Kaj muči Celjane: od nepravilnega parkiranja do grbin in vej na pešpoti ter ”divjanja” po Drapšinovi ulici


Na spletnem portalu Servis 48 lahko občanke in občani Celja podajajo pobude ali pritožbe, na katere nato Mestna občina Celje poda odgovor ter se skuša odzvati z reševanjem problema oziroma predloga.

Preverili smo nekaj aktualnih zadev, ki ”mučijo” prebivalce Celja. Tokrat so prednjačile težave oziroma predlogi, povezani s parkiranjem avtomobilov, vožnjo v naselju in pešpotmi. 

Servis 48 je javno dostopna storitev oziroma portal Mestne občine Celje, s katero želijo spodbuditi občanke in občane, da sodelujejo pri ustvarjanju boljše in lepše podobe našega knežjega mesta.

To so nekateri predlogi oziroma problematike, ki so jih v zadnjem času zaznali Celjani in Celjanke:

Parkirišča pri občini in parkiranje v mestnem jedru

Zaradi izgradnje površin za pešce in kolesarje se je ukinilo določeno število uličnih parkirnih mest, med njimi tudi nekatera na Ljubljanski cesti in Gubčevi ter Lilekovi ulici. Ob tem določeni Celjani opažajo povečanje težav pri parkirišču pri občini, kjer je, kot pravijo, v dopoldanskih urah parkiranje skoraj nemogoče, nevarno in stresno.

Parkirišče pri Mestni občini Celje, ki se nahaja med Jurčičevo in Trubarjevo ulico. (Foto: Google Maps)

Rešitev vidijo v ureditvi parkirišča z označitvijo parkirnih mest in razširitvijo parkirnih kapacitet nekje v bližini. Občina na drugi strani odgovarja, da je na obrobju strogega centra mesta na voljo dovolj parkirnih mest (Parkirna hiša Glazija in Celeia park ter parkirišče Vrunčeva ulica).

Meščane motijo tudi vsakodnevno nepravilno parkirani avtomobili na Trgu celjskih knezov na mestih, kjer je označeno prepovedano parkiranje in ustavljanje, ter v zaprtem delu starega mestnega jedra.

”Mnogi se sprašujemo kje je redarstvo? So bile že seveda situacije, da so redarji tudi mrtvo hladno šli mimo nekaterih avtomobilov prestižnih znamk, ki so bili dalj časa tako parkirani… Pri tem se seveda Celjani sprašujemo kaj bi naj to pomenilo? Zadnja takšna je prestižna limuzina, ki je že lep čas parkirana prav pred tablo prepovedano parkiranje in ustavljanje…,” je zapisal uporabnik Servisa 48.

Nepravilno parkiranje na Trgu celjskih knezov. (Foto: Servis 48)

Pri občini so se odzvali, da občinski redarji v sklopu rednih terenskih nalog delujejo tudi na trasi Trga celjskih knezov in dodali, da se bo v bodoče nadzor na tem mestu okrepil, kaznovanje voznikov pa bo dosledno.

Jabolko spora so prav tako parkirani avtomobili v zaprtem delu starega mestnega jedra. ”Stebrički so pogosto spuščeni, v mestno jedro se lahko zapelje prav vsak. Dostavljavci, poštarji, varnostne službe, stanovalci in drugi s svojimi vozili švigajo gor in dol po središču skozi cel dan,” je zapisal tamkajšnji prebivalec.

Večerno stanje na Stanetovi ulici. (Foto: Servis 48)

Kot pravijo na občini je dostava dovoljena le med 7.00 in 9.30 uro, ko so potopni stebrički spuščeni. Izjema so stanovalci in intervencijske in dostavne službe, ki lahko če je nujno, vstopajo tudi izven tega časa. Stebrički pa so včasih odprti tudi ves dan, kar je posledica poškodovanja, zaradi naleta vozil.

”Glede na problematiko bomo v nadalje izvedli občasen nadzor tudi v večernem času, ko verjetno parkirajo stanovalci, ki se zjutraj zgodaj že odpeljejo,” dodajajo pri Mestni občini Celje.

Prav tako pa celjska občina izdeluje prometno strategijo, ki bo vključevala načrt parkirne politike. Ta bo določila, kakšna vozila smejo v mesto in pod kakšnimi pogoji (eko standardi, tarife, stanovalci/obiskovalci/dostava, itd).

Neprilagojena vožnja po Drapšinovi ulici

Stanovalci Drapšinove ulice imajo težave s (pre)hitro vožnjo po ulici, kjer je omejitev hitrosti 30 km/h. ”Med ležečima policajema na začetku in koncu ulice se odvija kaos ter divjanje in trobljenje tudi v nočnem času,” je zapisal občan iz Drapšinove.

Dolga ravnina v Drapšinovi ulici. (Foto: Simon Valant)

Občina je sicer na tem dolgem ravninskem predelu, prav tako pa tudi na območju Malgajeve ulice, želela postaviti stacionarni radar, a ker ne more biti montiran na obstoječe stebre javne razsvetljave, bi bilo potrebno izvesti gradbeni poseg, kjer mora biti izkopan temelj in postavljen statično zadosti močan steber, ki obremenitev namestitve radarskega ohišja potem vzdrži.

Podobne težave, ki smo jih že predstavili, imajo tudi prebivalci Prijateljeve ulice. Slednji čakajo na izvedbo meritve hitrosti, ki bodo podale realno sliko hitrosti vožnje na cesti.

Grbine na pešpoti

Pešpot, ki je del Pokopališke ceste in poteka ob ograji igrišča celjske vojašnice, je polna grbin, zato predstavlja nevarnost za hojo ter vožnjo s kolesom. Občani so mnenja, da bi bilo nujno, da se zadeva popravi, njihova pobuda pa je bila posredovana v reševanje pristojnim službam.

Poškodovana peš pot na Pokopališki cesti. (Foto: Simon Valant)

Prebivalce Celja je zanimalo tudi kdaj bo urejena pešpot med Ulico heroja Rojška in Ulico Alme Karlinove. Iz občine so sporočili, da je ureditev, ki je bila načrtovana v preteklem letu, zaradi odpravljanja posledic po neurjih in poplavi zamaknjena v to letu.

Kar se tiče pešpoti pa so občani opozorili tudi na pot ob južni strani pokopališča Golovec, kjer je veja podrla ograjo grobišča, prav tako pa je nekaj zlomljenih vej nevarno viselo. Situacijo smo preverili in ugotovili, da je podjetje Zelenice d.o.o. že odpravilo posledice, ki so jih napravile vremenske razmere.

Pešpot ob pokopališču Golovec. (Foto: Simon Valant)

Celjski občani in občanke pa so med drugim predlagali tudi zasaditev dreves na lokaciji Breg, novo postajo sistema KolesCE v Zagradu, dodatne koše za odpadke na Stari Dečkovi cesti, uvedbo linije Celebusa na Ljubečni…

Preverite tudi:

Kaj muči Celjane: od prepovedanega parkiranja do nevarnega odseka in udora na parkirišču