gensko spremenejena semena, NGT, gnojenje, škropljenje, kmetijstvo
Svet24.si

Multinacionalke meljejo vrtičkarje in domača semena, kaj bo z avtohtonimi sortami?

gašper bedenčič
Necenzurirano

Tonin in Žakelj na policijo prinesla tudi številko osumljenega pobiralca provizij

njena.si
njena.si njena.si
Zdravje
 

Je nosečnost po 35. letu res bolj tvegana?

20. 5. 2022; 02.00
Avtor: Tea Dečman
nosečnica

Nosečnost foto: Dreamstime

Živimo v času, v katerem se čedalje več žensk odloča za otroka, potem ko so že prestopile prag 30. leta.

Tudi nosečnost po 35. letu je postala precej pogosta, saj si sodobne ženske želijo najprej poskrbeti za svojo kariero ali pa bi preprosto rade počakale na pravo osebo, s katero bi si želele imeti otroka. Številni zdravniki danes hitro ovržejo tezo, da v nosečnosti po dopolnjenem 35. letu vedno nastopijo težave. To je dobra novica, saj leta sama po sebi ne napovedujejo, da nosečnica po določeni starosti nujno potrebuje posebnega zdravnika, ki jo bo vodil v nosečnosti. To je potrebno takrat, ko že nekaj v zgodovini njenega zdravstvenega stanja napoveduje, da lahko med nosečnostjo nastanejo zapleti. Res je sicer, da se možnosti za razvoj nekaterih stanj ali zapletov, ki lahko vplivajo na mater, otroka ali oba, začnejo povečevati po 35. letu, vsaj tako pravijo pri Ameriškem združenju porodničarjev in ginekologov ACOG, vendar ni nobenega zagotovila, da se bo to zgodilo zgolj zaradi starosti. Poglejmo, katere so tiste težave, povezane z nosečnostjo, ki z leti postanejo pogostejše.

Nosečniška sladkorna bolezen

Gestacijski diabetes je prehodna, lažja oblika sladkorne bolezni, ki jo odkrijemo v nosečnosti in po porodu izgine, a je nanjo treba biti še posebno pozoren. Pojavi se, kadar se med nosečnostjo tako zviša raven hormonov, da je telesu težko ustvariti dovolj inzulina, ki ga potrebujemo za uravnavanje sladkorja v krvi. Za gestacijskim diabetesom lahko zbolimo, tudi če nikoli prej nismo imeli nobene oblike sladkorne bolezni, vendar se možnost, da jo izkusimo med nosečnostjo, poveča že po 25. letu. Višja starost ne pomeni nujno večjih zapletov.

Preeklampsija

Preeklampsija je stanje, ki nastane le v nosečnosti, spremljajo jo lahko visok krvni tlak in proteini v urinu, preostali simptomi pa vključujejo nenadno zatekanje obraza in rok, močne glavobole in spremembe v vidu. Po navadi se preeklampsija pojavi po 20. tednu nosečnosti in lahko povzroči smrtne zaplete, zato je zelo pomembno, da ob prepoznanih simptomih obiščemo zdravnika. Tveganje za razvoj te bolezni je večje pri ženskah po 40. letu.

nosečnica foto: dreamstime

Carski rez

Kot posledica naštetih težav je pri porodu potreben carski rez, ki pa ga tako kot vse druge večje operacije spremlja tveganje okužbe in krvnih strdkov. Med nevarne situacije, ki lahko privedejo do carskega reza, spada predležeča posteljica. To se zgodi, kadar posteljica raste na materničnem vratu, torej na odprtini med maternico in nožnico, ali v spodnjem delu maternice. Ta zaplet je pogostejši pri ženskah nad 35. letom, vodi pa lahko v močno krvavenje in prezgodnji porod. Zanimivo je tudi dejstvo, da je pri ženskah, starih več kot 35 let, večja verjetnost zanositve z dvojčki ali trojčki, saj se pri starejših ženskah pogosteje zgodi, da sprostijo več jajčec v enem menstrualnem ciklu. Več otrok pa spet lahko pomeni carski rez.

Kaj pravi statistika?

Res se s starostjo manjša možnost zanositve, vendar ne tako drastično po 35. letu, kot ste morda kje že slišali. Res je, da plodnost po tej starosti začne upadati hitreje, težava pa je v jajčecih: ker so ženske rojene s točno določenim številom jajčec, ki se v času življenja nič ne množijo, je do 35. leta porabljenih že kar precejšnje število, tako da jih ne ostane več veliko, prav tako pa se jajčeca starajo skupaj z žensko. Dejstvo je tudi, da se možnosti splava pri tistih, ki štejejo 35 let ali več, večajo, pravijo pri ACOG. Približno osemdeset odstotkov vseh spontanih splavov se zgodi v prvem trimesečju, ACOG pa priznava te statistične podatke, ki ugotavljajo, koliko odstotkov splavov se je zgodilo pri določenem letu nosečnic:

♥ od 20 do 30 let: do 17 odstotkov

♥ 35 let: 20 odstotkov

♥ 40 let: 40 odstotkov

♥ 45 let: 80 odstotkov

Pri starejših ženskah je približno polovica splavov v prvih treh mesecih povezana s kromosomskimi razvojnimi nepravilnostmi fetusa. Tudi mrtvorojeni otroci se pogosteje rojevajo ženskam, starim nad 35 let. Strokovnjaki niso povsem prepričani, zakaj se to dogaja, in raziskujejo možnost, da je vzrok v posteljici pri starejših nosečnicah.

Brez nepotrebnih skrbi

Nanizali smo več informacij, vendar je treba poudariti, da gre le za možnosti, nikakor ne absolutna zagotovila, da bodo ti zapleti res nastali. Vse to ne pomeni, da ženska ne bi smela zanositi po 35. letu. Če ste zdravi, bi moralo biti vse v redu tudi z vašo nosečnostjo.

prejšnji članek
Učinkovite vaje: Nujno poskrbite za vezivno tkivo!
Zdravje
Učinkovite vaje: Nujno poskrbite za vezivno tkivo!
naslednji članek
Pospešite izgorevanje maščob z ingverjem in sokom iz aloe vere
Zdravje
Pospešite izgorevanje maščob z ingverjem in sokom iz aloe vere
#nasazenazenska
nasazenazenska