Podnebne spremembe

FOTO: Divjanje gozdnih požarov po Sibiriji - gasijo jih tudi zaporniki

L.J./STA
8. 5. 2022, 16.19
Posodobljeno: 8. 5. 2022, 19.51
Deli članek:

Gozdni požari v ruski regiji Krasnojarsk so terjali že najmanj sedem življenj, še 19 pa jih je bilo ranjenih. O dveh mrtvih poročajo tudi iz Irkutska.

Reuters
Dim je popolnoma zajel sibirski Krasnojarsk.

V regiji Irkutsk, kjer gori 13 požarov na površini okoli 700 hektarjev, od sobote veljajo izredne razmere, je sporočil tamkajšnji guverner Igor Kobsev. Trije ljudje, med njimi dva otroka, so umrli v vasi Talašanka.

Še naprej je najbolj napeto na območju Krasnojarska, kjer naj bi po poročanju lokalnih medijev v boju s požari pomagali tudi zaporniki, saj so gasilci preobremenjeni. V regiji se požari širijo na površini okoli 1000 hektarjev, uničenih je bilo več krajev. Dim je popolnoma zajel več mest, požari pa se vse hitreje širijo tudi zaradi močnega vetra, ki požare razpihuje in raznaša. Veter piha s hitrostjo tudi do 140 kilometrov na uro.

Močan in hiter veter pa ne prispeva zgolj k hitrejšem širjenju požarov temveč tudi onemogoča gašenje iz zraka, saj letala zaradi neugodnih pogojev sploh ne morejo leteti.

O požarih poročajo še iz regij Kamerovo, Kurgan in Omsk. Na območju Omska so aretirali župana mesta Nasjavajevsk Viktorja Lupinosa, ki mu očitajo slabo upravljanje in organizacijo sektorja za varovanje in obrambo pred požari. Ogenj je tu že v petek uničil okoli sto hiš.

Gozdni požari v Sibiriji vse pogostejši zaradi podnebnih sprememb

Razsežni gozdni požari kot so ti, ki se pravkar odvijajo v Sibiriji, so vse pogostejši, vse nevarnejši zaradi segrevanja ozračja. Prav tako jih je vedno bolj zahtevno pogasiti. Februarsko poročilo Združenih narodov ocenjuje, da bodo gozdni požari kot so ti v Sibiriji, Avstraliji ali Kaliforniji, do konca stoletja postali 50 odstotkov bolj pogosti.

Prav tako strokovnjaki ocenjujejo, da bodo zaradi podnebnih sprememb požari postajali vse bolj odporni na različne oblike gašenja in da jih bo nekoč tako rekoč nemogoče umetno zaustaviti. Do leta 2030 naj bi bili požari za 14 odstotkov bolj pogosti, že do leta 2050 pa kar 30 odstotkov bolj pogosti.

Reuters
Krasnojarsk je zavit v dim