Agro HI-tech
Komentar

Kaj se po svetu dogaja na področju agrofotovoltaike

Japonska je na tisoče kmetijam že razdelila subvencije, da bodo na svojih kmetijskih zemljiščih postavile agrofotovoltaične sisteme, ki omogočajo sočasno proizvodnjo elektrike in hrane oziroma kmetijskih pridelkov
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

29.05.2023 16:23
Dopolnjeno: 29.05.2023 18:01
Čas branja: 5 min

Agrofotovoltaika združuje kmetijsko proizvodnjo z uporabo sončne energije. Gre za postavitev solarnih panelov nad kmetijskimi površinami, kjer se rastline gojijo pod polprozornimi ali mikroperforiranimi paneli, ki omogočajo, da sončna svetloba prodre skozi njih in hkrati proizvajajo električno energijo. Ta pristop ima lahko več koristi, saj pomaga zmanjšati porabo energije in vpliv na okolje, hkrati pa lahko poveča donos pridelka, saj zagotavlja senčenje in zaščito pred ekstremnimi vremenskimi razmerami. Agrofotovoltaika je torej inovativen pristop, ki poskuša povezati kmetijsko proizvodnjo z uporabo obnovljivih virov energije.

Japonska vodi pri razvoju in vpeljavi agrofotovoltaike

Agrofotovoltaični sistemi se po svetu vse bolj uveljavljajo, vendar trenutno še vedno pomenijo le majhen delež celotne kmetijske proizvodnje. Kljub temu se nekatere države, kot sta Japonska in Francija, aktivno posvečajo njihovemu razvoju in vpeljavi. Po podatkih iz leta 2021 je bila Japonska vodilna država na področju agrofotovoltaike, saj je na tisoče kmetijskim gospodarstvom razdelila subvencije za postavitev agrofotovoltaičnih sistemov na njihovih kmetijskih zemljiščih. Poleg Japonske se ti sistemi vse bolj uveljavljajo tudi v drugih državah, kot so ZDA, Avstralija, Kitajska in nekatere evropske države.

EU med obnovljivimi viri energije spodbuja tudi agrofotovoltaiko

Evropska unija se zaveda pomembnosti spodbujanja trajnostne kmetijske proizvodnje in razvoja obnovljivih virov energije, vključno z agrofotovoltaičnimi sistemi. Zato ima EU številne politike in ukrepe, ki spodbujajo razvoj agrofotovoltaike in drugih obnovljivih virov energije v kmetijstvu.

Ena izmed glavnih pobud je skupna kmetijska politika (SKP), ki zagotavlja finančna sredstva za podporo trajnostnemu kmetijstvu in obnovljivim virom energije, vključno z agrofotovoltaičnimi sistemi. Poleg tega EU financira tudi raziskave in razvoj na področju agrofotovoltaike prek različnih programov, kot je Obzorje 2020.

Manjša odvisnost od fosilnih goriv

EU je pripravila tudi smernice za trajnostno kmetijstvo, ki vključujejo uporabo obnovljivih virov energije in trajnostno rabo zemljišč. V skladu s temi smernicami se spodbuja uporaba agrofotovoltaike kot pristopa za povečanje učinkovitosti kmetijske proizvodnje in hkrati zmanjšanje ogljičnega odtisa. V zadnjih letih se je v nekaterih državah EU že začelo več projektov za vpeljevanje različnih agrofotovoltaičnih sistemov na kmetijskih površinah. Ti projekti kažejo potencial za ustvarjanje trajnostne kmetijske proizvodnje ob hkratni proizvodnji obnovljive energije, kar pripomore k zmanjševanju odvisnosti od fosilnih goriv.

Ambiciozni pilotni projekti po svetu

Pilotni projekti na področju agrofotovoltaike se izvajajo v številnih državah po svetu, vključno z Japonsko, ZDA, Francijo, Nemčijo, Španijo, Avstralijo in drugimi. Eden največjih in najbolj ambicioznih je Solar-Agri v Avstraliji, ki vključuje postavitev 10 megavatnega agrofotovoltaičnega sistema nad 30 hektarji kmetijskih površin in bo zagotavljal energijo za okoli dva tisoč gospodinjstev. S projektom želijo tudi povečati produktivnost kmetijskih površin, zmanjšati potrebo po vodi za namakanje in omiliti pritisk na omejene vire zemljišč.

Ena izmed večjih tovrstnih pobud v Evropi je projekt Agri-PV, ki ga vodi nemški inštitut Fraunhofer ISE. V okviru tega projekta bodo postavili agrofotovoltaične sisteme na 25 različnih kmetijskih gospodarstvih v Nemčiji, Franciji, Italiji in Španiji. Poleg tega želijo razviti nove pristope za kombiniranje kmetijske in energetske proizvodnje.

Tudi Japonska ima več pilotnih projektov na tem področju, eden izmed njih je Solar Sharing. V njem se osredotočajo na postavitev solarnih panelov nad riževimi polji, tako pa želijo zmanjšati porabo vode in izboljšati pridelek riža tako po količini kot tudi po kakovosti.

V ZDA pa je nekaj kmetijskih podjetij že postavilo svoje agrofotovoltaične sisteme, med drugim tudi družba Merry Dairy v Vermontu, ki polovico svojih sončnih panelov uporablja za proizvodnjo električne energije, drugo polovico pa za senčenje pašnikov, s čimer povečujejo izkoriščenost oziroma produktivnost pašnikov.

Prvi premiki v Sloveniji

Slovenija še ni izdelala posebne strategije ali politike o agrofotovoltaiki, vendar pa se na tem področju pojavljajo nekateri pozitivni signali in prvi premiki. Nekaj manjših projektov (agro)fotovoltaike je bilo pri nas že izpeljanih, predvsem na manjših kmetijskih gospodarstvih. Vsekakor za razvoj agrofotovoltaike potrebujemo več spodbud od države, na primer v obliki finančnih pomoči ali olajšanja administrativnih postopkov za postavitev takšnih sistemov na kmetijskih površinah, in seveda izvedbo večletnega pilotnega projekta, kjer bi proučili vpliv agrofotovoltaike v našem agroklimatskem prostoru na rast in razvoj rastlin pod paneli.

Op.: *Blaž Germšek je poznavalec novih tehnologij s Kmetijski inštitut Slovenije" title="Kmetijski inštitut Slovenije">Kmetijskega inštituta Slovenije.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Nasveti o financiranju razvoja kmetije in refinanciranju posojil

Tudi o tem bomo v petek, 12. aprila, govorili na Svetovalnici za kmete in vas vabimo na ta posvet.

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize

Hrvaški startup že oskrbuje dva tisoč družin z zelenjavo v hrvaških mestih, prihodnje leto pa napovedujejo širitev na Dunaj in morda k nam.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Inovativni kmetje so zbežali od doma!
Agrobiznis
Z 11. AGROBIZNIS KONFERENCE
Agro PodjetnikJana Petkovšek Štakul Inovativni kmetje so zbežali od doma! 2

O inovativnih praksah in priložnostih slovenskega kmetijstva smo govorili na 11. Agrobiznis konferenci.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Novice
Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni
Agrobiznis
NoviceRedakcija Agrobiznisa Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni

Na zasedanju kmetijskih ministrov podprli spremembe, ki kmetom omogočajo večjo prožnost pri izpolnjevanju okoljskih pogojev, a kmetje niso zadovoljni.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«