1055 ogledov

Eden največjih trenerjev vseh časov napovedal slovo

Carlo Ancelotti Profimedia
Ancelotti je potrdil, da po Realu zapušča nogomet.

Carlo Ancelotti je v soboto potrdil, da se bo upokojil, ko bo dokončno zapustil Real Madrid. Tako bo končal dolgoletno kariero kot igralec in trener.

Ancelotti je postal prvi trener v zgodovini, ki je osvojil vseh pet največjih lig, ko je v lanski sezoni osvojil naslov španskega prvaka, s tem klubom je tudi dvakrat zmagal v ligi prvakov. To je bilo štirinajstič, da so se Madridčani okitili z naslovom evropskih prvakov in je bilo zadnje v nizu priznanj, ki jih je Italijan osvojil v dolgi karieri igralca in trenerja.

"Tokrat bom v Realu končal svojo kariero, po Los Blancosih bom nehal," je dejal 63-letnik in dodal: "Real je sam vrh nogometa. Po mojih izkušnjah je tukaj smiselno odnehati," je Ancelotti ratkril svoje načrte v pogovoru za Il Messagero.

Z Romo in AC Milanom je kot igralec v osemdesetih letih prejšnjega stoletja osvojil tri naslove italijanske lige, leta 1989 in 1990 pa je z Milanom Arriga Sacchija osvojil tudi evropska pokala. V Milano se je kot trener vrnil leta 2001 in v osmih letih na San Siru osvojil naslov prvaka in dve ligi prvakov, s čimer je postal eden izmed zgolj sedmih ljudi, ki so osvojili ligo prvakov tako v vlogi igralca, kot v vlogi trenerja.

Prav tako je leta 2010 popeljal Chelsea do zmagovalca lige in pokalnega prvaka, pri čemer je postavil rekord v angleški ligi s 103 doseženimi goli. S Paris Saint-Germainom je leta 2013 osvojil tudi francosko ligo, štiri leta kasneje pa še nemško z münchenskim Bayernom.

Poleg tega, da je prvi trener z državnim naslovom v vseh ligah "petice", je tudi edini trener s kar štirimi osvojenimi ligami prvakov ter petimi nastopi v finalu. Kljub odličnim rezultatom tudi v ostalih tekmovanjih, je nekako vedno veljal za trenerja, ki se še posebej dobro odreže v evropskih tekmovanjih. Zato tudi ne čudi, kaj je njegov največji cilj, ki mu je še ostal pri Real Madridu.

"Najpomembnejši cilj? Liga prvakov! Za zgodovino! Real Madrid je poseben klub prav zaradi svojih evropskih dosežkov. Petnajsti naslov lige prvakov je zagotovo največji cilj," je sporočil Ancelotti, ki ima pogodbo z Realom do konca sezone 2023/24.

Kot igralec je osvojil 12 velikih lovorik (3 x Serie A, 4 x italijanski pokal, italijanski superpokal, 2 x evropski pokal - današnja liga prvakov, evropski superpokal ter interkontinentalni pokal), še dosti bolj bogata pa je njegova bera v vlogi trenerja.

Tekom svoje trenerske kariere je namreč "don Carlo" osvojil kar 24 velikih lovorik. V svoji zbirki ima tako naslov italijanskega prvaka ter pokalnega in superpokalnega zmagovalca, naslov angleškega prvaka ter pokalnega in superpokalnega zmagovalca, francoski državni naslov, naslov španskega prvaka ter pokalnega in superpokalnega zmagovalca in nemški državni naslov ter dva nemška pokala.

Carlo Ancelotti | Avtor: Profimedia Profimedia

Na mednarodni sceni pa ima v svoji lasti naslov v pokalu Intertoto, štiri lige prvakov, štiri evropske superpokale ter dva naslova iz svetovnega klubskega prvenstva.

Ko se bo don Carlo resnično poslovil, bo svetovni nogomet izgubil morda celo največjega trenerja vseh časov, prav zagotovo pa pravega nogometnega gospoda.