Tina Šutej je po zelo slabem nastopu v kvalifikacijah navdušila v finalu. Bila je najboljša Evropejka in čez mesec dni bo na prvenstvu stare celine v Münchnu med glavnimi favoritinjami za naslov. Foto: Reuters
Tina Šutej je po zelo slabem nastopu v kvalifikacijah navdušila v finalu. Bila je najboljša Evropejka in čez mesec dni bo na prvenstvu stare celine v Münchnu med glavnimi favoritinjami za naslov. Foto: Reuters

33-letna Šutejeva je bila najstarejša finalistka. V kvalifikacijah je preskočila le 4,35 m, nato pa trikrat podrla in se tudi z nekaj sreče prebila v finale. Tokrat je bila v odlični dnevni formi. 4,30 m in 4,45 m je zmogla v prvem poskusu. Ključno je bilo, da je v tretjem poskusu zmogla 4,60 m, nato pa se je sprostila in 4,70 m preskočila v prvem poskusu. Delila si je drugo mesto z Nino Kennedy. Avstralka je nato v prvem poskusu preskočila tudi 4,80 metra in se veselila presenetljivega brona. Šutejeva je ostala ne četrtem mestu, potem ko je olimpijska prvakinja iz Ria leta 2016 Aikaterini Stefanidi podrla letvico na 4,80 m in nato še na 4,85 m.

Katie Nageotte, ki letos ni bila v pravi formi, je na krilih navijačev postala svetovna prvakinja. Foto: Reuters
Katie Nageotte, ki letos ni bila v pravi formi, je na krilih navijačev postala svetovna prvakinja. Foto: Reuters

Katie Nageotte dopolnila zlato zbirko
Finale skoka s palico na stadionu Hayward Field je navdušil gledalce. Za zlato medaljo sta se pomerili Američanki in vzdušje je bilo seveda sijajno. Olimpijska zmagovalka Katie Nageotte je v drugem poskusu zmogla 4,70 m in 4,80 m, potem pa je v prvem poskusu preskočila 4,85 m in se veselila zlate medalje. Njena prijateljica Sandi Morris je vse višine preskočila v prvem poskusu, le na 4,85 je bila uspešna v drugem. Na 4,90 m je bila blizu uspehu, a favoritinja se je morala zadovoljiti s srebrom.

Šutejeva razočarana, saj je želela medaljo
"Zagotovo sem slabe volje, želela sem si medaljo, žal so bila tri dekleta boljša od mene. Razočarana sem, a bila sem najboljša Evropejka. Čez mesec dni je evropsko prvenstvo v Nemčiji in upam, da bo tam bolje," je finalni nastop ocenila Šutejeva.

"Nastopila bi lahko bolje, solidno je bilo, dosegla sem svoj drugi izid poletne sezone, a 4,80 m pa bi lahko preskočila. Vendar sem malo preveč energije izgubila na začetnih višinah. Zaradi slabših kvalifikacij sem nastopila prej, kot bi sicer tekmovala. Imela sem še nekaj poprav potem na tretji višini, na 4,80 tudi nisem naredila tekočega skoka. Veseliti se moram, ker sem nastopila veliko bolje kot v kvalifikacijah. Imam še veliko tekem v sezoni, tetiva je tudi dobro," je dodala Ljubljančanka, ki zadnja leta trenira v Celju.

Organizatorji so jih kar malce dražili z odličji
"Kar malo so nas dražili z odličji, ki so jih mimo prinesli ob skakališče že med tekmo, posebej ko sem videla, da sem četrta," je še povedala Šutejeva in se dotaknila razpleta na vrhu.

"Ni me presenetila zmagovalka, čez 4,80 m ima osebni rekord, tri leta že dobro skače. Zelo dobro začne doma, a ni bila uspešna nato po prihodu v Evropo, imela je tudi težave s poškodbami. Tudi sama sem vztrajala po poškodbah in bila nagrajena z dvema medaljama v dveh letih, upam na še kakšno."

Tina Šutej po 4. mestu: Razočaranje je vsekakor prisotno

Najstnik Alekna dobil kvalifikacije
Avtomatična kvalifikacijska daljina za finale najboljše dvanajsterice v metu diska je bila 66 metrov, Čeh je na vseh tekmah poletne sezone vrgel krepko več, še najmanj prav na uvodni tekmi 15. maja, ko je v Mariboru zmagal s 67,40 metra. 21. maja na Diamantni ligi v Birminghamu z 71,27 m in državnim rekordom prešel na deseto mesto vseh časov.

Kristjan Čeh je že v prvi seriji za 2,23 metra presegel normo za finale. Foto: Reuters
Kristjan Čeh je že v prvi seriji za 2,23 metra presegel normo za finale. Foto: Reuters

V skupini A je edini izpolnil normo že v prvem poskusu, presegel jo je kar za 2,23 metra. V drugem poskusu je bil daljši Mikolas Alekna. 19-letni sin nekdanjega olimpijskega in svetovnega prvaka Virgilijusa Alekne je dobil kvalifikacije z 68,91 metra. Normo so izpolnili tudi Šved Simon Pettersson (68,11 m), Avstralec Matthew Denny (66,98 m), Litovec Andrius Gudžius (66,60 m) in Avstrijec Lukas Weisshaidinger (66,51 m). Olimpijski prvak Daniel Stahl je za pet centimetrov zgrešil normo (65,95 m), dvakrat je tudi prestopil. Za uvrstitev v finale je bilo dovolj 64,14 metra.

Horvatova daleč od polfinala na 400 metrov
Anita Horvat je v 1. krogu teka na 400 m izpadla s skupno 33. izidom 52,67 sekunde. Tekla je v četrti od šestih skupin in v njej zasedla šesto mesto. Prve tri iz vsake skupine in še šest najhitrejših po času so se uvrstile v polfinale, za to je bilo treba teči najmanj 52,18 sekunde.

V skupini je bila najhitrejša Marileidy Paulino (50,76), ki je na tem SP-ju že osvojila zlato mešane štafete Dominikanske republike. Je tudi prva na svetovni lestvici in je bila srebrna lani na OI v Tokiu. Američanka Lynna Irby, lani si je na OI zlato pritekla v ženski štafeti in bron v mešani, je bila tretja z 51,78.

Na 400 m je imelo le sedem od 51 tekmovalk slabše izide sezone od Horvatove, 51,94 sekunde pa je dobre pol sekunde slabše od njenega državnega rekorda (51,22), a bi ji še nekoliko slabši čas zagotovil polfinale.

Horvatova, edina z dvema disciplinama v desetčlanski slovenski reprezentanci, bo na tem SP-ju tekla še na 800 m. Ta je njena močnejša v tej sezoni, prvi krog kvalifikacij bo v noči na petek ob 2.10 po slovenskem času. Ima 25. izid sezone med 48 udeleženkami z osebnim rekordom 2:00,31.

"Ogrela sem se za četrtkov nastop na 800 m, ki je moja glavna disciplina letos. Tam bo cilj uvrstitev v polfinale. Lahko bi se nastop razpletel nekaj bolje, pogoji pa niso bili najboljši. Veliko je bilo vetra na prvi ravnini, skoraj me je ustavilo in sem morala še enkrat začeti teči, tak sunek je bil. Teči bi morala blizu mojega najboljšega izida sezone, da bi mi uspel preboj v polfinale. Žal mi ni uspelo, čeprav sem dala vse od sebe," je povedala Horvatova.

Finale šprinta na 100 m za ženske
Jamajčanke so znova dokazale, da so razred zase v sprintu. Foto: Reuters
Jamajčanke so znova dokazale, da so razred zase v sprintu. Foto: Reuters

Fraser-Pryce že petič kraljica sprinta
Shelly-Ann Fraser-Pryce je že petič postala svetovna prvakinja v sprintu na 100 metrov. 152 cm visoka atletinja iz Kingstona, ki je pred petimi leti rodila sina Zyona, je z odličnim startom prišla do odločilne prednosti in je ni več izpustila. Z 10,67 je postavila nov rekord svetovnih prvenstev.

Z osebnim rekordom 10,73 je srebro osvojila Shericka Jackson. Trojno zmago Jamajke je dopolnila Elaine Thompson-Herah (10,81). Dvakratna olimpijska zmagovalka je imela bolj kisel nasmešek. Le za dve stotinki je ugnala Britanko Dino Asher-Smith, ki bo glavna favoritinja za naslov evropske prvakinje čez mesec dni v Münchnu.

Prvič v ženskem teku na 100 m je na SP-ju ena država osvojila prva tri mesta, Fraser-Pryce je postala prva, ki je v tekaškem sporedu v eni disciplini osvojila pet zlatih medalj. Pred tem ji je uspelo leta 2009 v Berlinu, leta 2013 v Moskvi, leta 2015 v Pekingu in leta 2019 v Dohi.

Veteranka Fraser-Pryce tudi po rojstvu sina ostaja kraljica sprinta
Američani so pometli s konkurenco v suvanju krogle. Ryan Crouser je v peti seriji z 22,94 metra upravičil vlogo favorita. Joe Kovacs je zaostal 5 cm, bron je osvojil Josh Awotunde. Foto: Reuters
Američani so pometli s konkurenco v suvanju krogle. Ryan Crouser je v peti seriji z 22,94 metra upravičil vlogo favorita. Joe Kovacs je zaostal 5 cm, bron je osvojil Josh Awotunde. Foto: Reuters

Cheptegei z izjemnim zadnjim krogom do zlata na 10.000 m
Joshua Cheptegei iz Ugande je z izjemnim finišem osvojil zlato medaljo v teku na 10.000 metrov (27:27,43). Svetovni rekorder je zadnji krog pretekel v 53 sekundah! Drugo mesto je malce presenetljivo zasedel Kenijec Stanley Waithaka Mbuku, bron pa je pripadel še enemu atletu iz Ugande Kacobu Kiplimu.

Polom Etiopijcev

Američan Grant Fischer, ki je v letošnji sezoni zelo napredoval, je za las ostal brez medalje. Pravi polom so doživeli Etiopijci. Olimpijski zmagovalec Selemon Barega je končal šele na petem mestu. Preveč se je zanašal na finiš in popolnoma pogorel v ciljni ravnini.

Sanjski dan za Američane
Američani so znova navdušili navijače. Na 100 m ovire je naslov ubranil Grant Holloway (13,03), v suvanju krogle je po trojni zmagi Američanov svoje prvo zlato na SP-ju osvojil svetovni rekorder Ryan Crouser (22,94 m). V metu kladiva je bila prepričljivo najboljša Brooke Andersen (78,96 m).

30-letni Tamirat Tola se je veselil uspeha kariere. Foto: Reuters
30-letni Tamirat Tola se je veselil uspeha kariere. Foto: Reuters

Tola dobil maraton, Kenijci brez medalje
Etiopijec Tamirat Tola je zmagovalec maratonske preizkušnje. 30-letni dolgoprogaš je za 42,195 km dolgo razdaljo potreboval 2:05,36, kar je najhitrejši čas na svetovnih prvenstvih, do zdaj rekordno znamko Kenijca Abela Kiruija iz leta 2009 pa je izboljšal za minuto in 18 sekund.

Odličje srebrnega leska je osvojil njegov rojak Mosinet Geremew (2:06:44), bronastega pa Belgijec Bashir Abdi (2:06:48).

Kenijci so ostali brez medalje. Geoffrey Kamworor je popustil v zadnjih kilometrih in končal na petem mestu. Zelo se je poznalo, da je manjkal svetovni rekorder in dvakratni olimpijski prvak Eliud Kipchoge. 37-letni zvezdnik bo skušal na maratonu v Berlinu postaviti novo rekordno znamko.

Končne odločitve 3. dne:

Palica (Ž):                           
 1. K. NAGEOTTE         ZDA       4,85
 2. S. MORRIS           ZDA       4,85
 3. N. KENNEDY          AVS       4,80
 4. T. ŠUTEJ            SLO       4,70
 5. A. STEFANIDI        GRČ       4,70
 6. W. MURTO            FIN       4,60
  . L. LI               KIT       4,60
 8. A. MOSER            ŠVI       4,60
 9. A. NEWELL           KAN       4,45
10. J. OTCHERE          NEM       4,45
11. N. CHAPELLE         FRA       4,45
12. G. LEON             ZDA       4,30
13. H. ŠU               KIT       4,30
100 m (Ž):                            
 1. S. A. FRASER-PRYCE  JAM      10,67
 2. S. JACKSON          JAM      10,73
 3. E. THOMPSON-HERAH   JAM      10,81
 4. D. ASHER-SMITH       VB      10,83
 5. M. KAMBUNDJI        ŠVI      10,91
 6. A. HOBBS            ZDA      10,92
 7. M. J. TA LOU        SL. O.   10,93
 8. M. JEFFERSON        ZDA      11,03
                                      
Krogla (M):                           
 1. R. CROUSER          ZDA      22,96
 2. J. KOVACS           KAN      22,89
 3. J. AWOTUNDE         ZDA      22,29

110 m ovire (M):                      
 1. G. HOLLOWAY         ZDA      13,03
 2. T. CUNNINGHAM       ZDA      13,08
 3. A. MARTINEZ         ŠPA      13,17
Maraton (M):                          
 1. T. TOLA             ETI    2:05:36
 2. M. GEREMEW          ETI    2:06:44
 3. B. ABDI             BEL    2:06:48
10.000 m (M):                         
 1. J. CHEPTEGEI        UGA   27:27,43
 2. S. MBURU            KEN   27:27,90
 3. J. KIPLIMO          UGA   27:27,97
                                      
Kladivo (Ž):                          
 1. B. ANDERSEN         ZDA      78,96
 2. C. ROGERS           KAN      75,52
 3. J. KASSANAVOID      ZDA      74,86

Disk (M), finalisti:                  
  . M. ALEKNA           LIT      68,91
  . K. ČEH              SLO      68,23
  . S. PETTERSON        ŠVE      68,11
  . M. DENNY            AVS      66,98
  . A. GUDŽIUS          LIT      66,60
  . L. WEISSHAIDINGER   AVT      66,51
  . D. STAHL            ŠVE      65,95
  . S. MATTIS           ZDA      65,59
  . A. FIRFIRICA        ROM      65,54
  . F. DACRES           JAM      64,49
  . T. SMIKLE           JAM      64,21
  . A. ROSE             SAM      64,14
                                      
Finale bo v sredo ob 3.35.