REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Veselinovič zapustil novinarstvo: Odpustil bolnega Meška, v Kranju županu Rakovcu lepša podobo neizpolnjenih obljub

Veselinovič zapustil novinarstvo: Odpustil bolnega Meška, v Kranju županu Rakovcu lepša podobo neizpolnjenih obljubPranje podobe: Veselinovič in Rakovec. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Vodenje mestne uprave Mestne občine Kranj je danes kot novi direktor prevzel Bojan Veselinovič, ki je pred tem 12 let vodil Slovensko tiskovno agencijo (STA).

Veselinovič, ki sicer že pred tem več kot desetletje ni napisal novinarskega prispevka, z vplutjem v vode izvršilne oblasti in birokracije očitno dokončno zapustil novinarske vrste.

Po odhodu s STA so se sicer najprej pojavile informacije, da se bo pridružil medijem pod okriljem smetarskega in medijskega barona Martina Odlazka, vendar se to ni zgodilo.

Veselinovič, ki sicer že pred tem več kot desetletje ni napisal novinarskega prispevka, je z vplutjem v vode izvršilne oblasti in birokracije očitno dokončno zapustil novinarske vrste.

V Kranju je sicer oblast (zaenkrat) trdno v rokah SD in kranjskega župana Matjaža Rakovca.

Veselinovič je z mesta direktorja STA odstopil septembra, tik ob koncu svojega mandata, po neuspešnih pogajanjih o financiranju javne službe STA s takratnim direktorjem Urada vlade za komuniciranje (UKOM) Urošem Urbanijo.

Veselinovič je bil za novega direktorja kranjske mestne uprave na podlagi javnega razpisa izbran že konec aprila, vendar eden izmed preostalih šestih kandidatov dlje časa ni dvignil pošte, zato je zaradi formalnih postopkov in čakanja na iztek roka za morebitne pritožbe Veselinovič delo lahko začel šele danes.

Matjaž Rakovec
Župan Matjaž Rakovec: Je Kranj spremenil v varno luko za odslužene kadre? Odslej na plečih davkoplačevalcev še en birokrat. Foto: Insajder

Prejšnji direktor mestne uprave Bor Rozman, ki se je predčasno, po manj kot treh letih petletnega mandata, poslovil s te funkcije, ostaja v županovi ekipi in bo vsaj do konca tega leta prevzel strokovno vodenje projektov, ki jih izvaja občina.

»Pri projektih imamo namreč kar precej težav, zadeve se dražijo, ne dobimo materiala in nekateri izvajalci, ki so bili izbrani za projekte, še niso začeli delo ali pa delajo v manjšem obsegu. Dejansko nam to vzame veliko časa in dela,« je potarnal Rakovec.

Zato je po županovih navedbah predvideno, da bo Rozman do konca leta strokovno vodil te projekte, medtem ko bo Veselinovič upravljal mestno upravo.

Ob prejšnjih volitvah je sicer tedaj še kandidat za župana Kranja Matjaž Rakovec trdil, da so »v kranjski občini izgubili stik s prebivalstvom« in obljubljal, da se bo »zadev lotil transparentno.«

Opozicija Rakovcu očita nenamensko trošenje denarja, zato pred bližajočimi se lokalnimi volitvami najbrž potrebuje novo 'pomoč' na vrhu mestne uprave. Župan Kranja Matjaž Rakovec naj bi po navedbah opozicijskih poslancev razmetaval denar davkoplačevalcev tudi za opremo luksuzne pisarne.

Mestna občina Kranj je v iztekajočem letu sicer uspela izvesti okrog 150 projektov.

Vendar pa opozicija Rakovcu očita nenamensko trošenje denarja, zato najbrž pred bližajočimi se lokalnimi volitvami potrebuje novo pomoč na vrhu mestne uprave.

Kot vse kaže, bo moral Bojan Veselinovič najprej poskrbeti za lepšo javno podobo delovanja trenutnega župana Kranja.

Župan Kranja Matjaž Rakovec naj bi po navedbah opozicijskih poslancev namreč razmetaval denar davkoplačevalcev za prenovo in opremo luksuzne pisarne, ki naj bi zavzela celotno drugo nadstropje občinske stavbe.

Prav tako je ostalo nejasno, kako naj bi Rakovec postal lastnik poslovnih prostorov, v katerih so razpravne dvorane in arhiv Okrajnega sodišča v Ljubljani, in za katere mu je ministrstvo za pravosodje, na čelu katerega sta bila še v Šarčevi vladi njegovi strankarski kolegici Andreja Katič in Dominika Švarc Pipan (sedanja pravosodna ministrica), vsak mesec nakazali najemnino.

Matjaž Rakovec
Širokopotezni župan Kranja. Foto: Insajder

V Kranju sicer za naslednji dve leti pričakujejo rekordno velike investicije.

Vendar gre večinoma za trošenje javnega in evropskega denarja za šole, vrtce, kolesarske poti in podobno.

Pred volitvami in nenavadnimi kadrovskimi rošadami je sedanji župan Rakovec tudi v intervjuju za Insajder.com obljubljal bistveno drugačne projekte.

»Moja osnovna ideja je, da moramo najprej dvigniti prihodke na občini. Dvigneš pa jih lahko na tri načine. Prvi je, da povečaš število delovnih mest. V tej smeri sem že imel več razgovorov, tudi o tem, da bi v Kranj prišlo kakšno večje podjetje. Ne smemo pozabiti, da je bil Kranj center elektrotehnične industrije in šolstva v nekdanji Jugoslaviji. To je bila kot Silicijeva dolina v nekdanji državi. Tu smo imeli Iskro, iz vse države so prihajali sem na srednjo elektro šolo, tukaj so se pričeli izdelovati prvi računalniki v nekdanji državi. In zato znanje je,« je obljubljal takraten bodoči župan.

Skratka, za to, kar je Rakovec obljubljal, da bo naredil, če bo izvoljen, bi sedaj potreboval - še en mandat! In če mu znova 'ne bo uspelo' – morda še enega?

Vendar so se predvolilne obljube izkazale za votle - novih velikih podjetij ni bilo v Kranj.

Še več, zaradi pandemije se je za nekaj časa zaustavila tudi proizvodnja gum v Kranju (Goodyear Dunlop Sava Tires).

Podobno velike načrte je imel tedaj še kandidat za župana Kranja novembra leta 2018 tudi glede stanovanjske politike.

»Že dvajset ali trideset let se ni delalo večjih novih naselij. Moja ideja je, da se ustanovi Stanovanjski sklad mestne občine, da se nanj prenese vse občinsko premoženje, da začnemo z njim gospodarno ravnati in da dosedanjim najemnikom ponudimo možnost nakupa najemniških stanovanj, nato pa s tekočimi sredstvi pričnemo graditi nova stanovanja. Najprej bi morali začeti v starem mestnem jedru, tu bi občina Kranj uveljavljala predkupno pravico za nakup hiš, ki bi jih spremenili v meščanska stanovanja in tako znova dali navdih Kranju. Tu vidim svojo ključno vlogo. Prepričan sem, da bom pripeljal podjetja, ki bodo pomenila zagon za celotno občino, morda celo za celo Gorenjsko z obljubami ni skoparil tedaj še kandidat za kranjskega župana Rakovec.

Vendar pa so mestni svetniki šele nedavno potrdili Stanovanjski program Mestne občine Kranj za obdobje 2021 - 2026.

Šele zatem bo mogoče ustanoviti obljubljeni sklad, ki še zmeraj - ne obstaja.

V mestu sicer gradi republiški stanovanjski sklad, obljubljenih je 600 stanovanj na več lokacijah, vendar gre za projekte še iz leta 2018.

Drugi so šele v fazi prostorskih načrtov in urejanja dokumentacije...

Skratka, za to, kar je Rakovec obljubljal, da bo naredil, če bo izvoljen, bi sedaj potreboval - še en mandat!?

In če mu znova 'ne bo uspelo' – morda še enega?

Borut Meško in Bojan Veselinovič
Sence preteklosti: Borut Meško in Bojan Veselinovič. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Kranj se sooča tudi s kulturnimi in demografskimi izzivi.

Mesto, ki ga vodi župan Rakovec zaradi velikega preseljevanja s Kosova mnogi s kančkom cinizma že imenujejo Kosovo republika.

Mesto, ki ga vodi župan Rakovec zaradi velikega preseljevanja s Kosova mnogi s kančkom cinizma že imenujejo Kosovo republika.

In se s tem norčujejo tudi iz avtomobilske oznake za Kranj (KR).

Menda se na ulicah Kranja vse bolj pogosto sliši albanščina kot slovenščina.

Upravna enota Kranj pa medtem dela s polno paro, ko gre za priseljevanje v Kranj.

Samo v letu 2019 je kranjska občina državljanom Kosova izdala ali podaljšala 2036 enotnih dovoljenj za prebivanje in delo. Državljanom Severne Makedonije (tudi v tem primeru gre večinoma za etnične Albance) pa so izdali oziroma podaljšali 147 dovoljenj za prebivanje in delo.

Težave nastajajo tudi v šolah, saj priseljenci tudi po več letih ne znajo slovensko in starši otrok niso sposobni komunicirati v slovenskem jeziku niti v šolah in vrtcih ter državnih uradih. Na vse te težave je župan Rakovec neodziven, saj računa na glasove Albancev tudi na bližajočih se volitvah.

Hkrati so na upravni enoti Kranj pred pandemijo leta 2019 izdali oziroma podaljšali 558 dovoljenj za začasno prebivanje družinskim članom prebivalcev Kosova, ki imajo dovoljenja za stalno ali začasno prebivanje.

Pri državljanih Severne Makedonije je bilo iz naslova združevanja družin izdanih 32 dovoljenj za začasno prebivanje.

Težave nastajajo tudi v šolah, saj priseljenci tudi po več letih ne znajo slovensko in starši otrok niso sposobni komunicirati v slovenskem jeziku niti v šolah in vrtcih ter državnih uradih.

Leta 2020 je eden od ogorčenih staršev obvestil javnost, da so starši učencev, ki obiskujejo osnovno šolo Jakoba Aljaža v Kranju uradna obvestila dobili najprej v albanskem in šele nato v slovenskem jeziku.

Glede stanja v Kranju je javno protestirala tudi skupina obupanih Kranjčanov.

»Ograjujemo se od nacionalizma,« so zapisali, »vendar je treba poudariti, da je albanska populacija po prihodu župana Matjaža Rakovca okupirala Kranj.«

Skupina je opozorila, da se Rakovec rad fotografira pod albanskimi zastavami, na priloženi fotografiji pa naj bi bil objet z Albancem, ki naj bi imel v najemu občinski lokal.

Matjaž Rakovec z Albanci
Matjaž Rakovec pod albansko zastavo. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»V tem lokalu opravlja gostinsko dejavnost, ne da bi občini plačeval najemnino, brez uporabnega dovoljenja in s tem, da ima registrirano prodajo sadja in zelenjave. In to sredi strnjenega stanovanjskega naselja,« so na hude nepravilnosti v delovanju župana opozorili podpisani Kranjčani.

Da je bil vir problemov predvsem Veselinovič pa se je razkrilo v trenutku, ko je nov direktor Igor Kadunc podpisal sporazum o financiranju z Janševo vlado, ki se ga prej menda sploh ni 'dalo podpisati'.

Na vse te težave je župan Rakovec neodziven, saj računa na glasove Albancev tudi na bližajočih se volitvah.

Morda pa bo rešitev za te težave našel Veselinovič, ki sicer ni bil sposoben dostojne komunikacije s svojim podrejenim Borutom Meškom, ki ga je po svojem imenovanju na položaj direktorja STA odpustil, čeprav na smrt bolni Meško ni naredil nič takšnega, zaradi česar bi ga bilo potrebno odpustiti in ne bi mogel opravljati vsaj novinarskega dela.

Le malo zatem je Meško umrl zaradi raka.

Takšno ravnanje je bilo v veliki meri krivo za številne zamere in dolgotrajen spor Janševe vlade s STA, ki je obremenjeval Slovenijo, zaradi katerega so trpeli tudi sodelavci in novinarji STA.

Da je bil vir problemov predvsem Veselinovič pa se je razkrilo v trenutku, ko je nov direktor STA Igor Kadunc dokaj hitro podpisal sporazum o financiranju z vlado, ki se ga prej, kot je trdil Veselinovič menda sploh ni dalo podpisati.

Prestop Veselinoviča k Rakovcu zato predstavlja poskus, da za komunikacijo in dialog nesposoben nekdanji direktor STA z vodenjem mestne uprave poskrbi za lepšo javno podobo župana, ki mu tekom štiriletnega mandata ni uspelo izpolniti glavnih predvolilnih obljub.

Le kaj bi lahko šlo narobe?

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek