Na Novi Zelandiji je okoli 26 milijonov ovac. Foto: Pixabay
Na Novi Zelandiji je okoli 26 milijonov ovac. Foto: Pixabay

Na Novi Zelandiji prebiva približno pet milijonov ljudi. Tam je tudi približno deset milijonov glav goveda in 26 milijonov ovac. Skoraj polovico novozelandskih izpustov toplogrednih plinov gre na račun kmetijstva, pri čemer večino predstavlja plin metan, poroča BBC.

Kmetijski izpusti doslej niso bili vključeni v shemo trgovanja z emisijami, zdaj pa je država kot prva na svetu razgrnila načrte za obdavčenje največjih onesnaževalcev z metanom – krav in ovac.

"Ni dvoma, da moramo zmanjšati količino metana, ki ga spuščamo v ozračje. Učinkovit sistem določanj cen za kmetijstvo bo imel ključno vlogo pri tem," je napovedal novozelandski minister za podnebne spremembe James Shaw.

Začetek obdavčitve leta 2025

V skladu z osnutkom načrta, ki so ga sestavili predstavniki vlade in kmetijske skupnosti, bodo morali kmetje od leta 2025 plačevati za svoje izpuste plinov, navaja Reuters.

Načrt sicer vključuje spodbude za kmete, ki količino emisij zmanjšujejo z dodatki krmi. Prav tako nameravajo v shemo vključiti sajenje dreves na kmetijah kot enega od načinov za izravnavo emisij. Z obdavčenjem zbrana sredstva bodo vložili v raziskave, razvoj in svetovalne storitve za kmete, so še sporočili z ministrstva.

Končno odločitev bodo sprejeli decembra

Predsednik nacionalne zveze kmetov Nove Zelandije, mlekar Andrew Hoggard, je za BBC dejal, da podpira predlog. Dodal je, da morajo več podrobnosti sicer še doreči. Končna odločitev o shemi naj bi bila sprejeta decembra.

Agrarna ekonomistka Susan Kilsby medtem ugotavlja, da gre za največjo regulativno spremembo v novozelandskem kmetijstvu po odpravi subvencij v osemdesetih letih.