Tujina

Rushdie spregovoril prvič po napadu: 'Najbolj me spremlja občutek hvaležnosti'

Washington , 07. 02. 2023 13.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nagrajeni pisatelj Salman Rushdie je prvič po napadu, ki se je zgodil lanskega avgusta, spregovoril o tragični izkušnji. Avgusta 2022 ga je v New Yorku zabodel 24-letni Hadi Matar. Rushdie je v intervjuju povedal, da je imel srečo, trenutno pa da ga najbolj spremlja občutek hvaležnosti.

Britansko-indijski pisatelj Salman Rushdie je po napadu v ZDA, kjer ga je avgusta na literarnem dogodku v ameriški zvezni državi New York zabodel 24-letni napadalec Hadi Matar, oslepel na eno oko. Rushdie je imel po napadu še najmanj 15 različnih ran na območju prsnega koša. Utrpel je tri hude rane na vratu. Poškodovano je imel tudi roko. 

Salman Rushdie
Salman Rushdie FOTO: AP

"Bil sem že boljše, a glede na to, kaj se je zgodilo, nisem tako slabo," je Rushdie povedal za časnik The New Yorker. Pojasnil je, da so večje poškodbe v večini že zaceljene. Rushdie je imel dlje časa oslabljen otip na roki, zato je imel težave s pisanjem. Zdaj se mu je otip v palcu, kazalcu in v spodnji polovici dlani povrnil. 

"Redno hodim na terapijo za roko in zdravniki pravijo, da mi gre dobro," je povedal. Danes lahko že vstane in hodi naokoli. "Še zmeraj pa obstajajo deli mojega telesa, ki jih mora zdravnik stalno pregledovati. To je bil namreč zelo obsežen napad," je povedal. Prav tako pisatelj trpi zaradi posttravmatskega stresa. "Zelo težko mi je pisati. Usedem se in pišem, pa se nič ne zgodi. In tudi ko kaj napišem, to potem že naslednji dan izbrišem," je povedal. 

Salman Rushdie
Salman Rushdie FOTO: Profimedia

In čeprav se pisatelj nikoli ni maral postavljati v vlogo žrtve, pa se po napadu temu ni mogel izogniti. "Vedno sem se trudil, da samega sebe nisem postavljal v vlogo žrtve. Potem pa sem se med sedenjem zalotil, da razmišljam o tem, kako je nekdo vame zaril nož. Ob tem pa se smilim samemu sebi," je zaupal v intervjuju. Hkrati pa Rushdie ne želi, da bi enako mislili tudi njegovi bralci. "Želim si, da bi bralce prevzela pripoved," je dejal pisatelj, katerega želja je od nekdaj bila, da ga ljudje ocenjujejo na podlagi njegovega pisanja. 

Rushdie je sicer svoj zadnji roman Victory City dokončal tik pred avgustovskim napadom, knjiga pa bo objavljena konec tedna. Zgodba o boginji, ki ustvari mesto iz semen in živi do svojega 247. leta, se odvija v 14. stoletju v južni Indiji. V njej se pisatelj obregne tudi ob trenutno indijsko vlado, zato jo lahko beremo tudi kot alegorijo o zlorabi moči, piše BBC. 

 Salman Rushdie
Salman Rushdie FOTO: Shutterstock

"Modijeva vlada je zelo popularna in ima ogromno podpore. Zato se tudi lahko izogne vsemu. Ustvarili so zelo avtokratsko državo, ki ni prijazna do manjšin in v kateri so novinarji zatirani. Državo, v kateri so ljudje prestrašeni in ki ji trenutno težko rečemo demokracija," je Rushdie še povedal v intervjuju. 

Pisatelj se je sicer že dolgo soočal s smrtnimi grožnjami. Iranski vodja ajatola Homeini je leta 1989 zaradi Rushdiejevega romana Satanski stihi nad pisateljem razglasil fatvo oziroma smrtno obsodbo. Sedanje vodstvo Irana je po napadu zanikalo, da bi imelo kakršne koli povezave z napadom.

Rushdie se je rodil v Indiji leta 1947. Starša sta ga poslala na šolanje v Anglijo, nato pa se je vpisal na Univerzo v Cambridgeu. Leta 2007 ga je za njegov izreden prispevek na področju literature kraljica Elizabeta II. povitezila in s tem počastila njegovo delo.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sh4dyl4dy
07. 02. 2023 14.56
+1
Junak! Srečno!