Od včeraj do nedelje policisti nadzirajo motoriste in hitrost vseh voznikov

Do nedelje na naših cestah sočasno potekata evropsko usklajena akcija Hitrost ter nacionalna preventivna akcija Varnost motoristov. Motoristi sodijo v skupino ranljivih udeležencev v prometu, njihovo število pa močno narašča. Kot opozarjajo organizatorji, najhitrejši vozniki včasih ne pridejo na cilj, največ smrtnih žrtev beležijo ob vikendih, zvečer in ponoči.

Policisti  bodo  v  teh dneh  poostreno preverjali,  ali  vozniki upoštevajo  
omejitve  hitrosti.   Foto: Leo Caharija
Policisti bodo v teh dneh poostreno preverjali, ali vozniki upoštevajo omejitve hitrosti.  Foto: Leo Caharija

SLOVENIJA > Številni dejavniki, ki so povezani z objestno, tvegano in neprilagojeno vožnjo, povečajo nevarnost za nastanek prometne nesreče. Višje kot so hitrosti, praviloma težje so posledice prometnih nesreč, tudi pri motoristih, ugotavljajo na Agenciji za varnost prometa (AVP). Zaradi neprilagojene hitrosti se je letos do 1. junija zgodilo že 1253 prometnih nesreč (lani 1236), v katerih je življenje izgubilo enajst ljudi (enako kot v enakem obdobju lani). Število lažje poškodovanih v nesrečah je 550, huje pa se je poškodovalo 75 ljudi.

Vozniki motorjev so bili letos do 1. junija udeleženi v 225 (lani 304) prometnih nesrečah, povzročili so jih 138 (lani 190). V prometnih nesrečah so letos umrli štirje motoristi (lani trije), 28 (lani 48) je bilo hudo in 121 (lani 165) lažje poškodovanih.

“V prometu zaznavamo vse več agresije, nestrpnosti, zavestnega kršenja pravil. S takšnim ravnanjem na cestah udeleženci v prometu ogrožajo sebe in druge. Podatki iz prikazovalnikov hitrosti, ki smo jih 15 občinam dali v brezplačen polletni najem, kažejo, da je v občini Trnovska vas voznik pri omejitvi 30 kilometrov na uro za več kot štirikrat prekoračil dovoljeno hitrost, vozil je nedopustnih 132 kilometrov na uro! Gre za lokacijo v neposredni bližini šole, kar nakazuje prometni znak, postavljen ob prometnem znaku za omejitev hitrosti,” opozarja Simona Felser, v. d. direktorja AVP. Policisti so letos do konca maja odkrili 1904 (2079) kršitve cestnoprometnih predpisov voznikov motorjev ter 52.403 (56.861) kršitev s področja hitrosti pri vseh voznikih.

“V zadnjih letih število registriranih motornih koles zelo močno narašča. S tem imajo vozniki teh vozil vedno večjo vlogo v cestnem prometu ter velik vpliv na varnost cestnega prometa. Najpogostejši vzroki nesreč, ki jih povzročijo vozniki enoslednih vozil, so neprilagojena hitrost in nepravilna stran in smer vožnje. V nesrečah, v katerih motoristi niso povzročitelji, pa izstopa izsiljevanje prednosti s strani voznikov ostalih vozil in nepravilna stran in smer vožnje,” pa poudarja Ivan Kapun, vodja sektorja prometne policije na GPU.

Dodaja, da bodo letos aktivnosti za večjo varnost voznikov enoslednih motornih vozil izvedli večkrat. “Naloga policistov je predvsem izvajanje nadzora,” sklene. Policisti bodo preverjali upoštevanje določil o hitrosti, tehnično brezhibnost motornih vozil, psihofizično stanje motoristov in uporabo zaščitne čelade.

Med preventivno akcijo bodo policisti do nedelje predvsem na cestnih relacijah, ki jih motoristi pogosto uporabljajo za vožnjo, poostreno nadzirali motoriste in hitrost vseh voznikov.


Najbolj brano