Andrej Hauptman se je na kratko oglasil v Planici, a te dni je zaseden z načrtovanjem za najmočnejšo etapno dirko pomladi: Pariz–Nica. Foto: Twitter/@duledoz
Andrej Hauptman se je na kratko oglasil v Planici, a te dni je zaseden z načrtovanjem za najmočnejšo etapno dirko pomladi: Pariz–Nica. Foto: Twitter/@duledoz

Kolesarsko sezono 2023 je prvi kolesar sveta odprl s petimi zmagami v tednu dni dirkanja na jugu Španije. Pri tem je Tadej Pogačar z nizom uspehov v Andaluziji že na začetku svoje pete sezone med profesionalci prebil mejo 50 zmag. Za dobro mero je eno etapo Sončne poti osvojil novi emirat Tim Wellens.

Šest zmag v šestih tekmovalnih dneh za ekipo UAE Emirates, ki jo je v Jaenu in Po Andaluziji iz spremljevalnega vozila kot športni direktor vodil Andrej Hauptman.

Ob gostovanju na pogovoru o športni uspešnosti Slovenije je bil v četrtek gost v Planici, kjer se odvija SP v nordijskem smučanju. Ob koncu si je 47-letni Ljubljančan vzel čas za analizo začetka sezone in pogovor o spremenjenem programu ter naslednjem izzivu, ki bo zanj in Pogačarja etapna dirka Pariz–Nica, od 5. do 12. marca.


Odličen začetek prvi dirkalni teden za Tadeja Pogačarja. (Ne)pričakovano?

Prva dirka je vedno problematična, ker ne veš, kje si. Treniral si vso zimo, ne veš pa točno, kje si v primerjavi s preostalo konkurenco. Ampak že takoj po prvi dirki se je videlo, da smo na pravi poti. Na Andaluziji, kdor je gledal zaključke dirke po televizji, je delovalo, kot da gre vse kot po maslu, ampak se je bilo treba kar pošteno potruditi. So bili tudi drugi kar na visokem nivoju, ampak nam je na našo zadovoljstvo uspelo zmagati. Vedno obstaja kanček dvoma, ker ne veš, kje si. Ampak hitro pride nekaj dirk in vidiš, kam sodiš.

Sorodna novica Točno pred štirimi leti prvič slavil nadobudnež s Klanca

Ker je Tadej začel sezono drugje, kot je bilo sprva načrtovano in običajno, ste se tudi tega lotili nekoliko drugače. Vseeno ste kot ekipa v Andaluziji pobrali šest zmag v šestih dneh dirkanja. Pravilna odločitev?

Tadej je običajno res začel na Dirki po Združenih arabskih emiratih, pred katerimi je tudi opravil višinske priprave, ki jih letos ni naredil. Začeli smo malo bolj umirjeno, kar pa ni videti, ampak pokazalo se bo že takoj naslednji teden na dirki Pariz–Nica. Treba je ostati zbran, delati še naprej in tisto, kar je za nami, je treba takoj pozabiti in gledati naprej ter gremo po nove cilje.

Zakaj in kako ste se odločili za spremembo Pogačarjevega tekmovalnega programa?

Tako smo se pač odločili. Da gremo po nove izzive, zakaj pa ne.

Za enodnevno dirko v Jaenu se je sklepalo, da je priprava za obrambo zmage na Strade Bianche, ki pa jo zdaj izpušča.

Res je bila doza makadama in da, Tadej rad dirka po gravlu. Hkrati je bila dirka v Jaenu zgolj dva dni pred začetkom Dirke po Andaluziji. In zakaj ne?

Bele ceste Toskane prvo marčno soboto in nato naslednji dan začetek poti proti Soncu je prevelik zalogaj?

Strade Bianche je super dirka, a tudi preveč stresna, zelo zahtevna. Ker Pariz–Nica je dirka, kjer se gre na vso moč od prvih kilometrov in verjamemo oziroma smo prepričani, da bo potreben vsak delček energije, da bomo konkurenčni. Ob tem je tam še ekipni kronometer, za kar je treba malo posebej potrenirati z vsemi fanti.

Po dveh zaporednih zmagah na domači dirki ekipe Po ZAE-ju in Od Tirenskega do Jadranskega morja, so se UAE Emirates in Pogačar odločili za nove izzive na dirkah, kjer slovenski šampion še ni tekmoval. Foto: EPA
Po dveh zaporednih zmagah na domači dirki ekipe Po ZAE-ju in Od Tirenskega do Jadranskega morja, so se UAE Emirates in Pogačar odločili za nove izzive na dirkah, kjer slovenski šampion še ni tekmoval. Foto: EPA

Ali je odločitev za Pariz–Nica namesto Tirreno–Adriatico povezana s tem, da bo tam tudi Jonas Vingegaard?

Ne, nikakor.

Ste tekmecem z zmagami na jugu Španije nagnali strah v kosti, kot so dejali nekateri komentatorji?

Mislim, da nihče ni v nobenem strahu pred nami. Najboljši so uspešni tudi na drugih dirkah, tako da verjamem, da je vsak, tako kot mi, osredotočen na svoj cilj, na svoj program. Mogoče so samo tako rekli, da je komentar bil zanimiv in se je dobro slišalo. Sam verjamem, da vsak vrhunski športnik ve, kaj dela, in ga vsaka taka stvar niti malo ne vrže iz tira.

Omenili ste, da Tadej pozimi ni opravil višinskih priprav. Običajno sta načrtovana dva pripravljalna tabora na višini. Ali boste pred letošnjo Dirko po Franciji opravili zgolj ene višinske priprave?

Nekaj so načrti, drugo je pa izvedba. Nenehno spremljamo trenutno pripravljenost, ki očitno ni slaba. Imamo zastavljen idealen program, nekaj pa je živa stvar, zaradi česar je treba program vseskozi prilagajati. Bomo videli iz tedna v teden, iz meseca v mesec. Zdaj zagotovo ne gre nič na višini. Po načrtu po koncu Ardenov, saj predtem nimamo časa.

V Lizboni 2001 je z bronom osvojil prvo odličje za Slovenijo na kolesarskih svetovnih prvenstvih. Kot selektor je vodil Primoža Rogliča do naslova olimpijskega prvaka v vožnji na čas, Tadej Pogačar pa je na cestni dirki osvojil bronastjo kolajno. Foto: www.alesfevzer.com
V Lizboni 2001 je z bronom osvojil prvo odličje za Slovenijo na kolesarskih svetovnih prvenstvih. Kot selektor je vodil Primoža Rogliča do naslova olimpijskega prvaka v vožnji na čas, Tadej Pogačar pa je na cestni dirki osvojil bronastjo kolajno. Foto: www.alesfevzer.com

Ob vseh spremembah v tekmovalnem programu – ali je mogoče, da se zmagovalec zadnjih dveh izvedb odpove nastopu na domači Dirki po Sloveniji?

Za zdaj je Dirka po Sloveniji v Tadejevem programu. Seveda je vse odvisno od tega, kakšna bo njegova pripravljenost takrat in kakšna bo odločitev strokovnega vodstva za to zadnjo etapno pripravo na Tour.

Na dirki Pariz–Nica se bo Pogačar soočil v Vingegaardom, nato se bo osredotočil na kolesarske spomenike: Sanremo, Flandrija in Liege. Konec aprila sledi počitek in zaključni del priprav na julijsko Dirko po Franciji. Foto: Reuters
Na dirki Pariz–Nica se bo Pogačar soočil v Vingegaardom, nato se bo osredotočil na kolesarske spomenike: Sanremo, Flandrija in Liege. Konec aprila sledi počitek in zaključni del priprav na julijsko Dirko po Franciji. Foto: Reuters

Če se vrnemo na zadnjo etapo Po Andaluziji, ko se je Pogačar prelevil v pomočnika za zaključni sprint navkreber. Ali drži opazka, da je premočno potegnil?

Ne, ne. Bilo je točno tako, kot smo se zmenili, vse po načrtu, mogoče je Covi nekaj prehitro začel šprintati glede na to, da Tim Welles še ni opravil svojega dela. A so bili tudi drugi vrhunski in lačni etape. Ni lahko zmagovati, četudi mogoče deluje tako in drugo mesto je tudi velik izid za Covija.

Ekipa, zbrana okoli Pogačarja, se je resnično izkazala. Kje vidite rezerve?

Vedno so rezerve. Mogoče jih bo razkrila že naslednja dirka. Za zdaj gre vse po načrtu. Tudi vsi preostali kolesarji, ki so bili na dirkah v Andaluziji. Prisotna je bila posebna energija. A zavedamo se, da je do glavnih ciljev še ogromno ovir in dirk ter se marsikaj lahko še zgodi.

Prihajate iz poletnega športa, zdaj ste se pa oglasili v Planici. Kako spremljate vse to dogajanje v Sloveniji, ko gosti svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju?

Pozdravljam takšno prireditev, nekaj res lepega. Sicer sam težko bolj podrobno spremljam, saj smo že v polni sezoni. A moram povedati, da je tek na smučeh bil moja druga športna ljubezen. Velikokrat sem se pripravljal tudi s tekom na smučeh. Sicer me je tehnika malo hecala, ampak smučarski tek je nekaj lepega in sem vesel, da sem si lahko prišel ogledat svetovno prvenstvo v Planici.

Med okroglo mizo o športni uspešnosti Slovenije je Andrej Hauptman sodeloval skupaj z nekdanjo smučarsko tekačico Petro Majdič in zdajšnjim alpskim parasmučarjem Jernejem Slivnikom. Med drugim je Hempi podal odgovore na naslednja vprašanja:

Največji slovenski športni uspeh iz njegovega gledišča:
"Težko je primerjati različne športne panoge. To so pogosto novinarska vprašanja, naša naloga pa je zmagovati. Vem, koliko dela je vsak vložil v to."

Kdaj je začel verjeti, da lahko Slovenci zmagujejo v kolesarstvu?
"To je bil dolg proces. A počasi smo dosanjali svoje sanje in zdaj imamo dva med najboljšimi na svetu. Čutim pa, da nista več samo ta dva, zdaj Slovence dobro poznajo, vedo, da trdo delamo in smo dobri tekmovalci."

Kako usmeriti otroke v šport?
"Pomembno je, da kot otrok preizkusiš več športov in se potem odločiš za svojega."

O pomenu vračanja družbi?
"To je priložnost, da vidiš, da so tudi velike osebnosti, ne samo odlični športniki. S Tadejevo pomočjo lahko zdaj tudi otroci, ki si tega sicer ne bi mogli privoščiti, sodelujejo v kolesarstvu. Družijo se z njim in imajo s tem dodaten motiv za izpolnitev sanj."

Zakaj se slovenski športni uspehi še ne bodo končali?
"Delamo trdo, smo uspešni, zakaj se to ne bi nadaljevalo? A tudi če ne bomo zmagovali, moramo ostati sposobni zmagovati. Tudi drugi imajo veliko odličnih športnikov, šport je postal globalen. Pomembno je, da vemo, da smo zraven in na vrhu."