Eva Urevc je najboljša slovenska tekačica v tej sezoni. Foto: Reuters

Novoletna turneja bo zadnja velika serija tekem sezone 2022/23 pred vrhuncem zime, ki bo med 21. februarja in 5. marcem na svetovnem prvenstvu v nordijskih disciplinah v Planici. Veliki kristalni globus in tudi zmagi na prejšnji turneji Tour de ski sta osvojila Norvežan Johannes Hoesflot Klaebo, ta bo branil novoletno lovoriko, in Natalija Neprjajeva, ki je zaradi prepovedi nastopov ruskih športnikov po vojni v Ukrajini ni v tej sezoni v karavani svetovnega pokala. Novoletna turneja se bo v Val Müstairu nadaljevala tudi na prvi dan novega leta 2023, ter nato 3. in 4. januarja v Oberstdorfu v Nemčiji, končala pa med 6. in 8. januarjem v italijanski dolini Fiemme na slovitem in izjemno zahtevnem vzponu na Alpe Cermis v zadnji etapi.

Anamarija Lampič, edina Slovenka na končnem cilju v prejšnji sezoni, je zadnjo etapo končala na 32. mestu in bila na turneji skupno na 12. mestu za svoj najboljši dosežek doslej. Lampič, ki je v tej zimi uspešno prestopila v biatlon, je Tour de ski četrtič zaporedoma končala na vzponu na Alpe Cermis; po 22., 19. in 15. mestu skupno v prejšnjih zimah. "Konkretnih planov na letošnjo novoletno turnejo še nimamo. Ampak nekako je cilj, da bi vsi tekmovalci prišli do konca. Bomo pa videli sproti, kako bodo potekale posamezne tekme," je pred turnejo na kratko povedal pomočnik glavnega slovenskega trenerja Ole Vigena Hattestada, Nejc Brodar.

Najboljša v slovenskem taboru Eva Urevc

Pred sezono je Hattestad o novoletni turneji dejal, da ne bo šlo na vse ali nič, da se pride do konca, tudi zaradi nastopa na domačem SP-ju in pomembnih tekem v tej luči v januarju, v Livignu in Toblachu v Italiji ter Les Roussesu v Franciji. Eva Urevc, najboljša slovenska tekačica v tej zimi, je 17. decembra v Davosu v Švici osvojila sedmo mesto. Pred sezono si je kot enega glavnih ciljev zastavila visoko uvrstitev v skupnem seštevku pokala v sprintu. Eva Urevc je tudi prepričljivo najboljša iz slovenskega tabora v skupnem seštevku svetovnega pokala po 11 tekmah te sezone. Na 27. mestu ima 244 točk, na 63. mestu je Anja Mandeljc (90) ob tem, da v tej zimi točke dobi najboljša petdeseterica, in ne več zgolj trideseterica.

V zgodovini novoletne turneje je bila najvišje med Slovenci Petra Majdič. V sezoni 2009/10 je skupno na drugem mestu zaostala le za Poljakinjo Justyno Kowalczyk, sezono prej je bila skupno tretja, obakrat pa je slavila v skupnem sprinterskem seštevku, kar je v sezoni 2019/20 ponovila Anamarija Lampič. Med Slovenci sta vzpon na Alpe Cermis premagala le Nejc Brodar dvakrat ter Miha Šimenc kot zadnji v sezoni 2019/20.