Romelu Lukaku, ki se je na svetovnem prvenstvu vrnil po poškodbi, je zapravil kar nekaj lepih priložnosti, s katerimi bi Belgija lahko napredovala med 16. Foto: EPA
Lukaku frustriran po vseh zapravljenih priložnostih

Verjetno je bil letošnji turnir zadnja priložnost izjemne belgijske generacije, ki je bila pred štirimi leti v Rusiji tretja, velikega potenciala pa ji ni uspelo kronati z lovoriko velikega tekmovanja. Na zadnjih štirih je igrala v četrtfinalu, v Katarju pa je razočarala. Srečna je bila zmaga nad Kanado, nato je sledila hladna prha proti Maroku, na koncu pa rdeči vragi niso našli poti v hrvaško mrežo. Poleg neprepričljivih predstav so mediji poročali tudi o razprtijah v belgijskem moštvu, saj naj bi se sporekli nekateri ključni nogometaši.

Hrvaška, aktualni svetovni podprvak, ostaja na prvenstvu. Remi z Belgijo 0:0 je bil njen drugi v Katarju, potem ko se je z enakim izidom razšla z Marokom. Proti Kanadi se je nato odlično pobrala po uvodnem zaostanku, pet točk pa je zadostovalo za drugo mesto, ki v izločilnih bojih prinaša zmagovalca skupine E Japonsko. Srečanje bo v ponedeljek.

Lukakuju veselje preprečila vratnica
Sorodna novica Maroko ponovil leto 1986, v skupini F celo na 1. mestu

Za zelo živahen uvod so poskrbeli Hrvati, ki so si nemudoma priigrali lepo priložnost. Luka Modrić je imenitno podal dolgo žogo v napad, kjer jo je na levi strani prejel Ivan Perišić. Opravil je s Thomasom Meunierjem in prišel do strela, vendar je bil premalo natančen. Minute, ki so sledile, so bile v znamenju Belgije. 11. minuta je tekla, ko je vrsta Roberta Martineza prvič ogrozila nasprotna vrata. Dries Mertens, ki je dobil priložnost v konici napada, je prodrl po desni strani, podal pred vrata, kjer je bil na daljši vratnici Yannick Carrasco, ki pa je preveč okleval, tako da je njegov poskus blokiral Josip Juranović.

Še lepšo priložnost je zapravil Mertens, ko ga je dve minuti pozneje v protinapadu izvrstno zaposlil Kevin De Bruyne, toda napadalec Galatasaraya, ki je prišel za hrbet hrvaški obrambi, se je ob strelu malce nagnil nazaj in žogo poslal visoko čez vrata. Dobro minuto pozneje je Anthony Taylor na drugi strani že pokazal na belo točko, potem ko se je Carrasco, ko je skušal izbiti žogo, zapletel in podrl Andreja Kramarića. Posredoval je VAR, po ogledu posnetka pa je Taylor zaradi prepovedanega položaja ob podaji Modrića s prostega strela na začetku akcije odločitev spremenil. V nadaljevanju se je ritem precej umiril.

Anthony Taylor je v prvem polčasu že pokazal na belo točko, toda po posredovanju VAR-a je odločitev spremenil. Foto: EPA

Podobno kot v prvem je bilo veliko dogajanja tudi na začetku drugega polčasa. Martinez je v igro poslal Romeluja Lukakuja, najboljši strelec v zgodovini belgijske reprezentance pa je imel hitro prvo priložnost, toda njegov poskus z glavo je Dominik Livaković zaustavil. Potem so bili zelo nevarni ognjeni. Najprej je po podaji Joška Gvardiola s približno 15 metrov sprožil Mateo Kovačić, Thibaut Courtois pa je žogo odbil čez vrata.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

54. minuta je tekla, ko je Kovačić podal na rob kazenskega prostora, kamor je utekal Marcelo Brozović, ki je streljal po tleh, Courtois pa je bil znova na mestu. Najboljši vratar prejšnjega SP-ja v Rusiji je v nadaljevanju hrvaškega napada zaustavil še poskus Modrića, ki je v kazenskem prostoru prišel mimo Alexa Witsla, nato pa sprožil z levico. Pet minut po dveh velikih priložnostih Hrvaške so zapretili rdeči vragi. Po lepi podaji De Bruyneja je v kazenski prostor prodrl Carrasco. Prišel je čisto pred Livakovića, ki pa je s pomočjo branilcev razčistil, toda do odbite žoge je prišel Lukaku, ki pa je nato zadel le vratnico.

Veselje navijačev v Zagrebu po uvrstitvi v osmino finala

Rdeči vragi so v končnici srečanja silovito pritisnili. 87. minuta je tekla, ko je Meunier poskusil z volejem, zadel Lukakuja, od katerega pa se je žoga odbila mimo vrat. V zadnji minuti rednega dela je Thorgan Hazard z desne strani poslal predložek v kazenski prostor. Žoga je preletela Livakovića in Dejana Lovrena, prišla do Lukakuja, ki pa ni bil pripravljen in je nespretno le odbil žogo, tako da je hrvaški vratar lahko posredoval. V sodnikovem dodatku se je napadalcu Interja ponudila še ena priložnost, vendar je razčistil izvrstni Gvardiol.

Vrhunci tekme Hrvaška - Belgija
12-01 (F) Croatia-Belgium( id: 3854595), Tekma v živo, Vse (goli, menjave, kartoni)
12-01 (F) Croatia-Belgium( id: 3854595), Postave
12-01 (F) Croatia-Belgium( id: 3854595), Statistika tekme