Velika afera

Razkrita druščina, ki si je življenje "lajšala" s podkupovanjem pokojnega zagrebškega župana

G.G./STA
1. 7. 2021, 14.48
Posodobljeno: 1. 7. 2021, 15.46
Deli članek:

Zagrebška policija je pojasnila podrobnosti glede aretacij oseb, ki so vpletene v podkupovanje pokojnega zagrebškega župana Milana Bandića.

Reuters
Pokojni Milan Bandić je Zagrebu vladal od leta 2000 do 2021, z izjemo treh let od 2002 do 2005.

Danes prijeti podjetniki naj bi plačali podkupnino prijetima mestnima uradnikoma, da bi pridobili različna dovoljenja in posle z mestom. Med prijetimi sta član stranke Bandić Milan 365 - Stranka dela in solidarnosti Zdravko Čabraja in zagrebški gradbeniški podjetnik Ivan Papić, ki je znan tudi kot soprog bivše hrvaške miss športa Stefany Hohnjec, na spletni strani poroča Jutarnji list.

Tudi v sredo so prijeli več nekdanjih sodelavcev pokojnega zagrebškega župana, proti kateremu je potekalo več sojenj in preiskav zaradi suma korupcije in zlorabe položaja. Najbolj odmeva ime glavnega direktorja hrvaške radiotelevizije (HRT) Kazimirja Bačića, ki naj bi Bandiću prenesel podkupnino podjetnika Milana Lončarića, ki je želel legalizirati izgradnjo stanovanjsko-poslovnega kompleksa na območju nekdanje tovarne žarnic Tež. Lončarić naj bi Bačiću kot povratno uslugo dal stanovanje v središču Zagreba.

Preiskovalci naj bi pridobili dokaze med tajnim snemanjem pogovorov Bačića in Bandića v županovem službenem avtomobilu. Jutarnji list tudi poroča, da imata Bačić in njegova soproga pet stanovanj, tri hiše, apartma v Selcih in poslovni prostor v Dubrovniku.

Sredine aretacije so zajele še dve drugi področji. Eno je povezano z domnevno korupcijo pri oddajanju javnih površin, predvsem za stojnice, med znanim zagrebškim novoletnim sejmom. Zaradi suma podkupovanja so med drugim prijeli tudi dva bivša Bandićeva voznika, dva zaposlena v strokovnih službah mestne uprave ter podjetnika Denisa Mohenskega, ki je znan pod vzdevkom "Kralj adventa". Mohenski naj bi od mesta dobil vrsto stojnic za novoletni sejem, ki jih je potem oddajal v podnajem.

Med drugim je za najem stojnice Mohenskemu leta 2019 plačal tudi predsednik skrajno desne stranke Domovinsko gibanje in saborski poslanec Miroslav Škoro, ki je v sredo novinarjem povedal, da je takrat tudi opozoril na spornost modela najema stojnic.

V sredo so prijeli tudi tesno Bandićevo sodelavko in nekdanjo hrvaško ministrico za zdravje, 81-letno Ano Stavljenić Rukavina, ki je bila tudi podpredsednica zagrebške skupščine in predsednica upravnega sveta otroške bolnišnice Srebrnjak. Preiskovalci jo sumijo zlorabe položaja pri izbiri novega ravnatelja otroške bolnišnice, potem ko naj bi leta 2019 nezakonito odstavili bivšega ravnatelja Bora Nogala. Ta je tudi v sredo za hrvaške medije ponovil, da je v ozadju njegove odpovedi verjetno želja za prevzem nadzora nad 58 milijonov evrov vrednim projektom izgradnje in opremljanja novega oddelka otroške bolnišnice, za katerega so dobili denar iz skladov EU.