Dončić čaral v prvem delu, nato doživel katastrofo in spremljal konec s klopi

4

Dallas Mavericks Phoenix Luka Dončić | Luka Dončić je moral še drugič priznati premoč Phoenix Suns. | Foto Reuters

Luka Dončić je moral še drugič priznati premoč Phoenix Suns.

Simultanka zimzelenega Chrisa Paula, ki bo jutri praznoval 37. rojstni dan, v začetku zadnje četrtine je bila ključna, da so Phoenix Suns drugič zapored preskočili Dallas Mavericks v polfinalu zahodne konference lige NBA. Luka Dončić je bil izvrsten v prvem polčasu, v katerem je dosegel 26 točk, tekmo pa predčasno končal pri 35 točkah. Jason Kidd je sredi zadnje četrtine ob visokem zaostanku pomahal z belo zastavo in na parket postavil rezerviste. A na takšno katastrofo ni kazalo ob polčasu, ki ga je Dallas dobil s 60:58. Serija se zdaj seli v Dallas, kjer bosta naslednji dve tekmi. Miami Heat je na domačih tleh prav tako vknjižil že drugo zmago nad ekipo Philadelphia 76ers, ki spet ni mogla računati na pomoč prvega zvezdnika Joela Embiida.

Končnica lige NBA, 2. krog (4. maj):

Vzhod:
 Miami Heat : Philadelphia 76ers 119:103   /2:0/
Adebayo 23, Butler 22, 12 as., 6 sk., Oladipo 19, Herro 18; Maxey 34, Harris 21, Harden 20, 9 as.

Zahod:
Phoenix Suns : Dallas Mavericks 129:109 (32:28, 58:60, 89:83)   /2:0/
Booker 30, Paul 28, 8 as., 6 sk., Crowder 15; Luka Dončić 35 (za 3 5/10, za 2 8/12, prosti meti 4/5) 5 sk., 7 as., 7 izg. žoge v 36 min., Bullock 16, Dinwiddie 11, Bertans, Kleber in Brunson 9

// Skupni rezultat v zmagah, igra se na štiri dobljene tekme.

Katastrofalen začetek ublažil Dončić

Nekako v slogu prve tekme so košarkarji Dallas Mavericks tudi v drugo preveč medlo vstopili v dvoboj in kmalu zaostajali z 0:9. Luka Dončić je bil tisti, ki se je pri Teksašanih prvi vpisal med strelce, a klavrnih minut še ni bilo konec, kajti domači so spet hitro pobegnili nasprotniku in po slabih štirih minutah vodili že z 12:2.

Slovenski superzvezdnik je po porazu na prvi tekmi poudarjal, da so odigrali preslabo v obrambi, nič bolje pa lastnega koša niso branili v uvodni četrtini drugega obračuna. Dodatne težave so imeli z osebnimi napakami. Dolžnik s prve tekme Jalen Brunson si je kmalu prislužil že drugo in moral predčasno na klop.

Spet je bil Dončić tisti, ki je praktično edini vlekel voz Dallasa, kar ni bil dober obet pred nadaljevanjem, saj je jasno, da v serijah ne zmagujejo le posamezniki, ampak ekipa. Če mu trojke sprva niso stekle tako, kot si je želel, pa Phoenix ni imel prave obrambe, ko se je odločil za pot proti obroču. Hitro je prišel do enajste točke in imel pri 21:26 celo priložnost, da bi z metom izza črte 7,25 metra približal svoje moštvo na vsega dve točki zaostanka, vendar žoga ni šla skozi obroč.

Je pa dobil pomoč ob koncu četrtine, ko je Spencer Dinwiddie, še en dolžnik ob uvodnem porazu, najprej zadel trojko, Maxi Kleber je v protinapadu zabil žogo v koš, Dončić pa približal ekipo na vsega dve točki zaostanka (28:30).

Razigrala sta se "novinca" Bertans in Dinwiddie

Kljub vsemu je bilo stanje nekoliko boljši, čeprav so bili igralci Phoenix Suns spet razpoloženi in pri vodstvu s 34:28 iz igre metali 63-odstotno. Kot je pred serijo poudarjal center Deandre Ayton, bodo poskušali izkoristiti prednost v višini, kar so počeli tudi tokrat. Prav on je bil uvodoma velika ovira za gostujočo obrambo. V nasprotju s prvo tekmo je bil zaostanek kljub vročim igralcem iz Arizone vendarle nekoliko bolj sprejemljiv, saj je Phoenix po prvi četrtini vodil le z 32:28, pred dnevi pa s 35:25.

Luka Dončić | Foto: Reuters Foto: Reuters

Velike težave so še naprej povzročale osebne napake. Po petnajstih minutah igre so jih imeli košarkarji Dallasa na svojem računu že 13, domači so bili le pri šestih. S tremi se nista mogla pohvaliti Dorian Finney-Smith in Davis Bertans, a je prav drugo po asistenci Dinwiddieja zadel trojko za 36:38. Skupaj sta prišla v vrste Mavs februarja v zameno za Kristapsa Porzingisa in skupaj sta poskrbela, da je Dallas najprej ujel priključek pri 38:38, z novo trojko latvijskega košarkarja pa v 17. minuti prvič prešel v vodstvo (41:38).

Dončić čaral v prvem polčasu

Ko je imel Luka počitek, so si gostje priigrali najvišjo prednost petih točk (43:38). Druga peterka, pravzaprav četverka, saj je trener Jason Kidd v prvem polčasu igral le z devetimi košarkarji, je poskrbela za preobrat. Zlasti Bertans in Dinwiddie sta bila zaslužna za to, da so bili navijači Phoenixa nejevoljni. Skupaj sta v tem delu igre dosegla 19 točk, kar je pozdravil Kidd, ki je na prvi tekmi pogrešal širino.

Ljubitelji košarke so se ob spremljanju obračuna v živo zagotovo kar nekajkrat pritoževali nad številnimi dosojenimi osebnimi napakami. Sodniki so jih dosojali kot po tekočem traku. In takrat, ko so jih začeli dosojati še domačim, so gostje lažje zadihali, ujeli priključek in posledično povedli. Podatek, da so si jih košarkarji na obeh straneh v prvem polčasu nabrali kar 30, pove vse.

Veliko je govoril Dončić, a s košarkarsko žogo. Ob vrnitvi na parket se je zares "razgovoril", in to s trojkami. Če je v prvi četrtini dosegel eno, je ob zaključku druge v dveh minutah z značilnim korakom nazaj v žep pospravil kar tri zapored in bil že pri 24 točkah. A kaj, ko so gostitelji vsakič hitro prišli do koša. Zlasti s prodori pod obroč, ki so košarkarjem Dallasa povzročali nemalo težav, zato se gostje niso mogli odlepiti in so jim Suns ob polčasu dihali za ovratnik (60:58).

Težave z osebnimi napakami na obeh straneh

Ob prihodu iz slačilnic se je najhitreje na delovno temperaturo ogrel sicer najboljši strelec Sonc Devin Booker. S šestimi točkami je pripomogel, da je Phoenix povedel z 68:64. Kljub slabemu začetku je bil za Dallas vendarle svetel trenutek v tem, da si je center Deandre Ayton v protinapadu prislužil četrto osebno napako in moral predčasno na klop. Praktično vsi centri na parketu v dvorani v Arizoni so imeli štiri – pri Phoenixu še Jawal McGee, pri Dallasu Dwight Powell. Ob njem je bil pri štirih tudi neprepoznavni Finney-Smith.

Tovrstna slika bi morala biti voda na mlin Dallasu, ki ima nižjo postavo. Vse skupaj bi moral izkoristiti Brunson, ki je bil daleč od Brunsona v dvobojih z Utah Jazz, proti katerim je v povprečju dosegal 27 točk na tekmo. Ob vstopu v drugi del je bil pri vsega štirih in ni našel pravega ritma.

Premehko je v drugi polčas vstopil tudi Dončić, ki je hitro izgubil tri žoge in zgrešil dva meta za tri točke, kar je bila voda na mlin Phoenixa, ki je pobegnil na 72:66 in prisilil Kidda, da je urgiral z minuto odmora. Suns so četrtino odprli z rezultatom 16:6, gostje pa so izgubili tri žoge, vse Dončić, metali trojke 0/5, iz igre 2/10.

Dončić hladen, za kratek čas zapustil dvorano

Ko je bilo govora o slabem metu gostov, je na sceno stopil Reggie Bullock. S tremi trojkami je priključil Dallas pri 78:78, a se je tehtnica kaj kmalu nagnila na stran domačih, ki so spet postajali vse bolj vroči in ob zaključku tretje četrtine pobegnili na šest točk naskoka (89:83).

Pri Dallasu niso našli pravega ritma. Niti Dončić, ki je bil v tretji četrtini hladen. Za nekaj časa je celo zapustil dvorano in se ob odhodu zapletel v besedni dvoboj z enim od navijačev domačega moštva, vendar se je hitro vrnil na klop. Če je v prvem polčasu dosegel 24 točk, je bil pred vstopom v zadnji del pri 26, kar je bila velika rezerva za Dallas, ki je lovil priključek v seriji na 1:1.

Simultanka Chrisa Paula, ki bo jutri praznoval 37. rojstni dan, hladna prha za Dončića in Dallas

Nič kaj dober obet za goste ni bil niti pogled na bližnjo preteklost Phoenixa, ki nikdar ni izgubil tekme, če je pred vstopom v zadnjo četrtino vodil. Zimzeleni Chris Paul, ki bo jutri praznoval 37 let, je naslednji vzel vajeti v svoje roke. Dosegal je točke in podajal soigralcem. Prav vseh 18 točk Phoenixa v začetku zadnje četrtine je šlo prek njegovih rok. Sam jih je sprva prispeval štirinajst, po njegovih podajah sta zadela še Cameron Johnson in Mikal Bridges, tako da je bil Phoenix po dobrih štirih minutah igre zadnje četrtine pri vodstvu s petnajstimi točkami razlike (108:93).

Ko je bilo nekaj trenutkov pozneje na semaforju že 113:95 in je bilo še pet minut do konca tekme, je Kidd pomahal z belo zastavo in člane prve peterke, vključno z Luko Dončićem, posadil na klop. Tabor Dallasa je v zadnjih 12 minutah tako doživel pravo katastrofo in izgubil z visoko razliko (109:129).

Serija se zdaj seli v Dallas, kjer bosta naslednji dve tekmi. Phoenix bo imel priložnost, da si že na gostovanju priigra vstopnico za finale zahodne konference, saj mora ena od ekip za napredovanje doseči štiri zmage.

Dončić nominiran za prestižno priznanje

Ko gre za sodelovanje in delitev z drugimi, Luka Dončić blesti tako na igrišču kot zunaj njega. V rednem delu sezone je bil med top 5 igralci po številu asistenc na tekmo, zdaj pa si je dodatno priznanje zaslužil s pomočjo skupnosti tako v Dallasu kot domači Ljubljani.

Dončić je v zadnjem letu večkrat obiskal otroke, ki so si srečanje s 23-letnim zvezdnikom zaželeli v okviru fundacije Make A Wish. Hkrati je 200 otrokom v bolnišnici v Dallasu podelil posebne darilne pakete, ob tem pa je v Ljubljani poskrbel za prenovo dveh igrišč. Slovenski košarkar se je zato uvrstil med finaliste za priznanje Community Assist Award. Tega liga NBA podeli igralcu, ki skozi sezono skrbi za dobrodelnost in s tem vrača javnosti.

Košarkarja, ki je po njihovem mnenju najbolj pomagal okolici, bo izbrala posebna žirija lige NBA, ob tem pa bodo pomembni tudi glasovi na Twitterju. Za Luko lahko tako glasuje vsak, ki si tega želi, z uporabo ključnika #NBACommunityAssist in #LukaDoncic ali z retvitom objav, ki vsebujejo ta dva ključnika.

Sportal Razočaranje za fantastičnega Dončića, ki je dosegel nov zgodovinski mejnik