Glasba

Antologija reškega novega vala

Ljubljana / Reka, 07. 08. 2021 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Nedavno smo se lahko razveselili nove in razširjene antologijske izdaje o fenomenu reške punk in novovalovske scene Riječki novi val. Ob novih zapisih spremljevalcev in snovalcev takratne scene ter dodanih fotografijah lahko prisluhnemo kar 70 pesmim 35 izvajalcev.

Razširjena in obogatena izdaja antologije Riječki novi val prinaša kar sedemdeset pesmi.
Razširjena in obogatena izdaja antologije Riječki novi val prinaša kar sedemdeset pesmi. FOTO: Dallas Records

Če ste odraščali v osemdesetih – pa tudi, če niste – se zagotovo spomnite, da ste kdaj po radiu slišali izvajalce, kot so Denis & Denis, Laufer, Termiti, Paraf, Let 3 ali celo alternativci Grč, ki so svoj čas koncertirali tudi pri nas. No, pravzaprav se je vse začelo že konec sedemdesetih let prejšnjega stoletja, ko so bili na Reki zelo aktivni novovalovski tokovi.

Po trinajstih letih je založba Dallas izdala prenovljeno in razširjeno trojno "box set" kompilacijo Riječki novi val, ki prinaša nič manj kot sedemdeset pesmi. Poleg omenjenih zasedb so se med njimi znašla tudi imena reške rock scene, kot so Mrtvi kanal, Grad, Xenia, Cacadou Look, Fit, Ogledala, Kaos, Istočni izlaz in VIA Viktor Kunst, skupaj kar petintrideset različnih izvajalcev.

Sintpop duo Denis & Denis sta v najbolj popularnem obdobju sestavljala Davor Tolja in Marina Perazić.
Sintpop duo Denis & Denis sta v najbolj popularnem obdobju sestavljala Davor Tolja in Marina Perazić. FOTO: Bacharach-Krištofić

Velja pa tudi, da v bistvu ni pomembno, kdaj človek odkrije neko glasbo, ali jo je poslušal kot otrok ali jo kasneje predstavi svojim otrokom – dobra glasba je pač dobra glasba. Pesmi, kot so Program tvog kompjutera, Soba 23 (Denis & Denis), Narodna pjesma Parafov, Vjeran pas Termitov, Moja voda Lauferjev, Sama zasedbe Cacadou Look in Troje Xenie, so postale kultne že pred tridesetimi ali štiridesetimi leti, generacijo za generacijo pa ostajajo obvezen repertoar študentskih žurov. Kajpak ne brez razloga.

Posebnost tokratne izdaje so dodane fotografije, v lični kartonski škatli pa najdemo tudi kronologijo reškega novega vala s celo vrsto zapiskov znanih avtorjev glasbenega tiska tistega časa. Med njimi so uredniki in novinarji revije Val, ki je prva sistematično pisala o punku v Jugoslaviji in je bila medijska platforma reške rock scene. To so Aldo Milohnić, Edi Jurković, Ivan Molek, Goran Ušljebrka, Velid Đekić, Goran Lisica Fox in Bojan Mušćet. Slednji, ki je tudi urednik te izdaje, je poudaril, da "gre za edinstven diskografski dokument, ki govori o živosti izjemne rock scene na področju nekdanje Jugoslavije. Hkrati pa je ta antologija v trenutku združila vse soudeležence na sceni, od rockerjev do novinarjev in fotoreporterjev, ki čeprav so bili geografsko oddaljeni niso varčevali z viri, da bi antologiji zagotovili ustrezen zapis o manjkajočem členu v diskografiji popularne glasbe nekdanje Jugoslavije. Ravno to navdušenje odraža tisti prvinski duh punka, ki je prepoznaven na globalni ravni."

Termiti
Termiti FOTO: Dallas Records

Za priložene knjižice so uporabili fotografije Damirja Krizmanića Krize, Nikice Petkovića, Valterja Peculića, Darka Bjelobabe, Srđana Vrančića Vrane in drugih fotografov, ki so pridno spremljali dogajanje na sceni in oblikovali edinstven dokument predvojne Reke. Riječki novi val tako na izviren način dokumentira pomembnost reške rock scene in spominja na enega najvznemirljivejših reških medijev, revije Val, ki je po zaslugi monografije Edija Jurkovića Kad je život bio novi val, spletne strani val.com.hr ter po novem tudi po zaslugi družbenih omrežij znova aktiven. Je tudi praktičen leksikon z vsemi informacijami o reškem novem valu – natanko tako, kot se je razvijal.

"Reški novi val torej nima zgodovinopisnih ambicij v polnem in sedanjem pomenu besede; če bi bila antologija slučajno zasnovana s tem namenom, bi nujno morala zajeti kontekst, ki presega okvire mestne scene. A to pomeni pozabavati se s predstavitvijo, kako so bili predstavniki reške scene sprejeti na scenah v drugih mestih in nenazadnje kakšne so bile vloge v igri. Za takšno delo niti razmeroma obsežna spremna knjižica ni dovolj. Namesto tega si je ta antologija postavila za cilj tisto, zaradi česar so antologije sploh antologije: ne ukvarjati se z boljšo ali slabšo preteklostjo, temveč ponuditi izbor iz t. i. zgodovinskih gradiv, in to za te, sedanje čase," je o fenomenu reške punk in novovalovske scene zapisal znani publicist Ivan Molek.

Cacadou Look
Cacadou Look FOTO: Dallas Records

Lahko bi rekli, da Reka sloves rockerskega mesta uživa prav zaradi močnega vpliva generacij glasbenikov od šestdesetih let prejšnjega stoletja naprej. Punk pa je bil najbolj zaslužen za pridobitev takšnega ugleda, kar je povezano z demokratičnostjo, saj je omogočil, da se glasbene ideje predstavljajo skoraj na vsakem koraku. Tako edinstveno podobo imajo redka mesta po svetu; dober primer sta Manchester v Veliki Britaniji in Seattle v ZDA. Novi val in punkersko gibanje sta Reko zaznamovala bolj kot katero koli drugo mesto na Hrvaškem, posledice "subkulturne revolucije" pa je mogoče čutiti še dandanes. Zaradi ukoreninjenosti alternativne kulture v identiteti mesta je Reka prepoznavna po vsej državi in tudi ​​širše. Reške scene tistega časa ni sestavljala samo glasba, čeprav je bila pobudnica, ampak je bil to preprosto način življenja, od glasbenikov, likovnih umetnikov in oblikovalcev pa do fotografov in snemalcev. Predstavljeno antologijo lahko tako postavimo ob bok najboljšim kompilacijam v regiji, kot sta Paket aranžman in Novi punk val 78-80.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

komercialka
07. 08. 2021 18.41
Those were the days ... Tile so za razliko od večine današnjih ansamblov vedeli za kaj gre.
Uporabnik1947897
07. 08. 2021 14.49
Kul kompilacija...Panka nam manjka!
travc
07. 08. 2021 11.50
+3
Po vaslovu sem mislil da je spet neki novi val.
Debely
07. 08. 2021 10.46
+3
Dallas naj se ukvarja tudi s slovensko glasbo, ali pa naj se preselijo na hrvaško.
Blue Dream
07. 08. 2021 11.39
-2
Blue Dream
07. 08. 2021 11.40
-3