zgrajene v zadnjih nekaj mesecih. Nekatere naj bi se nahajale na istih lokacijah kot v začetku leta 2022, tik pred začetkom invazije. Voronež in Kursk ležita v neposredni soseščini ukrajinskih regij Harkov in Sumi. V slednji že več dni poročajo o obstreljevanju z ruske strani, na območju Harkova pa naj bi bile aktivne posamezne manjše ruske sabotažne skupine.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ukrajinski obrambni minister Aleksej Reznikov je opozoril, da bi Rusija lahko sprožila novo ofenzivo pred obletnico invazije, ki bo 24. februarja. Po njegovih navedbah naj bi Rusija ob ukrajinskih mejah namestila približno 500.000 vojakov. Ukrajinci že nekaj časa trdijo, da se Putin ni ustavil pri 300.000 mobilizirancih in da se vpoklici v vojsko še vedno izvajajo, le bolj pritajeno. Reznikov ugiba, da bi se lahko ofenziva začela simultano z juga in vzhoda. Tudi ukrajinska vojaška obveščevalna služba je opozorila, da v prihodnjih dveh mesecih sledi eskalacija spopadov. 

Ruski predsednik Vladimir Putin se je medtem sestal s svojimi sodelavci in uradno govoril o obnavljanju infrastrukture Krima, Belgoroda, Brijanska in Kurska, ki je utrpela škodo v ukrajinskem obstreljevanju. Ob tem je dejal, da je prioriteta oblasti "končati ukrajinsko obstreljevanje krajev ob meji". Bi to lahko pomenilo, da bo "nova ruska udarna pest" usmerjena proti ozemljem, s katerih ukrajinska artilerija lahko doseže ruske kraje? Morda. Nihče natanko ne ve, kakšni so ruski načrti. Kroži pa veliko ugibanj. Še najmanj verjeten je nov naskok na Kijev, skoraj gotovo pa je še dodatno povečanje obsega bojev v Donbasu. 

Ukrajinci navajajo sledeče številke: Nova polmilijonska armada naj bi za napad pripravila 1800 tankov, 3950 oklepnikov, 400 bojnih letal in 300 helikopterjev. Poleg tega naj bi Putin imel na voljo še 2700 topov in 810 raketnih lanserjev različnih tipov, navaja Foreign Policy. Vojaški analitiki, tudi neodvisni ruski, poudarjajo, da kljub vsemu Rusija (še) ni pripravljena na obsežno in koordinirano vojaško akcijo na več frontah. Mobiliziranci naj še ne bi bili povsem integrirani v vojaške enote, pojavlja pa se še vprašanje kroničnih logističnih težav, razmišljalo naj bi se tudi o reorganizaciji vojaških enot, saj naj bi se bataljonske taktične skupine izkazale za neučinkovite. 

Se je napovedana ofenziva v resnici že začela?

Rusija novih obsežnih operacij ne napoveduje. Se pa je zgodilo več lokaliziranih ofenziv, za katere za zdaj še ni jasno, ali so del večje slike ali gre za poskus 'vezanja' ukrajinskih rezerv na različnih odsekih fronte, stran od načrtovane smeri glavnih prodorov. Tako so od začetka leta sprožili napade na jugu v smeri Zaporožja, zahodno od Kremenine proti Limanu, severno od Kupjanska ter pri Ugledarju. 

Prav tam je ruska vojska doživela polom, potem ko je zaradi slabe koordinacije med enotami 155. mornariške brigade in 35. motorizirane strelske brigade, ki sta načrtovali obkolitev in zasedbo Ugledarja, 'izginila' velika oklepna kolona. Pripadniki 35. brigade so vzhodno od Ugledarja zapeljali na minsko polje, nato pa postali tarča ukrajinskega topništva. V napadu naj bi enota po dostopnih fotografijah in posnetkih izgubila do 30 vozil – oklepnikov in tankov. Ugledar leži na strateški vzpetini nasproti Pavlovke, ki so jo ruske enote pred meseci le s težavo zavzele. Za Ukrajince je kraj izrednega pomena, saj preprečuje ruski prodor z juga v osrčje regije Doneck. 

Še naprej pa potekajo srditi boji za Bahmut, ki je vse bolj izoliran. Ukrajinska vojska je napovedala zapečatenje mesta. New York Times poroča, da so človekoljubnim organizacijam ukazali odhod, saj so razmere postale preveč nevarne. To naj bi po pisanju časnika morda nakazovalo na ukrajinski umik iz mesta, čeprav je predsednik Volodimir Zelenski še pred nedavnim dejal, da bodo Ukrajinci v Bahmutu vztrajali do konca. Iz mesta sicer vodi samo še ena varna pot na zahod v Časov Jar, ostale prometnice pa že imajo pod nadzorom Wagnerjevi plačanci. Ti sedaj želijo skleniti obroč okrog mesta, v katerem bi, če ukaza za umik ne bi bilo, lahko ostalo ujetih več tisoč ukrajinskih vojakov. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Obe vojski sta sicer okrog Bahmuta skoncentrirali velike sile. Za rusko stran ni natančnih podatkov – nekateri govorijo o več 10 tisoč pripadnikih Wagnerja –, ukrajinske sile pa imajo v mestu in njegovi okolici okrog 15 brigad. Rusija več kot šestmesečne boje za mesto opisuje kot "bahmutski mlin za meso", v katerem naj bi izčrpali celotno ukrajinsko vojsko v Donbasu. Obe strani imata v bojih za mesto velike izgube, strateško (ne)pomembni Bahmut pa bi lahko doživel usodo Mariupola. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3