8. 3. 2022, 19:29 | Vir: STA

ZPS in Inštitut 8. marec pozivata k znižanju davka na menstrualne pripomočke

Profimedia

Podatki študij iz tujine kažejo na to, da je tudi pri nas prisotna menstrualna revščina, a se o tem ne govori, sporočajo iz Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) in Inštituta 8. marec. Organizaciji pozivata odločevalce, naj poskrbijo za dodatno znižanje DDV na menstrualne pripomočke.

Že od maja lani so menstrualni pripomočki v Sloveniji manj obdavčeni. Zanje se obračuna 9,5-odstotna stopnja DDV in ne več 22-odstotna. Podpisniki poziva so prepričani, da bi davek sedaj lahko dodatno znižali, tako da bi bil ta petodstoten, kar že velja za določene skupine izdelkov.

Na ZPS so pobudo dali že leta 2016 in zbrali več kot 8300 podpisov podpore.

Menstruacija ni izbira, kar bi se morale zavedati predvsem izobraževalne ustanove, izpostavljata organizaciji. Z zagotavljanjem brezplačnih higienskih pripomočkov bi ženskam in dekletom odvzeli skrb, ali si te izdelke lahko privoščijo in jih tudi dovolj pogosto zamenjajo, da poskrbijo za primerno higieno ter ne manjkajo pri pouku, menijo.

Zahtevajo tudi, naj bodo ti brezplačno dostopni v zdravstvenih in izobraževalnih ustanovah in se zavzemata za nacionalno kampanjo ozaveščanja in detabuizacijo te teme.

Epidemija poglobila socialno ogroženost žensk

Epidemija je razkorak v dostopnosti do dobrin namreč če še poglobila, zato so v Inštitutu 8. marec in ZPS prepričani, da je sedaj dober trenutek za uvedbo tovrstnih ukrepov. Ne zaradi všečnosti ali predvolilnih obljub, ampak ker bi s tem pripomogli, da socialno šibkejši ne bi bili izločeni iz družbe, so dodali.

Tveganje revščine je v Sloveniji za ženske višje, najbolj pa so ogrožene matere samohranilke. Z znižanjem davka bi zato po njihovi oceni ženskam znižali nujne življenjske stroške in sledili dobrim praksam iz tujine, kot je Irska, ki ima ničelno davčno obdavčitev na menstrualne izdelke.

V organizacijah poudarjajo, da ne gre za luksuzne izdelke, ampak za pripomočke, ki jih ženske nujno potrebujejo vsaj enkrat na mesec. Tako kot se pričakuje, da so v toaletnih prostorih brezplačno na voljo toaletni papir in milo, bi morali biti brezplačno dostopni tudi menstrualni pripomočki, so še zapisali.

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec