Zimski športi

Kranjec na stopničkah, Hadalin v deseterici

Sölden, 23. 10. 2022 13.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Nad Söldnom se je začel 57. svetovni pokal v alpskem smučanju. Slovenski as Žan Kranjec je uvodno veleslalomsko tekmo sezone končal na odličnem drugem mestu, po prvem teku pa je bil tretji. Drugi Slovenec Štefan Hadalin je finale ujel z 28. mestom, na koncu pa napredoval kar na deveto. Zmagal je Švicar Marco Odermatt. V soboto zaradi slabih vremenskih razmer niso mogli izpeljati ženskega veleslaloma.

Žan Kranjec po drugem mestu v Söldnu

Žan Kranjec, ki je bil na prvi progi tretji, je v finalu pritisnil na plin ter prevzel vodstvo. Nato ga je prehitel le Švicar Marco Odermatt, najboljši smučar in veleslalomist minule zime, ki je bil pred Slovencem tudi na olimpijskem veleslalomu na Kitajskem.

Marco Odermatt
Marco Odermatt FOTO: AP

Kranjec je vpisal devete stopničke v svetovnem pokalu. Štefan Hadalin, ki je bil po prvi vožnji 28., je z devetim mestom izenačil svojo najboljšo veleslalomsko uvrstitev v svetovnem pokalu.

Izvedba današnjega veleslaloma je bila vprašljiva, potem ko so v soboto zaradi neugodnih razmer odpovedali ženski veleslalom. A se je v nedeljo ob 10. uri moški veleslalom začel v skladu z načrtovanim urnikom, kar je bila seveda odlična informacija tudi za slovenska predstavnika na tej tradicionalni tirolski ledeniški premieri sezone.

V prvi vožnji je olimpijski podprvak v veleslalomu nastopil s številko pet. Čeprav proga ni bila ledena, se je odlično znašel. Prehitela sta ga le Norvežan Lucas Braathen in najboljši veleslalomist lanske sezone, ki je zadržal odlično formo in si je z najboljšo vožnjo prve vožnje privozil 67 stotink prednosti pred Kranjcem. Izkazal se je tudi povratnik v tekmovalno areno Hadalin, ki je bil po devetih mesecih znova na startu ter se je z visoko startno številko 41 prebil v drugo vožnjo z 28. časom in zaostankom 2,55 sekunde za Odermattom.

Hadalin je v finalu izkoristil odlične pogoje ter kar nekaj časa vztrajal v povsem zgornjem delu razpredelnice, nazadnje pa obdržal uvrstitev v najboljši deseterici. Napredoval je kar za 19 mest v primerjavi s prvo vožnjo.

Štefan Hadalin
Štefan Hadalin FOTO: AP

Ljubitelji smučanja v Sloveniji so čakali le še na start najboljšega Slovenca, ki ni razočaral. Odlično se je znašel na strmini, dovolj hitrosti pa je prenesel tudi v nekoliko bolj ravninski zaključek ter je za 21 stotink prehitel Norvežana Henrika Kristoffersena. Na startu sta bila le še dva tekmovalca, kar je pomenilo, da bo Kranjec še tretjič v karieri na uvodnem veleslalomu stal na odru za zmagovalce.

Norvežan Lucas Braathen Kranjca ni prehitel in je zaostal tudi za rojakom Kristoffersenom. Najboljši veleslalomist lanske sezone pa je zanesljivo dobil uvodno tekmo ter še dvanajstič v karieri stopil na najvišjo stopničko zmagovalnega odra v svetovnem pokalu. Osmič je zmagal na veleslalomih.

"Vedno je sezono odlično začeti na stopničkah. Že nekajkrat sem bil tukaj uspešen, tudi letos. Tako kot lansko leto bom šel zadovoljen in umirjen domov. Upam le, da bo letos drugače, da bom sezono nato nadaljeval v takšnem slogu," je bil navdušen Kranjec, ki je v Söldnu dvema tretjima mestoma iz 2019 in 2021 dodal še drugo.

"Na startu finalne vožnje sem vedel, da bo težko prevzeti vodstvo, da razmere niso lahke. To mi ni bilo najbolj všeč, a ostalo mi je edino to, da dam vse od sebe, kar imam. Ker, če daš malce manj, potem si takoj deseti. Tako je šlo za napad od starta do cilja, in to je to. V finalu so mogoče kakšni deli bili bolj zaprti, a vsako progo se da napadati. Tudi v prvem teku sem se peljal zelo dobro, zelo lepo, a mi je mogoče manjkalo kanček rizika," je razplet opisal tekmovalec iz Bukovice pri Vodicah, ki bo 15. novembra dopolnil 30 let.

Žan Kranjec
Žan Kranjec FOTO: AP

Zelo zadovoljen je bil tudi Hadalin, ker mu je vožnje iz treninga uspelo prenesti na tekmo. "Sem ponosen nase in gremo dalje. Treba je iti korak za korakom preko celotne sezone. Pred tekmo sem imel malce mešane občutke, bil je tak čustveni vrtiljak. Bolj v pozitivno smer kot sicer, in sem ponosen, da mi je takole uspelo, in grem optimistično naprej."

Vrhničan je za Odermattom zaostal 1,38 sekunde. Njegov čas pa je bil drugi najboljši čas druge vožnje.

Odermatt v finalu nikakor ni pokazal brezhibne vožnje: "Vedel sem, da bodo vsi drugi delali napake in da bom tudi jaz delal napake," je v ciljnem prostoru dejal 25-letni Švicar. "Kakorkoli, super je že spet tekmovati. Lepo, da sem nazaj."

Naslednja preizkušnja za alpske smučarje bo paralelni veleslalom v Lech/Zürsu, 13. novembra, prav tako v Avstriji.