Tako bogato je Janševa vlada nagradila katoliško cerkev za brezpogojno podporo

Tako bogato je Janševa vlada nagradila katoliško cerkev za brezpogojno podporo

Vlada Janeza Janše je Katoliškemu inštitutu, ki je v lasti ljubljanske nadškofije in hrani arhiv slovenskih emigrantov, za digitalizacijo arhivskega gradiva namenila 700.000 evrov. Zbirka je pomembna za razumevanje zgodovine, vendar se postavlja vprašanje, ali bo tako bogato podprta tudi digitalizacija drugih arhivov.

Sredstva, ki jih je vlada že julija namenila Katoliškemu inštitutu, naj bi v prihodnjih sedmih letih v obrokih po 100.000 evrov na leto izplačalo ministrstvo za kulturo, denar pa je namenjen za digitalizacijo arhiva Studia Slovenica, ki ga hranijo v Zavodu svetega Stanislava v Šentvidu pri Ljubljani.

Astronomski znesek za arhiv o domobrancih in drugih katoliških izseljencih

Katoliški inštitut hrani arhiv slovenskih emigrantov, tudi domobrancev, piše časnik Dnevnik. V arhivu Studia Slovenica hrani “180 osebnih in tematskih fondov v skupni dolžini 260 tekočih metrov gradiva”, je zapisano v vladnem gradivu.

V okviru proračunskega ukrepa oziroma projekta “Digitalizacija na področju kulture” ter se tem povezane postavke “digitalizacija,” od koder se bo denar stekal na Katoliški inštitut, država za letos namenja 472.000 evrov, v prihodnjih letih pa po 377.600 evrov.

To pomeni, da bo samo za Katoliški inštitut v povprečju namenjena četrtina sredstev s te proračunske postavke. Kako bodo razdeljena preostala sredstva, za zdaj še ni jasno, saj bo poročilo o porabi predvidoma dostopno šele prihodnje leto.

Nacionalni muzeji prejeli le zanemarljiv delček tega zneska

Lani so slovenski muzeji za digitalizacijo gradiva prejeli po 5000 evrov, arhivi pa od 10.000 do 18.000 evrov. Največ denarja s proračunske postavke za digitalizacijo je prejel NUK, in sicer 140.000 evrov, piše Dnevnik.

Kot navaja, naj bi bilo letos za digitalizacijo neuradno resda namenjenega več denarja, a še vedno naj bi veliki nacionalni muzeji prejeli po okoli 18.000 evrov na leto.

Ali gre za posredno financiranje katoliške fakultete?

Vprašanje je, po kakšnem kriteriju je Janševa vlada ravno zdaj izbrala Katoliški inštitut in mu namenila tako bogato pogodbo za prihodnjih sedem let, piše časnik, ki dodaja, da sredstva glede na javno objavljene podatke močno presegajo seštevek vseh prihodkov, ki jih je inštitut ustvaril v preteklih letih.

Dnevnik ob tem spomni, da je Katoliški inštitut, v okviru katerega deluje emigrantska arhivska zbirka Studia Slovenica, krovna organizacija, ki bdi nad delovanjem katoliške fakultete za pravo in poslovne vede. Gre za poskus RKC, da bi v Sloveniji ustanovila katoliško univerzo, ki pa se doslej ni posrečil.

I.R.V. d.o.o.      O nas      Pogoji uporabe      Oglaševanje      O piškotkih      Nastavitve zasebnosti
Scroll to top
Skip to content