Ena zadnjih fotografij kralja Karla III., na njegovem obrazu je videti žalost in trpljenje Odkrito.si

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Magazin

Slovenci na pravi poti: v Malmöju padli še Islandci

Deli na:

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v prvem krogu drugega dela evropskega prvenstva na Norveškem in Švedskem ter v Avstriji danes v Malmöju premagala Islandijo s 30:27 (15:14). Slovenija bo naslednjo tekmo igrala v nedeljo, 19. januarja, ob 16.15 se bo pomerila z Madžarsko.

* Malmö Arena, gledalcev 4000, sodnika: Načevski in Nikolov (oba Severna Makedonija).
* Slovenija: Ferlin, Kastelic, Blagotinšek 4, Henigman 2, Janc 2, Dolenec 4 (1), Cingesar, Cehte 1, Kodrin, Zarabec 3 (2), Šoštarič, Horžen, Žabić 1, Ovniček, Bombač 9, Mačkovšek 4.
* Islandija: Gustavsson, Hallgrimsson, Kristjansson 1, Palmarsson 3, Elisson 6 (2), Sigurdsson, Gislason, Gudmundsson 3, Petersson 1, Gunnarsson, Arnarsson, Gudjonsson 3, Jonsson 1, Kristjanson 5, Smarason 4.
* Sedemmetrovke: Slovenija 6 (3), Islandija 2 (2).
* Izključitve: Slovenija 8, Islandija 8 minut.
* Rdeč karton: /.

Slovenski rokometaši na Švedskem ostajajo na pravi poti. Po zmagah nad Poljaki, Švedi in Švicarji v skupinskem delu v Göteborgu so na današnji prvi tekmi drugega dela ukanili še Islandce in naredili nov korak v pravo smer za uvrstitev na enega od treh aprilskih kvalifikacijskih turnirjev za nastop na letošnjih poletnih olimpijskih igrah v Tokiu.

Izbranci slovenskega selektorja Ljubomirja Vranješa so se po zmagoslavju nad Islandci še bolj približali tudi najbolj prestižnim tekmam. Švedska prestolnica bo obe polfinalni tekmi ter obračune za končne razvrstitve za prvo, tretje in peto mesto gostila med 24. in 26. januarjem.

Slovenija se bo po nedeljski tekmi z Madžarsko v torek, 21. januarja, pomerila s Portugalsko, dan kasneje pa še z Norveško.

Da se v Malmö Areni obeta izjemno taktičen obračun, so potrdile že uvodnem minute. A tokrat ni presenetil Vranješ, temveč njegov kolega na nasprotni strani igrišča Gudmundur Gudmundsson, ki je na klopi pustil svojega izkušenega veterana Gudjona Sigurdsssona.

Vranješevi bojevniki so na najboljši možni način odprli izjemno pomembno tekmo. Obramba 6-0 je bila znova granitna, centralni blok (Borut Mačkovšek in Blaž Blagotinšek) je ob pomoči soigralcev imel v oblasti najbolj nevarna islandska zunanja igralca Arona Palmarssona in Alexandra Peterssona.

V napadu je "rokometni čarodej" Dean Bombač je vlekel prave niti in skrbel za pravo "delovno temperaturo" svojih soigralcev, ki so si že po enajstih minutah igre priigrali pet golov prednosti (7:2).

Sprva je bilo videti, da bodo Slovenci rutinirano opravili z tekmeci iz dežele gejzirjev, a ni bilo tako.

Izkušeni in z vsemi žavbami namazani Gudmundsson je iz igre povlekel svoja najbolj udarna zunanja udarna moža, njegovi rezervisti pa so izkoristili ležerno predstavo slovenskih rokometašev v obrambi in napadu, Slovenci so zgrešili tudi dve sedemmetrovki, ter tekmo v 21. minuti postavili v začetno izhodišče (9:9).

Slovenski rokometaši so v 25. minuti prvič na dvoboju zaostali (11:12). Le minuto kasneje jim je "zastala kri v žilah", potem ko je na tleh obležal Blaž Janc in po nekoliko daljši pomoči fizioterapevta Žana Ranta Roosa vendarle nadaljeval tekmo, na veliki odmor pa so se po golu Nejca Cehteta v zadnji sekundi odpravili z najmanjšo možno prednostjo (15:14).

V uvodnih desetih minutah prvega polčasa perfektna slovenska obramba je v nadaljevanju "počila", prejela je kar 14 golov, le nekaj dni pred tem proti kakovostni Švedski pa v celotni tekmi 19 zadetkov.

Vranješevi fanti so jo v začetku drugega polčasa znova dvignili na nekoliko višjo raven, kar se je nemudoma poznalo pri "filmu tekme". V 39. minuti so si znova priigrali tri gole prednosti (19:16).

V nadaljevanju so v obrambi v kali zatrli vse poskuse Islandcev po prevratu, v napadu pa je pravo simultanko odigral Bombač, z devetimi goli tudi najbolj učinkovit igralec in prvo ime slovensko-islandskega dvoboja v Malmöju.