Evropa neenotna pri sankcijah

Koliko stane Madžarsko soglasje k novim sankcijam proti Rusiji?

A.R./STA
12. 5. 2022, 22.06
Posodobljeno: 12. 5. 2022, 22.07
Deli članek:

Madžarski zunanji minister je pri zadnjem svežnju evropskih sankcij proti Rusiji, ki vsebuje tudi postopno odpoved uvoza nafte iz te države, poudaril neenak položaj med članicami Evrope. Nekatere se namreč zaradi svoje odvisnosti od Rusije glede goriva sankcijam ne želijo priključiti, Madžarska pa je kot možen pogoj za svoje soglasje predstavila kar stroškovni izračun.

Profimedia
Ruska nafta trenutno ni zaželena na Zahodu.

Kot smo že poročali, je Evropa pred dnevi razgrnila načrt zaostrovanja sankcij proti Rusiji, ki vključuje tudi embargo na rusko nafto, vendar se je zapletlo pri nekaterih državah, ki želijo izjemo glede časovnice, predvidene za načrtovano blokado. Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto pa je v intervjuju za španski časnik El Pais zadržke glede embarga prevedel še v ekonomski jezik, ko je izračunal »strošek« pristopa Madžarske k takojšnjemu embargu.

Popolna prepoved uvoza ruske nafte bi po njegovem državo stala okrog 700 milijonov evrov, zato bi Madžarska k ukrepu lahko pristopila proti ustreznemu povračilu. »Naša rafinerija je zasnovana za rusko nafto. Za rafiniranje drugih vrst nafte bi morali vložiti od 500 do 550 milijonov evrov, kar bi trajalo približno štiri leta. Da bi nadomestili naftovod iz Rusije, bi morali povečati zmogljivost naftovoda v Jadranskem morju, kar bi pomenilo še 200 milijonov evrov, ne vemo pa, koliko časa bi to trajalo,« je dejal Szijjarto.

Če Bruselj ne bo ponudil rešitve, zato Madžarska po njegovih besedah ne more podpreti sedanjega svežnja sankcij, ki potrebuje soglasje vseh članic. V Bruslju medtem razmišljajo, ali naj Madžarski več sredstev zagotovijo v okviru nove energetske strategije, ki bo objavljena prihodnji teden. Vendar pa je vmes že več držav EU izrazilo pomisleke glede tovrstne odškodnine za Madžarsko.

Szijjarto je sicer zanikal kakršno koli povezavo med razpravami o prepovedi uvoza ruske nafte in še vedno trajajočim sporom med EU in Budimpešto zaradi kršenja standardov vladavine prava v državi.