Razpravljali so tudi o energetiki. Foto: Reuters
Razpravljali so tudi o energetiki. Foto: Reuters

Voditelji so veliko pozornosti namenili čezatlantskim odnosom, vojni v Ukrajini, visokim cenam energije, sprejeli pa so tudi sklep o podelitvi statusa kandidatke za članstvo v Uniji Bosni in Hercegovini.

Tisto, kar se je še pred meseci zdelo tako rekoč nemogoče, je bilo v četrtek sprejeto brez pripomb in posebne razprave – Bosna in Hercegovina je dobila status kandidatke za članstvo v Uniji, predvsem tudi zaradi prizadevanja Slovenije.

Premier Robert Golob je dejal: "Mislim, da je to sporočilo, ki je sicer politične narave, zelo pomembno za prebivalke in prebivalce Bosne in Hercegovine. Ker jim želimo s tem v resnici povrniti upanje v evropsko perspektivo."

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je dejala: "Čestitam Bosni in Hercegovini, da je dobila status kandidatke, in to naj bo spodbuda, da vztraja pri reformah, ki jo peljejo po evropski poti."

BiH je dobil status kandidatke za članstvo v EU-ju. Foto: Reuters
BiH je dobil status kandidatke za članstvo v EU-ju. Foto: Reuters

V ponedeljek dogovor o cenovni kapici

Voditelji so sicer veliko pozornosti namenili ukrepom za omejitev visokih cen energije, zlasti zemeljskega plina, in v sklepe so zapisali, da morajo energetski ministri na naslednjem srečanju v ponedeljek doseči dogovor, ki med drugim predvideva tudi uvedbo t. i. cenovne kapice.

Obširno so govorili tudi o odnosih z ZDA, zlasti, ker so te sprejele zakon o zniževanju inflacije. Unija na splošno meni, da je ta dober, ker podpira zeleno tranzicijo, vendar pa pričakuje, da bodo imela evropska podjetja podobno ugoden položaj kot mehiška in kanadska. Še bolj temeljito razpravo o konkurenčnosti in suverenosti evropskega gospodarstva bodo voditelji opravili na izrednem zasedanju v začetku februarja, ko bodo podrobneje razpravljali tudi o nezakonitih migracijah.

BiH mora izpolniti 14 prednostnih nalog