Razdejanje na Boholu. Foto: Reuters
Razdejanje na Boholu. Foto: Reuters

Več kot 380.000 ljudi je moralo zapustiti svoje domove in letovišča, ko je začel tajfun v četrtek divjati po državi. Filipinski Rdeči križ je poročal o popolnem razdejanju na obalnih območjih.

Tajfun Rai je razdejal domove, bolnišnice in šole, ruval drevesa, rušil betonske drogove, uničeval pridelke in poplavljal vasi.

Med najhuje prizadetimi območji je priljubljena turistična destinacija Bohol, kjer so doslej našteli 94 smrtnih žrtev divjanja tajfuna.

Filipinski predsednik Rodrigo Duterte je v soboto obiskal nekatera najbolj prizadeta območja in obljubil, da bo za pomoč pri obnovi zagotovil dve milijardi pesov (več kot 35 milijonov evrov).

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Kasneje je dejal, da bo "poiskal" še dve milijardi pesov in tako podvojil obljubljeno pomoč. Nekatere žrtve so medtem že izrazile razočaranje nad počasnim in nezadostnim odzivom vlade.

Tajfuni vse močnejši

Znanstveniki že dolgo opozarjajo, da tajfuni zaradi podnebnih sprememb, ki jih povzroča človek, postajajo vse močnejši in se hitreje krepijo.

Filipine sicer na leto prizadene okoli 20 tajfunov, nekaj tudi zelo močnih, kakršen je bil tokratni super tajfun Rai oz. Odette, kot so ga poimenovali sami.

Območje je sicer leta 2013 podobno opustošil tudi tajfun Haiyan, ki je tedaj zahteval več kot 6300 življenj in velja za enega najbolj smrtonosnih tropskih viharjev v zgodovini.