DL: Simona Kek, kandidatka za inženirko leta - V prvem razredu sama sestavila računalnik

15.3.2024 | 14:30

Simona Kek pravi, da je delo v računalništvu zanimivo in ustvarjalno, ne glede na spol. (Foto: osebni arhiv)

Simona Kek pravi, da je delo v računalništvu zanimivo in ustvarjalno, ne glede na spol. (Foto: osebni arhiv)

Simona Kek izžareva mirnost in preudarnost. Je podatkovna znanstvenica v mednarodnem podjetju Outbrain in ena od desetih nominirank za inženirko leta 2023, ki so s svojim delom in osebnostjo zgled in navdih mlajšim generacijam deklet v tem praviloma bolj moškem poklicu. To je bil že šesti izbor, ki poteka v okviru projekta Inženirke in inženirji bomo!, naziv pa je prejela Ljupka Vrteva, razvojna inženirka za področje ogrevanja, prezračevanja in hlajenja stavb ter vodja projekta sončne elektrarne v družbi Petrol.

Simona meni, da mora biti dober inženir (oz. dobra inženirka) iznajdljiv, vztrajen, radoveden, se učiti, biti pripravljen delati in svoje znanje deliti z drugimi. Tako je tudi v podjetju, v katerem je zaposlena zadnje leto in pol. Tja so jo pritegnili tehnični izzivi, s katerimi se ukvarjajo, in kultura, ki jo imajo vzpostavljeno, pri čemer je poleg znanja pomembna tudi posameznikova osebnost. »Delo je zelo zanimivo, omogoča mi nenehno učenje in tudi to, da izzovem svojo ustvarjalnost pri rešitvah. Delam z res odličnimi sodelavci,« pove 28-letna Novomeščanka, ki je v svoji ekipi podatkovnih znanstvenikov edina predstavnica nežnejšega spola, v celotnem inženiringu v Ljubljani, ki šteje okoli 60 zaposlenih, pa ima še tri sodelavke. Veliko ji tudi pomeni, da lahko tri dni na teden dela od doma, kar ji prihrani veliko časa, ki ga sicer izgubi pri vožnji v Ljubljano.

DELAJO ZA CNN, FOX, WASHINGTON POST, DER SPIEGEL

Podjetje Outbrain se ukvarja z oglaševalsko tehnologijo in služi obema stranema oglaševalskega trga. »Na eni strani sodelujemo z mediji; prepoznani smo kot premium partner za spletne medije, ki razvijajo lastne novice, kot so CNN, Fox, Washington Post, Der Spiegel in drugi. Ponujamo jim tehnologijo, ki deluje v ozadju njihovih neskončno dolgih spletnih strani z novicami. Ko se bralec z miško pomika navzdol po novicah, srečuje nativne oglase, ki jih na stran pravzaprav umešča Outbrain. Ti so umeščeni zelo natančno glede na pretekle aktivnosti in interese posameznega bralca, vse skupaj pa je podprto z umetno inteligenco. Na drugi strani pa sodelujemo z več kot 20.000 oglaševalci, katerih oglase nameščamo na spletne strani najprestižnejših medijev po vsem svetu,« oriše Simona.

Sama analizira ogromne količine podatkov, gradi modele strojnega učenja in optimizira že obstoječe procese na njihovem proizvodu. »Podatkovni znanstveniki združujemo vsebinski del posla s tehničnim delom. Moramo poznati specifike posla, da lahko razumemo, kaj nam podatki sporočajo. Uporabljati pa moramo tudi inženirska znanja, kot so matematika, statistika, razvoj algoritmov, uporaba umetne inteligence in tudi druga, da lahko ustvarimo kakovostne tehnološke rešitve, podprte s podatki.«

ŽE OD NEKDAJ RADA USTVARJALA

Simonina strast do znanosti, tehnologije in ustvarjanja sega v otroštvo. »Starši so nas vedno spodbujali k ustvarjalnosti, iznajdljivosti in vztrajnosti. Vse te lastnosti so mi koristile že v 1. razredu osnovne šole, ko sem želela slikati v programu Slikar, naš domači računalnik pa je ravno prišel s servisa in je bil razstavljen. A me to ni ustavilo. Odločila sem se, da ga poskusim sestaviti kar sama, saj se je iztekal čas, preden bi domov prišel moj brat in zasedel računalnik. Bilo je precej zapleteno ugotoviti, kam spada kateri kabel in zakaj nekaj ne dela, ampak na koncu mi je uspelo! To je v meni vzbudilo navdušenje nad računalniki, dobila sem občutek, da mi lahko uspejo tudi na videz najtežji podvigi, če se jih le lotim in vztrajam. Zato me potem nikoli več ni bilo strah računalnikov in delo z njimi mi je bilo vedno zelo zanimivo, kar je igralo veliko vlogo pri odločitvi, da sem se po splošni gimnaziji v Novem mestu vpisala na Fakulteto za računalništvo in informatiko v Ljubljani,« se spominja.

KLUB ADA

Simona Kek je soustanoviteljica Kluba Ada, s katerim želijo ženskam pokazati, da sodijo v inženirski prostor, jih med seboj povezati in opolnomočiti. »Trenutno se v pobudi osredotočamo predvsem na študentke tehniških študijev, za katere organiziramo mesečna srečanja. Na njih jim predstavljamo različne karierne možnosti, jih opremljamo z uporabnimi znanji, kot so pogajanje, priprave na tehnični intervju, start up, glavni cilj pa je, da se med seboj spoznajo, si pomagajo in se spodbujajo,« pojasni in doda, da s pobudami, kot sta Klub Ada in izbor Inženirka leta, lahko javnosti predstavijo ženske, ki prihajajo iz različnih okolij in so na različnih stopnjah v karieri in življenju. »Tako povečamo možnosti, da se mlajša dekleta poistovetijo z njimi, jih vzamejo za zgled in si rečejo: Če lahko ona, potem lahko tudi jaz. Morda jim tako tudi olajšamo odločitev o vpisu.«

Sicer pa mladim, ki so pred izbiro poklicne poti, svetuje, naj se ne odločajo na podlagi tega, kaj bi jim bilo najlažje, kaj jim svetujejo starši ali kam gredo prijatelji, ampak glede na to, kaj jih iskreno veseli in kaj so pripravljeni početi vsak dan. »Naj se odločajo z odprtimi mislimi in naj se zavedajo, da se vsako znanje lahko pridobi, če si dovolj želiš in si se pripravljen potruditi za svoje sanje.«

Prava protiutež dela za računalnikom je zanjo prosti čas, ki ga z možem Izarjem Gajem rada preživljata v naravi. Sicer pa ima še veliko hobijev, od šivanja do risanja, kvačkanja, sestavljanja pohištva, popravljanja stvari po hiši … »Vsakič, ko vidim priložnost za uporabo vrtalnika ali drugega orodja, se razveselim, kot da imam kar naenkrat neko supermoč. Še dobro, da je moj mož strojnik in da imava doma veliko orodja,« v smehu še pove Simona Kek.

Članek je bil objavljen v januarski tiskani številki Dolenjskega lista

Mojca Žnidaršič

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava