Ministrstvo za kulturo z ničelno toleranco do vsakršnega nasilja

Ministrstvo za kulturo je po zadnjem primeru domnevnega spolnega nadlegovanja, ki je v javnost prišlo v teh dneh in bilo izpostavljeno tudi na družabnih omrežjih, obsodilo vsakršno nasilje. Ministrica Asta Vrečko je v izjavi za medije izrazila ničelno toleranco do te problematike, tudi v kulturi, ter napovedala preverbo možnih sistemskih ukrepov.

Ministrica za kulturo Asta Vrečko Foto: Daniel Novakovic/STA
Ministrica za kulturo Asta Vrečko Foto: Daniel Novakovic/STA

LJUBLJANA > V današnji izjavi je spomnila tudi, da se je ravnokar začelo sojenje enemu od profesorjev na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo zaradi domnevnega nadlegovanja študentk. "Tako da očitno je, da je na področju kulture prisoten problem spolnega nadlegovanja in tega je treba absolutno in jasno in najbolj ostro obsoditi," je dejala ministrica.

Izjavo za javnost je ministrica podala po tem, ko so nekateri mediji v zadnjih dnevih poročali o očitkih o domnevnih spolnih in finančnih zlorabah, ki letijo na novomeškega kulturnika D. S.. Na instagramu je bila vzpostavljena tudi stran, kjer objavljajo anonimna pričevanja izkušenj z njim. Asta Vrečko je podala tudi pojasnilo o njegovem nedavnem obisku na ministrstvu za potrebe intervjuja, kamor je prišel kot urednik portala Kulturnik, ki ga ureja Beletrina, ministrstvo pa ga financira. Kot je povedala, sama z njegovim obiskom ni bila vnaprej seznanjena, Beletrina pa je bila za urejanje portala izbrana na javnem razpisu maja lani. So pa na ministrstvu po njenih besedah že sprožili pregled sodelovanj z njim, ki so se, kot je še dodala, vsa dogajala v preteklosti.

Po njenih besedah podatki o spolnem nasilju v Sloveniji govorijo sami po sebi. "Gre za velik družbeni problem, ki se ga ne naslavlja dovolj odkrito, jasno in se o tem ne pogovarjamo dovolj."

Na najnovejši primer domnevnega spolnega nasilja, o katerem v teh dneh poročajo mediji, potem ko so se na družbenem omrežju Instagram pojavila anonimna pričevanja, so se odzvali tudi v Inštitutu 8. marec. Direktorica Nika Kovač je na facebook profilu in ob današnji vložitvi zakonov o brezplačni šolski prehrani omenila možnost pravne pomoči. V inštitutu so po njenih besedah žrtvam pripravljeni nuditi oporo ter zbrati finančna sredstva za odvetniško oziroma pravno pomoč. S tem namenom so tudi kontaktirali administratorje profila, ki se je nedavno pojavil na instagramu. Kot je povedala Nika Kovač, pri tem sledijo črki zakona, zato kot enega od načel upoštevajo domnevo nedolžnosti, kar pomeni, da o storilcih spolnega nadlegovanja in nasilja govorijo poimensko šele takrat, ko so postopki na sodiščih zaključeni. Iz istega razloga so tudi njihove kampanje Nisem prijavila in Jaz tudi anonimne, a z upoštevanjem, da so na strani žrtev in da so jim pripravljeni pomagati.

Ker področje kulture iz tega ni izvzeto, bodo po napovedih Aste Vrečko na ministrstvu sprožili vse možne postopke, da bi razmislili, kateri sistemski ukrepi so tisti, ki so v pristojnosti ministrstva, da bi se o tej problematiki bolj odkrito spregovorilo, da bi bil prostor kulture varno okolje ter da bi se žrtve opolnomočile do te mere, da bi se odločile tudi za uradne prijave, pri katerih pa se ne bi počutile zlorabljene in izpostavljene.

"Pozvali bomo tudi vse institucije na področju kulture in umetnosti, da storijo enako," je napovedala ministrica. Kot je še dodala, nameravajo z nadaljnjimi ukrepi javnost seznaniti v kratkem.


Najbolj brano