NAPETO VSE DO KONCA: Slovenci v Areni Bonifika slavili proti Švedom

Koper

Košarkarji Slovenije so v 2. krogu kvalifikacija za SP v Kopru premagali Švedsko s 94:89 (17:24, 42:44, 67:63).

Slovenska košarkarska reprezentanca je uspešno začela kvalifikacije za svetovno prvenstvo 2023. Po četrtkovi tesni zmagi v Zagrebu proti Hrvaški je včeraj v Kopru premagala Švedsko s 94:89.

Slovenija bo naslednji kvalifikacijski termin pričakala na prvem mestu v skupini C. Konec februarja 2022 jo čakata dve tekmi s Finsko, ki je danes po uvodnem porazu s Švedsko premagala Hrvaško s 77:71.

V prvem delu kvalifikacij bo vsaka reprezentanca odigrala šest tekem, v nadaljevanje kvalifikacij pa se bodo uvrstile po tri najboljše ekipe iz vsake štiričlanske skupine. Slovenija se bo križala s skupino D, v kateri so Estonija, Izrael, Nemčija in Poljska. Po dveh krogih ima Izrael poln izkupiček, Nemčija in Estonija sta zmagal po enkrat, Poljska pa je še brez uspeha.

Na svetovnem prvenstvu, ki ga bodo od 25. avgusta do 10. septembra 2023 gostile Indonezija, Japonska in Filipini, bo nastopilo dvaintrideset reprezentanc, dvanajst iz Evrope.

Čeprav sta se v Bonifiki pomerili reprezentanci, ki sta na lestvici Fiba skoraj 50 mest narazen, se to na parketu ni poznalo. Švedska je bila v vodstvu skoraj toliko časa kot Slovenija. Selektorju Aleksandru Sekuliću je povzročila kar nekaj sivih las. V prvem polčasu s trojkami, v nadaljevanju pa z nepopustljivo igro, ki so jo evropski prvaki strli šele v sklepnih minutah.

Podobno kot pred štirimi dnevi v Zagrebu je Sloveniji v prvem polčasu šepal met, igra v obrambi, Švedska pa je na koncu dobila tudi skok (32:31). Odločilne so bile znova predstave posameznikov, v prvi vrsti Klemna Prepeliča, ki je dosegel 30 točk (trojke 4:8, 8 podaj), od tega dvajset v drugem polčasu, ter Jake Blažiča, ki je tekmo končal pri 23 točkah (met iz igre 7:14), 9 skokih ter 5 podajah. Aleksej Nikolić je prispeval 14 točk (trojke 4:7), Edo Murić pa 12 (met iz igre 5:7).

Slovenija je prvič na tekmi povedla šele v 15. minuti, najvišjo razliko na tekmi pa si je priigrala na začetku drugega dela po delnem izidu 10:0 - 52:44.

A Švedska se ni predala kar tako. Pri svoji borbeni igri je vztrajala vse do konca; v 36. minuti je zaostajala vsega za točko (81:80), nato pa je Slovenija vendarle uveljavila svojo kakovost in izkušnje ter s prvo postavo Nikolić, Prepelič, Blažič, Murić, Dimec tekmo odločila sebi v prid pred končnico (88:82).

* Dvorana Bonifika, gledalcev 1600, sodniki: Yilmaz (Turčija), Bissuel (Francija), Suslov (Estonija).
* Slovenija: Rupnik 1 (1:2), Nikolić 14, Prepelič 30 (12:14), Murić 12, Blažič 23 (6:7), L. Lapornik 4 (4:4), Dimec 3 (1:2), Macura 4 (4:4), Čebašek 3.
* Švedska: Borg 16, Hakanson 21 (6:6), Czerapowicz 19, Lindqvist 6 (1:1), Spires 4, Gaddefors 5 (1:1), Lofberg 2, Birgander 16 (8:8).
* Prosti meti: Slovenija 28:33, Švedska 16:16.
* Met za dve točki: Slovenija 12:27, Švedska 20:35.
* Met za tri točke: Slovenija 14:30 (Prepelič 4, Nikolić 4, Blažič 3, Murić 2, Čebašek), Švedska 11:27 (Borg 4, Hakanson 3, Czerapowicz 3, Lindqvist).
* Skoki: Slovenija 31 (23 + 8), Švedska 32 (25 + 7).
* Osebne napake: Slovenija 21, Švedska 22.