Tujina

Nagrada Saharov: med finalisti borke za pravice žensk

Bruselj, 12. 10. 2023 16.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Jina Mahsa Amini in iransko gibanje Ženske, življenje, svoboda, nikaragovska aktivista za pravice ter ženske, ki se borijo za pravico za brezplačen, varen in zakonit splav, so bili po izboru članov odborov Evropskega parlamenta za zunanje zadeve in razvoj razglašeni za finaliste za nagrado Saharov za svobodo misli.

22-letna Iranka kurdskega porekla Jina Mahsa Amini je septembra lani umrla v policijskem pridržanju, po tem, ko jo je zaradi domnevno nepravilnega nošenja islamske naglavne rute hidžab aretirala iranska moralna policija.

Njena smrt je sprožila večmesečne množične proteste v islamski republiki pod geslom Ženska, življenje, svoboda. Ti so bili sprva usmerjeni proti islamskim pravilom oblačenja za ženske, nato pa so prerasli v protivladne demonstracije in odkrito nasprotovanje versko-avtokratski ureditvi v Iranu.

V protestih je bilo ubitih na stotine ljudi, na tisoče pa aretiranih. Nekatere od teh so kasneje tudi usmrtili.

Protest proti iranskemu režimu oktobra lani v Berlinu. Na fotografiji je ubita Jina Mahsa Amini.
Protest proti iranskemu režimu oktobra lani v Berlinu. Na fotografiji je ubita Jina Mahsa Amini. FOTO: AP

Med nominiranci sta tudi aktivista za pravice Vilma Nunez de Escorcia in Rolando Jose Alvarez Lagos, odvetnica in škof iz Nikaragve. Prva se že desetletja bori za človekove pravice in kljub preganjanju še vedno živi v svoji državi. Drugi je eden najbolj odkritih kritikov režima tamkajšnjega predsednika Daniela Ortege. Februarja so ga obsodili na 26 let zapora, potem ko ni hotel zapustiti države, in mu začasno odvzeli državljanstvo.

Nominirane so še Poljakinja Justyna Wydrzynska, Salvadorka Morena Herrera in Američanka Colleen McNicholas, ki se v svojih državah borijo za pravico do umetne prekinitve nosečnosti. Wydrzynska, članica skupine Abortion Dream Team, je bila v domovini marca obsojena na osem mesecev družbeno koristnega dela, potem ko je ženski pomagala pri opravljanju splava.

Letošnjo dobitnico ali dobitnika nagrade bo prihodnji četrtek izbrala konferenca predsednikov, ki jo sestavljajo predsednik Evropskega parlamenta in predsedniki političnih skupin. Nagrado bodo podelili na zasedanju v Strasbourgu 14. decembra.

Evropski parlament nagrado Saharov od leta 1988 podeljuje posameznikom ali organizacijam, ki si prizadevajo za zaščito človekovih pravic in svobodo govora. Lani je nagrado prejelo ukrajinsko ljudstvo, finalista pa sta bila še ustanovitelj Wikileaksa Julian Assange in kolumbijska komisija za resnico in spravo. Dobitniki poleg priznanja prejmejo tudi finančno nagrado v višini 50.000 evrov.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

CestniKolesar370Wattov
12. 10. 2023 18.13
+3
Skoda. bi moral dobit nagrado. Pa nvoji za preiskovanje razlik med spoloma. Oni resnicni fajtajo sistem.
jank
12. 10. 2023 17.37
+1
Medtem ko se marsikje borijo za pravico do umetne prekinitve nosečnosti, npr. na Poljskem, se pri nas desne ostaline srednega veka borijo za prepoved splava. Sramote naroda!
JOSEPH HAYDN
12. 10. 2023 17.54
+2
Slavko BabIč
12. 10. 2023 17.07
+0
izjava vse pove o ameriških klavcih: tiskovni predstavnik Nata Jamie Shea pa je 25. maja 1999 na tiskovni konferenci dejal: "Če predsednik Milošević želi, da bo njegovo prebivalstvo imelo vodo in elektriko, je vse, kar more storiti, sprejeti pet Natovih pogojev in posredovanje bo zaustavljeno. Dokler pa tega ne stori, bomo napade na cilje, ki zagotavljajo elektriko njegovim oboroženim silam, nadaljevali. Če ima to posledice za civilno prebivalstvo, je to njegov problem."