Vlada v Varšavi zakonodajo predstavlja kot zaščito za medijsko krajino, kritiki opozarjajo ravno na nasprotno. Foto: EPA
Vlada v Varšavi zakonodajo predstavlja kot zaščito za medijsko krajino, kritiki opozarjajo ravno na nasprotno. Foto: EPA

Ameriški svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan je dejal, da je veto "pozitiven signal", preden bo Poljska ob začetku novega leta iz rok Švedske prevzela predsedovanje Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse).

Sullivan je še dodal, da predsednik ZDA Joe Biden z odobravanjem sprejema to, da je poljski predsednik v ponedeljek zavrnil podpis omenjene zakonodaje v tej obliki.

Tako ameriška vlada kot Evropska komisija sta poljsko medijsko zakonodajo označili za grožnjo svobodi medijev in poljskega predsednika pozvali k vetu.

Poljski parlament je predlog sporne medijske zakonodaje sprejel sredi meseca. Predtem ga je zavrnil senat, a ga je spodnji dom preglasoval.

Kritiki ocenjujejo, da gre pri medijski zakonodaji za poskus ultrakonservativne poljske vlade za utišanje neodvisnega in zasebnega televizijskega novičarskega programa TVN24. Poljska vlada na drugi strani pravi, da gre za zavarovanje poljske medijske krajine pred morebitnimi sovražnimi dejanji iz tujine, na primer iz Rusije.

Zakonodaja podjetjem zunaj Evropskega gospodarskega območja namreč prepoveduje, da bi imela nadzorni delež v poljskih medijskih podjetjih. Za ameriško skupino Discovery to pomeni, da bi morala prodati svoj večinski delež v TVN-ju, ki je največja zasebna televizijska mreža na Poljskem. TVN24 je novičarski program omenjene televizije.

Duda sprejel veto na medijski zakon