Čeprav so podnebne spremembe in njihove negativne posledice za prebivalstvo vidne že leta, je človeštvo danes prejelo doslej najbolj temeljito znanstveno analizo podnebnih sprememb na svetu, ki so jo pripravili znanstveniki iz Medvladnega odbora za podnebne spremembe (IPCC). Znanstveniki so brez olepševalnega jezika orisali vse hitrejše in občutnejše podnebne spremembe, ki bodo prizadele svetovno prebivalstvo. Generalni sekretar OZN Antonio Guterres je poročilo označil kot rdeči alarm za človeštvo in se zavzel za končanje uporabe fosilnih goriv.

Za segrevanje podnebja je odgovorno človeštvo, ugotavljajo znanstveniki in se tako odmikajo od doslej bolj splošne ugotovitve, da je zelo verjetno, da so se podnebne spremembe začele z industrijsko dobo. Skoraj v celoti je za 1,1 stopinje Celzija globalne rasti temperatur od sredine 19. stoletja odgovoren človek, ugotavljajo ter napovedujejo hitrejšo rast segrevanja ozračja in taljenje ledenikov, kot so pričakovali doslej.

Ozračje naj bi se za 1,5 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijsko dobo ogrelo že do konca tega desetletja, kar je deset let hitreje, kot so pričakovali. Tako močni vročinski valovi, kot so se doslej pojavljali vsakih petdeset let, naj bi poslej sledili vsako desetletje. Če se ne bo spremenilo nič v ravnanju človeštva, bi se na prelomu tisočletja lahko globalno ozračje segrelo do 5 stopinj Celzija. »Svet je poslušal, a ni slišal. Svet je poslušal, a ni ukrepal v zadostni meri,« je dejala izvršna direktorica programa OZN za okolje Inger Andersen.

Že sedaj nekaterih podnebnih sprememb ni več mogoče ustaviti. Tudi če bi prišlo do znatnega znižanja emisij ogljikovega dioksida, se bodo ledeniki talili naprej in bo naraščala morska gladina – do konca stoletja bi lahko narasla za en meter, zaradi česar bo ogroženih na milijone prebivalcev v obmorskih krajih. Gladina morja se bo višala še več sto let, tudi tisoč let, ugotavljajo v poročilu. Do leta 2300 bi lahko narasla za dva do tri metre. Poročilo IPCC je najtemeljitejša analiza tega, kako človek s svojim ravnanjem spreminja in uničuje planet.

Ugotovitve poročila se berejo kot vodilo svetovnim voditeljem, da časa za ukrepanje ne ostaja več veliko. Več kot 230 znanstvenikov iz 66 držav je danes objavljen prvi del poročila pripravljalo kar osem let, prihodnje leto bosta sledila še druga dva dela poročila, v katerih bodo predstavili predloge, kako zmanjšati količino toplogrednih plinov.

Oči uprte v novembrski vrh

Svetovni voditelji, ki so včeraj z grozo ugotavljali, da planet umira, se bodo novembra zbrali na mednarodni podnebni konferenci v Glasgowu (COP26), da dorečejo, kako doseči zastavljen cilj ustavitve globalnega segrevanja na največ 1,5 stopnje Celzija. Poročilo IPCC je njihov kažipot za smele odločitve v času, ko je planet tako topel, kot je bil nazadnje v pliocenski dobi pred tremi milijoni let. Da bodo odločitve v Glasgowu morale biti resnično daljnosežne, nakazuje tudi ugotovitev iz poročila, da bi ustavitev globalnega segrevanja pri 1,5 stopinje Celzija predstavljala zgolj polovično možnost, da do nadaljnjega segrevanja ozračja ne bi več prišlo.

Mednarodni znanstveniki ugotavljajo, da bo treba najkasneje sredi tega desetletja začeti zmanjševati porabo fosilnih goriv. Le tako naj bi namreč planet leta 2050 postal ogljično nevtralen, s čimer segrevanje ozračja ne bi preseglo 2 stopinj Celzija. »Če bomo združili moči, lahko preprečimo podnebno katastrofo. Toda časa za odlašanje in opravičila ni več. Vse voditelje držav in druge deležnike pozivam, da zagotovijo uspeh na vrhu COP26,« je ob predstavitvi poročila dejal generalni sekretar OZN Guterres.

Tudi v mednarodnih okoljevarstvenih organizacijah so ob objavi poročila ocenili, da je potrebno hitro ukrepanje, poročilo pa naj služi kot budnica za svetovne voditelje.