Sofia Goggia Maruša Ferk Saioni Ilka Štuhec Ilka Štuhec smuk Cortina d'Ampezzo

Sobota, 22. 1. 2022, 13.00

Cortina d'Ampezzo, smuk (ženske)

Goggia v Cortini potrdila smukaško prevlado, Štuhčeva tik za prvo deseterico

Ilka Štuhec | Ilka Štuhec je predzadnji smuk pred olimpijskimi igrami končala na spodbudnem 11. mestu. | Foto Guliverimage

Italijanka Sofia Goggia ne popušča. Med zmagovalke se je vpisala tudi na petem smuku te sezone v italijanski Cortini d'Ampezzo, kar je njena četrta smukaška zmaga v tej zimi. S strmino in pastmi na progi Olympia delle Tofane se je dobro spopadla tudi Ilka Štuhec, ki je tekmo končala na 11. mestu. Manj zadovoljna bo druga slovenska predstavnica Maruša Ferk Saioni, ki je smuk končala na 42. mestu (+2.30).

Drugo mesto je osvojila Avstrijka Ramona Siebenhofer (+0.20), na tretjo stopničko pa je z zaostankom 36 stotink sekunde skočila Ester Ledecka, ki bo na olimpijskih igrah nastopila tudi v deskanju. Čehinja je z zmagovalnega odra izrinila Švicarko Corinne Suter, ki je na četrtem mestu tudi v smukaškem seštevku.

"Odpeljala sem izjemno vožnjo, vmes me je premetaval veter, sploh nisem vedela, kako bi stala," je dejala Italijanka, ki je zmagala na vseh smukih te sezone, na katerih je prismučala v cilj. Prejšnji teden v Zauchenseeju je na grozo vseh njenih navijačev po izgubi nadzora pri visoki hitrosti pristala v zaščitni mreži, a brez težje poškodbe. O tem je spregovorila tudi Goggia, ki je dejala, da posledice padca vendarle niso bile nedolžne. "Težek teden je za mano. Imela sem terapije vsak dan od sedmih zjutraj do sedmih zvečer, ker nisem mogla niti hoditi," je dejala za italijansko javno televizijo RAI.

Sofia Goggia je dobila še četrti smuk v tej sezoni in se na olimpijske igre v Peking lahko poda z znatno dozo samozavesti. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Sofia Goggia je dobila še četrti smuk v tej sezoni in se na olimpijske igre v Peking lahko poda z znatno dozo samozavesti. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Na startni listi sta bili tudi dve Slovenki. Ilka Štuhec je startala kot 12. in v cilj pripeljala z osmim časom (na koncu je osvojila 11. mesto), Maruša Ferk Saioni pa se je morala zadovoljiti z 42. mestom.

Štuhčeva je na progi Olympia delle Tofane, na kateri je štirikrat v karieri prišla do mest na zmagovalnih stopničkah, predvsem v zgornjem delu v vetrovnih razmerah izgubila preveč časa, da bi lahko ogrozila vodilne. V cilj je prismučala z 0,98 sekunde zaostanka.

"Ne morem biti čisto zadovoljna s pokazanim. Predvsem v zadnjem delu proge, od zadnjega vmesnega časa do cilja sem izgubila kar nekaj časa. Tam se že cel teden malce lovim z linijo in tudi danes mi ni najbolje uspelo. V zgornjem delu pa je bilo kar nekaj dobrih zavojev, dobrih občutkov, kar lahko nesem s seboj. Smuk je bil skrajšan, saj so bili sunki vetra res močni. Pihalo je tudi sedaj med tekmo. Proga je bila krajša in mislim, da smuk iz vrha ne bi bil pravičen, saj so bili sunki res močni. Proga pa je bila res ledena, ker je bila to edina rešitev za organizatorje, da so progo še dodatno polivali z vodo, da ne bi pobralo vsega snega. Bilo pa je za vse enako in se je treba le prilagoditi in dobro ter hitro smučati," je po koncu dejala edina Slovenka z osvojenimi točkami.

Razlike na progi, ki so jo prireditelji skrajšali zaradi močnega vetra, so bile sicer manjše od običajnih.