DL: Isberg odpadke kopičil tudi na Dolenjskem

9.4.2022 | 20:00

V Prelesju je podjetje Isberg odložilo 1902 jumbo vreči z odpadki. (foto: R. N.)

V Prelesju je podjetje Isberg odložilo 1902 jumbo vreči z odpadki. (foto: R. N.)

Inšpektorji so ugotovili, da je v vrečah zmleta guma različnih barv in granulacije. (foto: R. N.)

Inšpektorji so ugotovili, da je v vrečah zmleta guma različnih barv in granulacije. (foto: R. N.)

Nekaterim vrečam se vidi, da so na zemljišču v Prelesju že dolgo časa. (foto: R. N.)

Nekaterim vrečam se vidi, da so na zemljišču v Prelesju že dolgo časa. (foto: R. N.)

Podjetje Isberg ima sedež v Brežicah. Na  naslovu Cesta prvih borcev 11 je registriranih še veliko drugih  podjetij. (foto: J. Koršič)

Podjetje Isberg ima sedež v Brežicah. Na naslovu Cesta prvih borcev 11 je registriranih še veliko drugih podjetij. (foto: J. Koršič)

Predsednica KS Veliki Gaber Štefka Gliha (foto: R. N.)

Predsednica KS Veliki Gaber Štefka Gliha (foto: R. N.)

Šentrupertski župan Andrej Martin Kostelec (foto: R. N.)

Šentrupertski župan Andrej Martin Kostelec (foto: R. N.)

Inšpektorji ugotovili, da je podjetje Isberg nezakonito skladiščilo odpadke na več lokacijah na Dolenjskem in tudi na Primorskem – Odstranitev teh odpadkov bi državo stalo 1,3 milijona evrov – Bodo podjetje Isberg pristojni organi uspeli prisiliti, da počisti za sabo? – Kostelec nezadovoljen z delovanjem pristojnih institucij 

Že poleti smo poročali, da so prebivalci občine Šentrupert zaskrbljeni nad skladiščenjem velikega števila jumbo vreč ob glavni cesti skozi naselje Prelesje. V vrečah, ki so še danes tam zložene na prostem, je droben odpadni material, na inšpektoratu za okolje in prostor pa so po prijavi ugotovili nezakonito skladiščenje teh vreč še na drugih lokacijah na Dolenjskem in tudi na Primorskem.

»Na Dolenjskem so bili zaradi nezakonitega odlaganja odpadkov družbe Isberg uvedeni štirje upravni inšpekcijski postopki. V vseh je bilo nesporno ugotovljeno, da je družba Isberg z lastniki zemljišč oziroma objektov, kjer se nezakonito skladiščijo odpadki v jumbo vrečah, sklenila pogodbe o najemu prostora za določen čas za potrebe skladiščenja 'materiala' in da je družba Isberg imetnik teh odpadkov,« so na naše poizvedovanje sporočili z inšpektorata za okolje in prostor.

V stavbi nekdanjega hleva in njegovi okolici na območju občine Šentjernej so inšpektorji odkrili 2000 velikih jumbo vreč z neznanimi odpadki v obliki granulata (predvidoma zdrobljena neznana plastika), v naselju Češnjevek v trebanjski občini je bilo odloženih okoli 400 vreč z odpadki, po videzu gre za zmleto gumo različnih barv in granulacije, podobne odpadke so našli tudi v Prelesju v občini Šentrupert, kjer sta skladiščeni 1902 vreči, v Malem Gabru v občini Trebnje pa je še 308 vreč, v katerih je različna mešanica odpadkov (mešanica drobljene gume, plastike, posameznih drobcev kablov). Za zadnji dve lokaciji je bila na začetku decembra lani družbi Isberg izdana inšpekcijska odločba, s katero ji je bilo odrejeno, da mora v 60 dneh odstraniti tam skladiščene odpadke. Rok se je iztekel 7. februarja, odpadkov pa družba ni odstranila. Na inšpektoratu za okolje in prostor pravijo, da je bil zato sredi februarja izdan sklep o dovolitvi izvršbe. »V kolikor inšpekcijski zavezanec v dodatnem roku, do vključno 30. maja, ne bo izpolnil obveznosti izvršljive odločbe, se bo opravila izvršba po drugi osebi na strošek podjetja Isberg,« poudarjajo na inšpektoratu za okolje in prostor.

KAZENSKA OVADBA

Podjetje Isberg, ki ima sedež v Brežicah, je podobno ravnalo tudi na Primorskem. V Volčji Dragi je namreč najelo proizvodne prostore družbe Martex v stečaju in jih napolnilo z 2300 vrečami odpadkov, v vsaki naj bi bila tona materiala. Čeprav so jim okoljski inšpektorji naložili, da jih morajo odstraniti, tega niso storili. Tamkajšnji domačini so celo opazili, da tovornjaki s tujimi registrskimi oznakami na območje Martexa še kar prihajajo. Kot je poročala Slovenska tiskovna agencija (STA), je vodja okrožnega državnega tožilstva v Novi Gorici Damjana Bandelj v povezavi s tem na sodišče vložila zahtevo za preiskavo. Osumljena je ena oseba, in to kaznivega dejanja obremenjevanja in uničenja okolja. Novogoriški kriminalisti so sicer kazensko ovadbo zoper 46-letnega italijanskega državljana zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanja in uničenja okolja podali že v drugi polovici leta 2020, je poročala STA.

ODSTRANITEV ODPADKOV BI DRŽAVO STALA VEČ KOT MILIJON EVROV

V primeru Martex je bilo ugotovljeno, da je podjetje Isberg v Italiji proti plačilu prevzelo odpadke iz proizvodnje. Uradno naj bi jih nato predelali v obratu za predelavo odpadkov. Isberg je dovoljenje za to dejavnost pridobil na podlagi zagotovila, da ima tovrsten obrat v Šempetru pri Novi Gorici. Kot so pojasnili na inšpektoratu za okolje in prostor, je bilo v enem od inšpekcijskih postopkov nezakonitega skladiščenja odpadkov, ki so v lasti družbe Isberg, ugotovljeno, da nimajo več naprave, kot jo določa okoljevarstveno dovoljenje. »O tem smo lani na začetku julija obvestili Agencijo RS za okolje. Na Ministrstvu za okolje teče postopek za izdajo odločbe o prenehanju veljavnosti okoljevarstvenega dovoljenja po uradni dolžnosti, saj Isberg ARSO ni obvestil o prenehanju obratovanja naprave, kot je dolžan skladno z določili zakona,« so zapisali na inšpektoratu za okolje in prostor.

Omenjeno podjejte v resnici odpadkov ni predelalo in oddalo na deponijo, temveč jih v velikih jumbo vrečah skladiščilo na zemljiščih, ki so jih imeli v najemu. V ta namen so z lastniki sklenili pogodbo, a ko so zemljišče zapolnili, je podjetje »izginilo«. Niso se več odzivali na klice, prenehali so plačevati najemnino, vreče z odpadki pa so ostale. Na pristojnem inšpektoratu so za primer Martex naredili oceno stroškov za odstranitev odpadkov, kar bi državo stalo okoli 655.500 evrov. Na Dolenjskem je podjetje Isberg »odvrglo« še enkrat toliko vreč, iz tega sklepamo, da bi bil strošek njihove odstranitve okoli 1,3 milijona evrov. Vprašanje je, ali bo država podjetje uspela prisiliti, da počisti za sabo oziroma od njega izterjati vsaj kakšen evro.

SE NE ODZIVAJO

V Prelesju so jumbo vreče, ki so bile prej skladiščene v hali v središču Mirne, odložili na zemljišču podjetnika Francija Kuslja. Iz njegovega podjetja Halo pesek, biomasa so odgovorili, da je podjetje Isberg poravnalo stroške najema le prve tri mesece. »Zaradi nastale situacije smo zoper njih na pristojne inštitucije podali kazensko ovadbo. Postopki so v teku. Kot stranski udeleženec v postopku sodelujemo z inšpekcijo za okolje.« Za pojasnila smo se obrnili na podjetje Isberg, a se na telefonsko številko nihče ni oglasil. »Tudi sami smo s podjetjem večkrat po telefonu, po elektronski in navadni pošti poskušali navezati kontakt, a se nam niso javili,« pravijo v podjetju Halo pesek, biomasa.

V iskanju rešitve so vzpostavili stik s podjetjem iz Vrhnike, ali bi prevzelo del materiala v teh jumbo vrečah. Poslali so ga na testiranje, ali ustreza kot surovina za nadaljnjo proizvodnjo avtomobilskih predpražnikov. Izsledke testiranj še čakajo, o njih bodo takoj obvestili tudi inšpekcijo za okolje. V podjetju Halo pesek, biomasa bi se radi vreč čim prej znebili, saj na tistem zemljišču načrtujejo gradnjo nove hale.

KOSTELEC NEZADOVOLJEN Z DELOVANJEM PRISTOJNIH INSTITUCIJ 

Tudi prebivalci trebanjske občine so zaskrbljeni nad vrečami z odpadki v Malem Gabru. Predsednica Krajevne skupnosti Veliki Gaber Štefka Gliha pravi, da so se krajani nanjo obračali že lani poleti, skrbelo jih je predvsem, kaj bi se zgodilo, če bi slučajno prišlo do kakšnega požara. Obrnili smo se na lastnika zemljišča, dejal je, da zadeve ne želi komentirati, saj so proti podjetju Isberg sprožili postopke, ki jih vodi odvetnik.

Za mnenje o vsem tem smo povprašali trebanjskega župana Alojzija Kastelica, ki pa o nezakonitem skladiščenju odpadkov v vrečah po občini ni vedel nič. Dejal je, da se občani nanj glede te problematike niso obrnili. Podobno je povedal tudi njegov šentjernejski kolega Jože Simončič. Šentrupertski župan Andrej Martin Kostelec pa je že pred meseci o skladiščenju odpadkov na prostem v njihovi občini obvestil pristojne institucije in Ministrstvo za okolje in prostor, a se po njegovem ni nič premaknilo. Meni, da če so pristojni državni organi dopustili, da so ti odpadki verjetno iz tujine prišli v Slovenijo, naj še poskrbijo, da jih bo podjetje Isberg tudi odstranilo. »Če se ti odpadki ne bodo v kratkem odstranili iz Prelesja, bo Občina Šentrupert primorana vložiti kazensko ovadbo zoper Ministrstvo za okolje ter inšpektorat za okolje in prostor,« še dodaja Kostelec.

Članek je bil objavljen v 9. številki Dolenjskega lista 3. marca 2022

Rok Nose

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava