Prodekan Fakultete za uporabne družbene študije Matevž Tomšič je ob tem ocenil, da je bila osamosvojitev Slovenije izpeljana zelo uspešno, za razvojni preboj pa so potrebne nekatere korenite spremembe.

Nastanek samostojne države je po mnenju Tomšiča verjetno najpomembnejši dogodek v zgodovini Slovencev. Lani je minilo trideset let od tega dogodka, kar je po njegovi oceni dovolj velika časovna distanca za sistematično refleksijo tega, kaj se je dogajalo na različnih področjih in predvsem tega, kakšni sta slovenska država in družba danes.

In temu je bil namenjen tudi simpozij v organizaciji Fakultete za uporabne družbene študije, ki je deloma potekal na daljavo in na katerem so svoje poglede na različne vidike države in družbe, od pravne države, lokalne samouprave, sprave do medijev in tudi prihodnosti Slovenije v EU, predstavili različni govorci. Ob simpoziju je nastal tudi zbornik.

Ob zaključku simpozija je na podlagi predstavljenih prispevkov Tomšič dodal, da je sistemska transformacija še vedno nedokončan proces. Slovenija ima potenciale, možnosti za razvojni preboj, možnosti, da postane tudi dolgoročno zgodba o uspehu, je navedel, a ugotavljal tudi, da obstaja "kar nekaj ovir, tako sistemske narave kot v smislu določenih mentalnih vzorcev". Zato so korenite sistemske reforme na nekaterih področjih zelo nujne, je sklenil.

Udeležence simpozija je nagovoril tudi podpredsednik državnega sveta Matjaž Švagan, ki je pozval k medsebojnem sodelovanju brez izključevanj. "Delitev ni rešitev, je razdiralna in škodljiva, je hujša kot virus in ne vodi nikamor," je posvaril.