Niso razočarani

Pričakovan izkupiček Stevanovića pri Pahorju

R.T.
4. 10. 2021, 12.17
Posodobljeno: 4. 10. 2021, 16.41
Deli članek:

Slovenski predsednik Borut Pahor se je pogovoril s predsednikom stranke Resni.ca Zoranom Stevanovićem.

Bobo
Nekateri se sprašujejo, zakaj sploh je Pahor sprejel Stevanovića.

Včeraj je premier Janez Janša na svojem najljubšem družabnem omrežju Stevanoviću napisal: »Namesto da razgrajate po ulicah, ovirate promet, napadate zdravstvene delavce, novinarje in policiste, se raje javite kot prostovoljci za delo na Covid oddelkih, delajte tam teden dni brez zaščitne opreme in dokažite Sloveniji, da verjamete v to, kar govorite.«

Stevanović je Pahorju dejansko predlagal, da pozove vlado k odstopu in odpravi ukrepov povezanih s koronavirusom oziroma covidom-19. »Predsednik Pahor je rekel, da se ne bo vmešaval v delo vlade. Ker je bil izid sestanka pričakovan, v stranki ne čutimo razočaranja,« so sporočili iz stranke Resni.ca, ki je v preteklih dneh pozivala k srednim protestom, na katerih se je zbirala pestra množica, družilo pa jih je nasprotovanje pogojem PCT. Stranka Resni.ca zato za torek napoveduje nov protest.

Pahor je na drugi strani v pogovoru izrazil jasno pričakovanje, da bo Stevanović protestnike pozval, naj se popolnoma vzdržijo nasilnih ravnanj in izgredov, so pojasnili v uradu predsednika. Kot so dodali, so protesti del »demokratičnega življenja, tisti, ki nanje vabi, pa nosi odgovornost, da so mirni.« Pahor je Stevanovića opozoril tudi na nesprejemljivost stališča, da si protestniki lahko sami izbirajo prostor protesta.

Stevanovićeve pobude, naj vlado pozove k odstopu, ni sprejel, saj da sodeluje z vsemi vladami. Pahor je poudaril še, da je ob prenizki precepljenosti ukrepanje vlade za zagotovitev javnega zdravstva nujno, sprotnih ocen ukrepov pa ne daje. Po njegovem mnenju je cepljenje tudi edini način za izhod iz zdravstvene krize.

Odzivi

Predsednik LMŠ Marjan Šarec je v izjavi medijem glede srečanja Pahorja in Stevanovića dejal, da bi moral Pahor v trenutnih političnih razmerah vlado pozvati k odstopu, prav tako bi moral odstopiti sam. "Predsednik republike pa servilno ugodi vladi in vodi kvazi dialog, s katerim največ škode povzroča demokraciji," je ocenil Šarec.

Na srečanje so se med drugim odzvali v zunajparlamentarni stranki Dobra država, kjer so izrazili ogorčenje, presenečenje in žalost, saj da daje Pahor s tem "legitimnost posameznikom, ki ne spoštujejo zakonov, zanikajo znanost, brez sramu uničujejo tujo lastnino in ovirajo normalno življenje ljudi".