Agro Podjetnik

Pridelke raje prodajajo na tržnici kot veletrgovcem

Kmetija Gašparič v okolici Ormoža se ukvarja s pridelavo zelenjave, poleg piščancev in kokoši redijo tudi purane, napovedujejo pa še vzrejo rac
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
20.07.2022 15:01
Dopolnjeno: 20.07.2022 15:28
Čas branja: 4 min

Kmetija Gašparič v Podgorcih v občini Ormož se preživlja s pridelavo in prodajo vrtnin, jajc in piščančjega mesa. Hči Tadeja, ki bo postala mlada gospodarica, je na kmetijo pripeljala tudi purane. To pa ni njihova edina letošnja novost.

Starša Irena in Janko Gašparič sta na majhni kmetiji tudi zaposlena. Imajo tri hektarje gozda, obdelujejo sedem hektarjev njiv, od tega sta dva hektarja v najemu, pet hektarjev pa je v njihovi lasti. Intenzivna pridelava zelenjave je njihova glavna dejavnost že 25 let. »Obseg pridelave po malem zmanjšujemo, ker primanjkuje delavcev. Pridelamo toliko, kolikor zmoremo v krogu družine,« pravi Janko Gašparič.

Prodajo so vzeli v svoje roke in šli na bolšji sejem

Prvih 12 let so solato, radič, zelje in cvetačo prodajali veletrgovcem. A ko je eden izmed njih propadel, drugi pa je 180 dni zamujal s plačilom, se je Irena Gašparič čez noč odločila, da se bodo preusmerili na tržnice. »Z denarjem smo bili na tesnem, za plačilo položnic smo najeli posojilo. Prodajo smo vzeli v svoje roke in začeli prodajati na bolšjem sejmu v Mariboru. Prodaja je cvetela, trpelo pa je družinsko življenje, saj je bolšji sejem ob nedeljah in smo delali vse dni v tednu. Odkar hodimo na tržnice, imamo nedelje zase in za družino,« dodaja gospodar.

Najprej so obiskovali tržnico v Slovenskih Konjicah in Slovenski Bistrici, potem še v Gornji Radgoni. Irena in Janko Gašparič imata tri otroke, in ko so bili študenti, so prodajali na tržnici v petih krajih, do lanske jeseni so prodajo skrčili v tri kraje, od jeseni pa hodijo le še v Mercator center Tabor v Maribor in na tržnico v Slovenske Konjice.

Ponudbo so postopno širili

Ponudbo so postopno povečali s korenjem, čebulo, več sortami krompirja. »Prvo sezono, ko smo hodili na tržnice, smo začeli kisati zelje in repo. Kisanje je postalo naša prva dopolnilna dejavnost na kmetiji. Širjenje ponudbe je lahko tudi zamudno. Za iskanje pravega recepta za kisanje zeljnih glav, ki so priljubljene pozimi za sarmo, sem porabila tri leta,« opisuje Irena Gašparič. »Vsak ti nekaj pove, ne izda pa celega recepta,« pristavi hči Tadeja.

Leta 2000 so postavili prva rastlinjaka za paradižnik in papriko. Pred leti so sami vzgojili sadike za vrtnine in jih tudi prodajali, zadnja leta pa sadike kupijo. Ponujajo tudi piščančje meso, svoje bučno olje, od leta 2020 delajo tudi pirine in pšenične rezance ter ribano kašo za juho. Naenkrat redijo od 80 do sto piščancev za zakol. Imajo tudi od 130 do 150 kokoši nesnic za jajca. »Pred štirimi leti smo prodajali 32 različnih pridelkov in živil, zdaj jih je okoli 30,« pripomni Janko Gašparič.

Redijo purane, poskusno tudi race

Irena in Janko Gašparič bosta kmetijo predala hčerki Tadeji, ki je po izobrazbi profesorica matematike in biologije. »Kmetijo bova prevzela skupaj z možem, ki že gospodari na svoji domači kmetiji v Muretincih, kjer redi 400 prašičev in obdeluje 90 hektarjev njiv,« napoveduje prihodnja mlada gospodarica, ki je na kmetiji tudi zaposlena.

Ponudbo domače kmetije bo še letos popestrila s puranjim mesom. Zakol in razsek puranov je že registrirala kot novo dopolnilno dejavnost na kmetiji. Za purane so preuredili hlev, prve živali so pripeljali konec marca, po dveh mesecih in pol so ti purani že tehtali 15 kilogramov. Avgusta bodo uhlevili četrto jato puranov. »Tako kot kupci naročijo piščančje meso, bodo tudi puranje, mi pa jim ga bomo pripeljali na dom ali predali na tržnici. V obeh primerih bomo meso prevažali v toplotno izolirani škatli,« napoveduje Tadeja Gašparič.

Poleg piščancev in puranov imajo klavnico registrirano tudi za zakol zajcev. Letos načrtujejo še eno novost. »Poskusno se bomo lotili tudi vzreje rac, race bomo kupcem ponudili za martinovo,« napoveduje Janko Gašparič.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
AGROBIZ
Natečaj: S kmetije za Vas 2024

Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije, ČZD Kmečki glas in Časnik Finance s portalom Agrobiznis vabijo k sodelovanju v akciji S kmetije...

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Z avtomatiziranim kokošnjakom run chicken villa zapuščajo Amazon
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Z avtomatiziranim kokošnjakom run chicken villa zapuščajo Amazon

Podjetje Run Tiger je bilo med tistimi, ki so jim hekerji januarja blokirali profil na Amazonu, prodajo so preselili na druge spletne trgovine in lovijo cilj o petkratni rasti prodaje.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
(video) Spoznajte zmagovalce izbora Najboljši agropodjetnik 2024
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic (video) Spoznajte zmagovalce izbora Najboljši agropodjetnik 2024

Zmagovalci so linija vložnin Domače dobrote Metka, kmetija Pr' Matevž, butična sirarna Golden Ring in Loška zadruga.

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize

Hrvaški startup že oskrbuje dva tisoč družin z zelenjavo v hrvaških mestih, prihodnje leto pa napovedujejo širitev na Dunaj in morda k nam.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Inovativni kmetje so zbežali od doma!
Agrobiznis
Z 11. AGROBIZNIS KONFERENCE
Agro PodjetnikJana Petkovšek Štakul Inovativni kmetje so zbežali od doma! 2

O inovativnih praksah in priložnostih slovenskega kmetijstva smo govorili na 11. Agrobiznis konferenci.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Novice
Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni
Agrobiznis
NoviceRedakcija Agrobiznisa Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni

Na zasedanju kmetijskih ministrov podprli spremembe, ki kmetom omogočajo večjo prožnost pri izpolnjevanju okoljskih pogojev, a kmetje niso zadovoljni.