Portugalci v izločilnih bojih, junak pa ni Ronaldo

Katar 2022 28. Nov 202221:24 > 21:24 0 komentarjev
Bruno Fernandes
Bruno Fernandes izpušča dvoboj s Slovenijo. Foto: Profimedia

Portugalska nogometna reprezentanca je na svetovnem prvenstvu v Katarju v drugem krogu skupine H premagala Urugvaj z 2:0 (0:0) in se prebila v osmino finala. Tam so tudi Brazilci, ki so predtem z 1:0 ugnali Švico, Ganci so presenetili Južno Korejo, Srbi pa so po visokem vodstvu s 3:1 na koncu le remizirali s Kamerunom s 3:3.

• Svetovno prvenstvo v Katarju, 8. dan.

V prvem polčasu nismo videli veliko akcije. Portugalci so imeli kar 70-odstotno posest, a svoje posesti niso znali unovčiti za vodstvo. Najlepšo priložnost za zadetek so imeli celo Urugvajci, a je poskus Rodriga Bentancurja ubranil portugalski vratar.

Prvi zadetek smo videli v drugem polčasu, ko je v polno zadel Bruno Fernandes. Vezist Uniteda je podajal v kazenski prostor, Cristino Ronaldo je žogo lovil z glavo, a jo zgrešil, vseeno pa je okroglo usnje končalo v mreži Urugvaja. V izdihljajih tekme je iranski sodnik Alireza Faghani po posredovanju Vara pokazal na 11-metrovko zaradi igranja z roko Joseja Gimeneza v svojem kazenskem prostoru, neusmiljen eksekutor z bele pike pa je bil Fernandes, ki je v končnici zapravil še dve lepi priložnosti za “hat-trick”. Portugalci so se z novo zmago zavihteli v izločilne boje, Urugvaj pa bo moral še trepetati.

Casemiro popeljal Brazilijo v osmino finala

Nogometaši Brazilije so po aktualnih svetovnih prvakih Francozih druga reprezentanca, ki se je že uvrstila v osmino finala svetovnega prvenstva. Petkratni svetovni prvaki so si nastop v izločilnih bojih zagotovili, potem ko so na svoji drugi tekmi v Katarju dosegli še drugo zmago. Po Srbih je morala premoč proti njim priznati še Švica, ki je izgubila z 0:1.

Po atraktivnih tekmah med Srbi in Kamerunom ter Južno Korejo in Gano, je bil dvoboj med varovanci selektorjev Titeja in Murata Yakina vse prej kot razburljiva. Prvi polčas je postregel z malo priložnostmi, rahlo premoč pa so imeli Brazilci. Njihovi tekmeci so v prvem delu igrišče zapustili brez strela proti nasprotnikovim vratom, neprepričljivi pa so bili tudi v drugem polčasu. Dogajanje na zelenici je naposled vendarle nekoliko popestril Vinicius, ki je v 64. minuti dosegel gol, a je bil ta razveljavljen zaradi prepovedanega položaja Richarlisona.

Slabih 20 minut kasneje pa so Brazilci vendarle zadeli. V 83. minuti je žoga prišla do Casemira, ki je z neubranljivim strelom zadel levi vratarjev kot. V nadaljevanju so bili južnoameriški predstavniki bližje drugemu golu kot Švicarji izenačenju, a se izid ni več spremenil.

Srbija in Kamerun sta v tej skupini remizirala (3:3), kar pomeni, da imajo Brazilci zdaj šest točk, Švica tri, Kamerun in Srbija pa po eno.

Gani atraktiven obračun proti Južni Koreji

Po tekmi med Srbijo in Kamerunom sta sijajno predstavo uprizorili tudi Južna Koreja in Gana. Po zaspanih uvodnih minutah, ko so Korejci prevzeli pobudo na igrišču, je v 24. minuti tekmo poživil Mohammed Salisu, ki je po fliperju v kazenskem prostoru Južne Koreje poskrbel za vodstvo Gane. Enajst minut pozneje je Mohammed Kudus podvojil vodstvo, z glavo je zadel iz neposredne bližine.

Korejci so odgovorili v drugem polčasu, ko so v razmiku treh minut prišli do izenačenja. Njihov junak je bil Gue-Sung Cho, ki se je podpisal pod oba zadetka. Najprej v 58. minuti, ko je bil v osrčju kazenskega prostora spretnejši po odvzeti žogi in predložku z leve strani. Tudi drugi gol pa je po neodločnosti branilca Gideona Mensaha dosegel po predložku z leve. A AKorejci so se nato znova znašli v zaostanku, ko je v 68. minuti po nizki podaji z leve strani žoga mimo številnih nog prišla do Kudusa, ki je svojo izbrano vrsto ponovno popeljal v vodstvo.

Azijski predstavniki so nato pritiskali in bili še nekajkrat blizu izenačenju. Med drugim tudi po prostem strelu Leeja Kangina ter dveh poskusih Kima Jinsuja. V sodnikovem dodatku je streljal tudi prvi zvezdnik Son Heungmin, a je obramba požrtvovalno posredovala. Ob porazu je po koncu dvoboja rdeči karton prejel še korejski selektor Paulo Bento.

Remi na najbolj razburljivem obračunu mundiala

V drugem krogu skupine G smo doživeli najbolj razburljivo tekmo dosedanjega dela svetovnega prvenstva v Katarju. V pravem vrtiljaku nogometa so Srbi po preobratu prevladovali na tekmi, a naposled iztržili le točko. Čeprav so tekmo odprli bolje in preko Aleksandra Mitrovića že uvodoma dvakrat resneje zapretili, enkrat mu je veselje preprečila vratnica, so prvi zadeli Kamerunci. Po podaji iz kota je najvišje skočil Nicolas N’Koulou in žogo podaljšal do Charlesa Castelletta, ki je bil ob drugi vratnici povsem sam.

Srbi so še pred odmorom tekmo obrnili na glavo. V prvi minuti sodnikovega dodatka prvega polčasa je po predložku Dušana Tadića najvišje skočil Strahinja Pavlović. Kmalu za njim je z roba kazenskega prostora udaril še Sergej Milinković-Savić. Nekaj minut po polčasu je semafor kazal že 3:1, ko je po fantastični ekipni akciji vendarle v polno meril še Mitrović.

Ko se je zdelo, da je vse odločeno, je sledil dvojni udarec Kameruna v dveh minutah igre! Najprej je v 64. minuti zanki prepovedanega položaja ušel Vincent Aboubakar in zaključil z lobom. Nato je hiter protinapad uspešno zaključil še Eric Maxim Choupo-Moting. Obakrat je v obrambi zamujal Nikola Milenković. Mreži se do konca nista več zatresli, največjo priložnost pa je zapravil Mitrović, ki bi ob boljšem strelskem dnevu lahko dosegel vsaj hat-trick.

Srbi in Kamerunci imajo tako po dveh tekmah po točko. Kamerun bo v zadnjem krogu igral z Brazilci, Srbijo pa čaka obračun s Švico.