Hrvati po zmagi nad Maročani do tretjega mesta

Hrvaška nogometna reprezentanca je osvojila tretje mesto na svetovnem prvenstvu v Katarju, potem ko je premagala Maroko z 2:1 (2:1). Hrvaška je drugič mundial končala z bronasto kolajno, Maroko pa je ob sploh prvem nastopu katere od afriških izbranih vrst v polfinalu tekmovanje sklenil na četrtem mestu.

DOHA > Hrvaška je povedla v sedmi minuti, ko je zadel Joško Gvardiol. Le dve minuti kasneje je na drugi strani izenačil Achraf Dari, za končnih 2:1 pa je poskrbel Mislav Oršić, ki je z lepim strelom premagal vratarja Yassina Bounouja.

Hrvaška je nato nadzorovala dvoboj, a poskusi Oršića v 10., Andreja Kramarića v 18. ter Luke Modrića v 24. minuti niso ogrozili Bounouja.

V nadaljevanju so bili nekoliko nevarnejši Maročani, a so se Hrvati dobro branili. Še najbližje vodstvu je bil Youssef En-Nesyri po strelu z glavo po kotu v 37. minuti. Poskus Ziyecha od daleč pa je v 40. minuti končal mimo vrat.

Hrvati pa so povedli v 42. minuti, potem ko z leve strani Oršić zelo natančno meril, premagal Bounouja, ki se je s konicami prstov še dotaknil žoge, a se je ta od vratnice odbila v mrežo.

V drugi polčas so odločno krenili Hrvati. Strel Oršića v 47. minuti nekoliko z leve je po posredovanju maroške obrambe malce zgrešil cilj.

Maročani so imeli vse več težav s poškodbami, saj so med drugim ostali brez obeh osrednjih branilcev, medtem ko so morali vse bolj tvegati in obrambno linijo postaviti višje na zelenici. Hrvati so to sprva izkoriščali, v enem od protinapadov pa so v 74. minuti zahtevali najstrožjo kazen. Soba za Var glavnega sodnika Abdelrahmana Al-Jasima na to ni opozorila, En-Nesyrija pa je minuto kasneje na drugi strani ustavil Dominik Livaković s pravočasnim posredovanjem.

Kovačić je imel v 87. minuti najlepšo priložnost za predčasno odločitev, a je iz ugodnega položaja žogo s slabšo nogo poslal mimo vrat.

Maročani so ob koncu z visokimi žogami v kazenski prostor Hrvatov skušali izsiliti podaljšek in skorajda uspeli v svoji nameri. Po podaji v kazenski prostor je namreč v 96. minuti poskus z glavo En-Nesyrija za las odletel prek vrat.

V finalu se bosta v nedeljo ob 16. uri pomerili reprezentanci Argentine in Francije. Argentinci so slavili v letih 1978 in 1986, Francozi pa poleg 2018 še leta 1998.