Rok Turk se je izkazal na mokrih cestah. Foto: Miloš Ferfolja

Turk je dobil še peti reli za državno prvenstvo v tej sezoni, predtem je bil najhitrejši tudi na relijih Vipavska dolina, Velenje, Ina Delta in Železniki.

Letošnji reli v Novi Gorici in okolici je postregel z dvema jubilejema, saj so prireditev, jubilejni deseti reli Mahle Nova Gorica, izpeljali ob 75. obletnici domačega kluba AMD Gorica. Za piko na i pa je zmagal še Turk, član goriškega kluba.

Dirko so izpeljali po klasičnem formatu, v dveh dneh oziroma celo v treh, saj je bil uvod v pestro dogajanje petkov superspecial v središču mesta. Skupno so nato dirkači morali prevoziti še 14 hitrostnih preizkušenj, trasa jih je popeljala tudi po cestah v Goriških brdih, okolici Kanala, na Trnovsko-Banjški planoti in goriškem Krasu. Skupno je bilo na sporedu 155 kilometrov hitrostnih preizkušenj.

Reli je štel tudi za mednarodni evropski pokal relija Fia ter za pokale Mitropa, Fia CEZ in prvenstvo starodobnih vozil.

V petek in soboto se je med 88 posadkami na startu hitro pokazalo, da bodo favoriti na papirju tudi v praksi razred zase. Cais, Avstrijec Simon Wagner (škoda fabia rally2), ki je tekmoval s slovensko sovoznico Pio Šumer, in serijski slovenski prvak Turk so bili na prvih treh mestih, vsi drugi tekmeci pa so hitro nabirali zaostanek.

Wagner je najbolje začel v petek, potem je vodstvo prevzel Cais, ki pa je soboto končal z minimalnim zaostankom, manj kot tremi sekundami za Avstrijcem. Na tretjem mestu je bil vseskozi Turk, ki je imel za vodilnim med 11 in 16 sekundami zaostanka.

Na tretjem mestu končal Marko Grossi

Nedelja pa je nato stvari postavila na glavo. Slabo vreme in močan dež sta močno vplivala na predstave dirkačev in pomešala vrstni red povsem na vrhu.

Do 13. od skupno 15 hitrostnih preizkušenj je še kazalo, da bo zmagal Cais, ki je v nedeljo dopoldne znova prevzel vodstvo pred Wagnerjem. Videti je bilo, da bosta za zmago obračunala med seboj. Turk pa je nato v predzadnjem "brzincu" od Ravnice do Kromberka, ko sta dirkače močno ovirala naliv in velika količina vode na cestah, poskrbel za preobrat, saj je Cais izgubil skoraj dve minuti.

Turk je dobil 14. HP in tudi po 15. od Renč do Potoka pri Dornberku ostal na prvem mestu. Na koncu je imel 46 sekund naskoka pred Caisom. Wagner je na predzadnjem HP-ju odstopil, tako da je na tretje mesto v skupni razvrstitvi napredoval drugi slovenski dirkač Marko Grossi (hyundai i20 R5), ki pa je za Turkom zaostal več kot pet minut.

Med deseterico skupnega seštevka novogoriškega relija so bili še štirje slovenski dirkači: veteran Darko Peljhan (volkswagen polo RN4) je bil šesti, Jernej Fakin (ford fiesta rally3) mesto za njim, na deveto se je prebil Jan Medved (ford fiesta rally4), deseti pa je bil Nik Prunk (peugeot 208 rally4).

Naslednja postaja DP-ja bo reli Soča v Tolminu sredi oktobra, sezona pa se bo končala novembra z relijem Idrija.

Podrobne izide relija si lahko ogledate TUKAJ.