Tina Šutej zmagala v Lozani, Pia Apostolovski druga v Nemčiji

Lozana, 26. 08. 2022 22.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
STA, T.Š.
0

Slovenska atletinja Tina Šutej je na mitingu diamantne lige v Lozani osvojila prvo mesto v skoku s palico (470 centimetrov). V teku na 800 metrov je nastopila tudi Anita Horvat, ki je zasedla deseto mesto. Lia Apostolovski je na 25. mitingu v skoku v višino v nemškem kraju Bühl zasedla drugo mesto, skočila je 1,90 metra.

Nosilka bronastega odličja z nedavnega evropskega prvenstva v Münchnu ter na letošnjem dvoranskem svetovnem prvenstvu v Beogradu je na današnjem tekmovanju v Švici preskočila 470 cm. Tina Šutej je na letošnjem enajstem mitingu najvišje kakovostne ravni v prvem poskusu premagala uvodnih 435 cm, naslednjo višino 450 cm pa šele v tretjem poskusu. V nadaljevanju je višino 460 cm zmogla v prvem, 470 cm pa v drugem poskusu.

V dvoboju za prvo mesto z Avstralko Nino Kennedy je smetano pobrala 33-letna Slovenka. Obe najboljši tekmovalki na današnjem mitingu sta preskočili po 470 cm. Slovenka v drugem, Avstralka v tretjem poskusu, obe pa sta nato bili neuspešni na višini 478 cm. Šutejeva je tretja zmagovalka v skoku s palico na letošnji diamantni ligi, pred njeno današnjo zmago je bila Američanka Sandi Morris trikrat najboljša v Birminghamu, Rabatu in Rimu, v Monte Carlu pa je slavila Nina Kennedy.

Tretje mesto je danes zasedla Finka Wilma Murto, senzacionalna zmagovalka na letošnjem evropskem prvenstvu na Bavarskem je preskočila 460 cm. Grkinja Katerina Stefanidi, olimpijska zmagovalka iz Ria de Janeira 2016 in srebrna z letošnjega EP v Münchnu, je bila šele peta, preskočila je 450 cm.

Poleg Šutejeve je danes v Lozani nastopila tudi Anita Horvat. V teku na 800 metrov je 25-letna Ljubljančanka s časom 2:02,20 zasedla deseto mesto. Z osebnim rekordom je zmagala Francozinja Renelle Lamote (1:57,84), druga je bila Američanka Allie Wilson (1:58,09), tretja pa Britanka Jemma Reekie (1:59,00).

Za najboljši dosežek dneva je na stadionu Pontaise poskrbel norveški zvezdnik Jakob Ingebrigtsen. V teku na 1500 metrov je dosegel letošnji najboljši čas na svetu, komaj 21-letni norveški srednjeprogaš je razdaljo premagal v času 3:29,05 minute. Za njim sta se uvrstila Kenijec Abel Kipsang (3:29,93) in Avstralec Stewart McSweyn (3:30,18).

V kraljevski atletski disciplini na 100 metrov je v odsotnosti letošnje svetovne prvakinje iz Eugena, Jamajčanke Shelly-Ann Fraser-Pryce, ki je odstopila minuto pred startom, zmagala Američanka Aleia Hobbs (10,87) pred Jamajčanko Shericko Jackson (10,88) in Marie-Josee Ta Lou iz Slonokoščene obale (10,89).

V moškem teku na 200 metrov je slavil Američan Noah Lyles (19,56), drugi je bil njegov rojak Michael Norman (19,76). V teku na 110 m z ovirami je prvovrstno presenečenje pripravil Jamajčan Rasheed Broadbell. Z osebnim rekordom je zmagal s časom 12,99, za njim sta se uvrstila Američana Trey Cunnigham (13,10) in Grant Holloway (13,11).

V ženskem teku na 100 m z ovirami je z rekordom mitinga slavila Portoričanka Jasmine Camacho-Quinn (12,34), v troskoku pa je bila razred zase Venezuelka Yulimar Rojas (15,31 m). Druga je bila Jamajčanka Shanieka Ricketts (14,64 m). Letošnji predzadnji miting diamantne lige bo 2. septembra v Bruslju, sklepni pa 7. in 8. septembra v Zürichu.

Tina Šutej
Tina Šutej FOTO: AP

Apostolovski zasedla drugo mesto
Slovenska atletinja Lia Apostolovski je na 25. na mitingu v skoku v višino v nemškem kraju Bühl zasedla drugo mesto, skočila je 1,90 metra. Pred članico ljubljanskega Massa je bila le Avstralka Eleanor Patterson, svetovna prvakinja, ki je skočila 1,95 m.

"To je bila moja tretja tekma v tednu dni in le pet dni po finalnem nastopu na evropskem prvenstvu. Zelo sem zadovoljna, da sem še tretjič zelo dobro skakala," je po nastopu sporočila Apostolovski. Na EP v Münchnu je konec prejšnjega tedna v finalu osvojila sedmo mesto, prejšnji mesec pa je v Oregonu v ZDA prav tako nastopila v finalu in zasedla 12. mesto. Na obeh velikih članskih tekmah je nastopila prvič v karieri.