Tujina

200 let slavi brajica, pisava za slepe, ki svet odkrivajo z dotikom

Ljubljana, 04. 01. 2024 20.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Janez Usenik
Komentarji
0

Danes praznujemo praznik, ki slavi enakost ljudi, pa tudi človeško sposobnost, da premagamo vse ovire, ki nam jih življenje postavi na pot. Danes namreč slavi brajica, pisava za slepe. Letos mineva točno 200 let, odkar so jo razvili in od takrat odprli pot v svet tistim, ki ne vidijo z očmi, a znajo svet odkrivati z dotikom.

Luis Braille bi danes praznoval 215. rojstni dan. Ko je bil star le tri leta, si je v očetovi delavnici oko poškodoval s šilo za usnje, zaradi okužbe pa popolnoma izgubil vid, a je potem kmalu dokazal, da obstajajo ljudje, ki ne dovolijo, da bi jim tragedije zaznamovale življenje. V njegovem času so obstajale knjige za slepe, a imele so zgolj globoko odtisnjene črke latinice, slepi so jih pa zelo težko razločili. Braille pa je pri komaj petnajstih letih razvil novo pisavo in za to uporabil orodje, ki mu je vzelo vid – šilo.  

Tudi v Slovenijo je brajica prišla zaradi tragedije. V prvi svetovni vojni je namreč veliko vojakov ostalo brez vida, izjemna Minka Skaberne je zato začela pisavo za slepe uveljavljati tudi pri nas in usposobila skupino prostovoljk. 

Tip je namreč čut, ki ga večina ljudi zanemarja in ga je treba posebej izuriti, zato je danes tako pomembno, da za slepe otroke pripravimo tipanke, posebne slikanice, ki se jih gleda s prsti ... Z njimi se tudi slepim odpre možnost za bolj samostojno življenje. Otipajo lahko, recimo, kateri bankovec držijo v rokah.  

Danes brajico sicer včasih nadomešča sodobna tehnologija, programi, ki omogočajo zvočno branje napisov. A tako kot računalniki ne bodo nikoli izpodrinili knjig, bo najbrž tudi brajica večno odpirala svet literature tistim, ki znajo videti s prsti.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.