Svet

11-letnik: Šel bom v Francijo in dobil Michelinovo zvezdico

Kranj, 04. 04. 2024 07.17 | Posodobljeno pred 26 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Barbara Golub Ferenčak
Komentarji
24

Vam gre vaš šef kdaj tako na živce, da komaj čakate, da se delovni dan konča? Kaj pa, če bi bil šef hkrati tudi vaš mož, sin ali oče, v hiši, kjer delate, pa bi tudi živeli? V vasici Javornik nad Kranjem je doma družina Kristan, ki dobro ve, kako je, če greš v službo lahko kar v copatih. V pritličju stanovanjske hiše imajo namreč gostilno, ki jo je pred več kot tremi desetletji obudila mama, jo nato predala sinu, ta pa zdaj posla počasi uči svoja dva otroka. Se v družinskem podjetju sploh da ločiti med službo in prostim časom?

V rubriki Vaš svet v Svetu na Kanalu A boste danes spoznali družino, ki ji družinski posel ne predstavlja bremena, pač pa izziv. Ko se je Fani Kristan v začetku devetdesetih odločala, da bi obudila gostinsko dejavnost, je njen mož nasprotoval. Dobro se je namreč spomnil, koliko odrekanj in trdega dela prinese gostilna pod domačo streho, saj sta jo leta 1907 tu odprla že njegova stara starša. A ni se dala. Potem ko je daleč naokrog zaslovela z domačim maslom in skuto, je začela v mislih sestavljati krožnike z domačimi dobrotami in leta 1992 je vendarle prepričala moža, da so nahranili prve goste. "Bila sem sama svoj direktor, a tudi delavec in čistilka. Se mi zdi, da je takrat le redko kdo ponujal štruklje in jaz sem jih začela pripravljati – skutine, orehove, iz krompirjevega testa," se spominja ponovnih začetkov gostilne Pr' Končovc. Včasih je bila namreč hiša zadnja, končna hiša v vasi, od tod je prišlo ime domačije.

Zgodovina se je nadaljevala. Tako kot pred časom njen mož, ko je bil še deček, so se morali na novo življenje zdaj privaditi njuni otroci. Želela sta si naslednika, ki bi posel peljal naprej, a vse je kazalo, da ga ne bosta dobila. Takrat najstniški sin Aleš, ki je bil predviden za naslednika, je raje hodil na lov z očetom in sanjal, da bo mizar. "Kar malo sva ga morala poriniti, da je šel v gostinsko šolo, a nato me je že čez dva meseca presenetil, ko je rekel, da se je našel v tem poklicu in da res uživa," pripoveduje Fani. Ko je spoznal Katarino in sta se poročila, je leta 2008 spoznala, da je čas za upokojitev. "Zelo sem ji hvaležen, da je domačijo spustila iz rok in pustila, da jo vodiva sama," pravi Aleš in dodaja, da so zavoljo mirnega družinskega življenja takrat postavili nekaj pravil, ki se jih vsi držijo. Tako na primer se mama v posel ne vmešava, ne modruje, ne daje nasvetov, pač pa pusti mladima, da delata po svoje. Po drugi strani pa ostaja prava zakladnica starih, domačih receptov, ki jih nato popestrijo s sodobnimi komponentami. "Še vedno sem aktivna v kuhinji, tudi pri svojih skoraj 75 letih, solate so moje, in sicer od sadik, ki jih sama vzgojim, pa do krožnika. Delam tudi sladice, ampak starodavne – buhteljne, potice, flancate, krofe. Tudi pražen krompir pripravljam jaz," našteva.

Kristanovi so tudi kmetje, saj zagovarjajo čim krajšo dobavno verigo od surovine do krožnika. Sin Aleš skrbi za hlev, sam izdela suhe mesnine, ki jih nato strežejo gostom. Domača sta tudi sadje in zelenjava. "Nekaj zelenjave porabimo sproti, v kuhinji, nekaj se je vloži, naredimo ozimnico. Imamo ekstenzivni visokodebelni sadovnjak, s starimi sortami dreves, ki so odpornejše, boljše in z njimi ohranjamo slovensko sorto sadja. Iz sadja izdelamo domače žganje, nekaj ga staramo v hrastovem sodu, pravijo, da je to javorniški viski. Izdelujemo tudi likerje: malinovega, mama pa dela zeliščnega in teranovega," našteva snaha.

Medtem se iz šole vrne naslednji rod Kristanove kmetije in gostilne. Osnovnošolca Julija in Lovro morata doma pomagati, drugače pač ne gre. "Otroka pravita, da se z ženo čisto preveč posvečava poslu. 'Ali vidva ne znata čisto o ničemer drugem govoriti kot samo o gostilni,' nama pogosto očitata. Ampak to je pač najino življenje, o tem razmišljava ves čas," pravi njuna mama. Sin kaže veliko zanimanje za kuharski poklic in ima življenje že natančno začrtano. "Učil se bom francosko, da bom šel lahko v Francijo na višjo gostinsko šolo. Nato se bom vrnil in gostilni prikuhal Michelinovo zvezdico," 11-letnik našteva svoje ambiciozne načrte. Njegova dve leti starejša sestra jasnih ciljev, povezanih z gostinstvom, še nima, a medtem ko spodaj, v gostilni, nastajajo kulinarične mojstrovine, sama rada eksperimentira v domači kuhinji nadstropje višje. "Sladice ji ležijo," pravi njena babica, ki želi mladim predati kar največ svojega znanja. Tako ob petkih brez izjeme zamesi kruh in ga za ves teden speče v krušni peči. "Ta peč je iz leta 1928, čez štiri leta bo imela stoletnico. Pa še vedno vsak teden speče deset ali enajst hlebov kruha," pojasni in doda, da je to le še en dokaz več, kako se lahko tradicionalno vključuje v sodobno. 

Več o treh generacijah, ki pod eno streho sinhrono vodijo družinski posel, pa v oddaji Svet, danes na Kanalu A.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jafalical
04. 04. 2024 17.54
+3
Mali je dober, zeli si biti dober in ni dvoma da ne bi bil, ce se bo trudil.Sam kaj mu bo zvezdica, kdor ima dobro ima dobro, kuha z duso, ustvarja okuse za gurmane.ki jim zvezdica res ne pomeni nic.Zvezdica ne pomeni prav nic,se bolj te obremeni z vsem kar sledi ob taki zvezdici.Ze nekaj dobrih gostiln je vrnilo zvezdico, saj se jim ni izplacalo za nekaj teh gostov, imeti pa se to zvezdico.
vvvilice
04. 04. 2024 17.14
+6
Čedalje manj se mi zdi zanimivo tole z zvezdicami, komentr spodaj ki pravi, da je treba kuhati z dušo in za goste, ne za zvezdice, je res Bravo.
emt8000
04. 04. 2024 12.15
+1
Ja,če ima bogato atija in mamo ,bo verjetno res.
roten
04. 04. 2024 11.41
+9
Treba je kuhati z dušo in za goste ne za zvezdico
Podlesničar
04. 04. 2024 12.11
+2
Natoforever
04. 04. 2024 11.03
+3
Bravo. Podpiram ambiciozne otroke, ki so pridni, se znajo obnašati in pogovarjati.
Rožice so zacvetele
04. 04. 2024 10.54
+6
Skratka, pridni garači. Čestitke. V življenju si je potrebno že zelo zgodaj postaviti cilje. Vse v mejah normale je dosegljivo, seveda tudi izven, vendar je potrebno vložiti ogromno truda in odrekanja...žal pri tem leta hitro bežijo in marsikdo pred ciljem obupa. Vse čestitke družini in mladežu.
Mio56
04. 04. 2024 10.46
+3
Seprav grem v Francijo in domou prnesem mišelinovo zvezdico? eee fantina bo treba nehat sanjarit....kot prvo rabis medijsko izpostavljeno gostilo, kot drugo rabis zelo dobro ekipo v kuhinji, pol so tle sestavine...ki spet dodajo tocke ce so iz okolice,.... in sele potem se zacnemo pogovarjat o zvezdicah.....malo okraseni krozniki pač niso zadosti.
oježeš
04. 04. 2024 11.55
+1
Boljše, če ni Michelinove zvezdice. Tako imaš proste roke in glavo za razmišljanje in ustvarjanje, pa še, kar nekateri zanemarjajo, dobrodošel je vsak gost, ne samo bogataši. Se pa vsak zasebnik zaveda, da brez dela ni nagrade.
mijam75
04. 04. 2024 11.57
+5
No v besedilu piše,, da se bo šel izobraževat, nato se bo vrnil in gostilni prikuhal zvezdico. Fant ima 11 let, seveda ne ve, kaj stoji zadaj, ima pa za razliko od večine mladostnikov sanje in cilje, kaj bo počel, marsikdo še pri 19 letih ne ve, na kateri faks bi se vpisal.
Lira
04. 04. 2024 10.09
+9
Dobra gostilna daleč naokoli in res se vedno potrudijo
Anion6anion
04. 04. 2024 09.53
+10
Zvezdice za gumarstvo je potrebno samo dobro plačat. To je priznala turisti zveza Slovenije, ki plačuje za zvezdice Ane Roš
Anion6anion
04. 04. 2024 09.51
+8
V gostinstvu potrebujejo kuharje in ne neke kvazi chefe. Čisto preseravanje.
Dacar
04. 04. 2024 09.49
+6
Kje so zdaj tisti na socialnih službah? Ali mora res 11 letnik delati tako reklamo za otroško delo namesto, da bi s svojimi vrstniki preživljal prosti čas? Maliega šefa ne gledam ker sem proti da morajo otroci prvo nastopat na TV ju in še tekmovat v kuhanju. Po 18 letu imajo več kot dovolj časa za svoje ambicije. Kuharski poklic v Sloveniji niso romantični filmi samo za vašo vednost. Vsi kuharji ogromno delajo po 12 - 13 ur vsak dan na nogah vse vikende in praznike. Večina njih je depresivnih, na alkoholu ali še na čem hujšem. Ne glejte slavnih kuharjev ker ti sploh ne kuhajo znajo se pa dobro promovirat. Torej pokažite kuharje v Ljubljani ki tam delajo vsaj 10 let pa se boste za glavo prijeli. Tale mali šef je ena sama promocija slabih gostilničarjev v Sloveniji ker se bojijo da bodo ostali brez poceni delovne sile in bodo morali prijeti za kuhalnico. Kaj lepšega kot narediti šou z malimi šefi (vsem se orosijo oči ko vidijo male talente) medtem si nekdo mane roke ker bo na daljši rok lepo zaslužil na vašem otroku.
Mr Nobady
04. 04. 2024 09.27
+6
Prvo šola, potem sanjariti
mr.poper
04. 04. 2024 09.14
-2
Edino pravilno- čestitamo za pogum -kdaj če ne sedaj ko je mlad -pri 60 -desetih pa v penzijo da ne bo bedarij kuhal !
travc
04. 04. 2024 09.08
+5
spaceair
04. 04. 2024 08.56
+6
NAJ GRE KUHAT ZA 1000 LJUDI ,PA BO DOBIL TAKOJ ZVEZDICO
klop12
04. 04. 2024 08.54
+8
okej....sam js mam raj okusno pa dobro hrano
Mr Nobady
04. 04. 2024 09.26
+4
in da se dejansko naješ, ne pa da 2x nabodneš in je fertik
Fročonski
04. 04. 2024 08.52
+4
Ne. Delal bos v tej ubogi sloveniji,se bos moral prezivljati s 1.500 na mesec in bos reven.
Roadkill
04. 04. 2024 08.50
+17
tok mali pa ga je že čas povozil. nekateri že vračajo te Michelinova zvezdice ker odvračajo goste
pager
04. 04. 2024 09.08
+4
Pig Brother
04. 04. 2024 08.31
+17
Ta fant mora vedet, da Michelinova zvezdica še zdaleč ni merilo kvalitetne, dobre in okusne hrane, ampak zgolj našminkane. Najboljše gostilne ne rabijo mišelinovih zvezdic, rable bi samo še dodatne stole, ker so skos nabite. Mišelin je umetno izmišljena zadeva in medijsko napihnjena. In tista komisija ima tolko pojma o hrani kot jaz o jedrski fiziki. Torej nič