Drugi športi

Verstappen še naprej brez konkurence, polom Ferrarija na Madžarskem

Budimpešta, 31. 07. 2022 16.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Max Verstappen je z osmo zmago sezone na dirki za VN Madžarske še povečal svojo prednost v skupnem seštevku. Drugi je bil Lewis Hamilton, tretji pa George Russell, ki ni izkoristil najboljšega startnega položaja. Uspeh 24-letnega Nizozemca je še toliko večji, ker je dirko začel z desete pozicije.

Max Verstappen je prišel do 28. zmage v karieri in osme v tej sezoni.
Max Verstappen je prišel do 28. zmage v karieri in osme v tej sezoni. FOTO: AP

Z dobro taktiko so pri Red Bullu nadoknadili slabše startno izhodišče, medtem ko so pri Ferrariju izhodišče pokvarili, saj je najbližji zasledovalec Maxa Verstappna v SP, Monačan Charles Leclerc iztržil le šesto mesto.

George Russell, ki je v soboto osvojil prvi najboljši startni položaj v karieri, pa se je moral zadovoljiti z najnižjo stopničko, četrti je bil drugi Ferrarijev voznik Španec Carlos Sainz.

Po nedeljski dirki zdaj dirkače čaka poletni premor do 28. avgusta, ko bo na vrsti dirka v Belgiji, ima tako lanski prvak še večjo prednost. Zdaj ima že 258 točk, že 80 več kot Leclerc.

Sobotno dogajanje je nakazalo, da bi morda lahko tekmeci nekoliko pristrigli peruti moštvu s krili, saj se ni zdelo prav verjetno, da bi Nizozemec z desetega mesta lahko premagal oba Ferrarija, v boj za visoka mesta pa se je napovedal tudi Russell.

A tokratna dirka je z mešanico vseh mogočih elementov stvari postavila tja, kjer so jih letos ljubitelji tega športa že navajeni. Mercedes je sicer dobro začel in Russell je v prvem delu dirke vodil.

Toda na dirki, kjer so grozeči dežni oblaki napovedovali, da bo morda treba poseči tudi po pnevmatikah za dež, in na terenu, kjer je prehitevanje zelo težko, je odločala taktika. Tu pa so v ekipi Red Bull pokazali, da so pravi mojstri, medtem ko so pri Ferrariju delali napako za napako, klicali svoja dirkača v bokse ob nepravem času in za nameček Leclercu namenili še tisti tip pnevmatik, ki se je že pri tekmecih izkazal za najslabšega na Hungaroringu.

Posledica vsega tega je bila, da je Leclerc, ki je sredi dirke celo vodil, po zadnjem postanku zdrsnil z mest na odru zmagovalce in bil na koncu le šesti. Ferrari pa nazadnje ni mogel rešiti niti tretjega mesta Sainza, ki ga je 20 krogov pred ciljem brez težav prehitel Hamilton, slednji pa je nato v internem Mercedesovem obračunu premagal še Russlla.

Monačan je bil kolikor toliko v igri še do 54. od 70 krogov; Russell ga je takrat prehitel, Leclerc pa je šel na tretji postanek po primernejše mehkejše pnevmatike (dežja do konca dirke ni bilo), kar pa je pomenilo, da je izgubil nekaj mest in se poslovil od možnosti za stopničke.

"Kakšna dirka, le kdo bi si to mislil pred startom. Nora dirka in res sem vesel, da sem jo dobil," je bil navdušen Verstappen. Kako premočan je bil branilec naslova, pove tudi podatek, da je sredi dirke, ko je na vso moč lovil tekmece, za hip zapeljal s steze, se z dirkalnikom zasukal za 360 stopinj, a ga nato mojstrsko ujel in nadaljeval.

"Vedno smo šli na postanek v pravem trenutku, imel sem nekaj hitrih krogov in čeprav sem se vmes vrtel, sem bil najboljši," je svojo dirko, s katero je prišel do 28. zmage v karieri, opisal Verstappen. Doslej še nikoli ni prišel do zmage s tako slabega startnega mesta, najdlje od prvega startnega mesta do danes je bil, ko je slavil, na četrtem izhodišču.

Zdaj dirkače čaka poletni premor do 28. avgusta, ko bo na vrsti dirka v Belgiji.