Slovenija

'Edino, kar funkcionira, je medicinska stroka, vse ostalo stoji'

Ljubljana, 21. 09. 2022 11.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Zdravniški sindikat Fides je predstavil razloge za sprejetje sklepa o splošni stavki zdravnikov in zobozdravnikov. Kot je poudaril predsednik sindikata Konrad Kuštrin, te odločitve niso sprejeli zlahka, a druge rešitve ne vidijo, saj da dialoga ni. Stavka se bo, če pogajanja o reševanju stavkovnih zahtev ne bodo obrodila sadov, začela 19. oktobra ob 7. uri.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Zdravniki so napovedali stavko 19. oktobra
    02:26
    Iz 24UR: Zdravniki so napovedali stavko 19. oktobra
  • Iz SVETA: Stavka zdravstvenih delavcev
    03:54
    Iz SVETA: Stavka zdravstvenih delavcev
  • Iz SVETA: Napoved stavke zdravnikov
    03:27
    Iz SVETA: Napoved stavke zdravnikov

 

Kot so zapisali v sklepu o stavki, bo ta potekala v obliki popolne prekinitve dela, trajala pa bo do sprejema sklepa o prenehanju stavke ali do sklenitve sporazuma. Udeleženci bodo med stavko sicer prisotni na delovnem mestu, kot je predvideno z razporedom dela, razen ob sklicih stavkovnih sestankov.

Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin je uvodoma dejal, da je bila včerajšnja udeležba na izredni skupščini izredna, glavni problem, ki so ga izpostavili zdravniki, pa niso bile plače, ampak se je večinoma govorilo o stiskah, povezanih s propadom javnega zdravstvenega sistema. V tem sistemu so po besedah Kuštrina največje žrtve definitivno pacienti, drugi v vrsti pa so zdravniki, ki so v neposrednem odnosu s pacienti. 

Sindikat od vlade pričakuje, da bo v DZ posredovala predlog sprememb in dopolnitev Zakona o zdravniški službi, na podlagi katerega se za zdravnike in zobozdravnike Zakon o sistemu plač v javnem sektorju ne bo več uporabljal. 

Enotni plačni sistem po besedah Kuštrina podi zdravnike iz javnega zdravstvenega sistema, zato so spremembe nujno potrebne. Naš zdravstveni sistem je na kolenih, je poudaril. Ob tem je dodal, da ni prav, da se na račun slabenja javnega zdravstva na široko odpira pot razvoju zasebnega zdravstva. Javno zdravstvo je namreč tisto, ki opravi večino storitev, še posebej tistih, ki niso profitabilne. 

Očitna je tudi kadrovska stiska v nekaterih bolnišnicah in zdravstvenih domovih. Kot je navedel predsednik sindikata, je v Novi Gorici brez družinskega zdravnika ostalo 5000 prebivalcev, v naslednjih letih pa bo ta številka še trikrat ali štirikrat večja. "Bomo zapirali zdravstvene domove?" se sprašuje Kuštrin. Večina težav je vzročno povezana z zakonom o plačah, priča pa smo eroziji javnega zdravstva, v sklopu katere zdravniki odhajajo, delajo delno pri zasebnikih, interesa za nekatere specializacije, ki niso tržno zanimive, pa ni, je dodal.

Zdravstveni sistem je po mnenju Fidesa treba začeti reševati takoj, rešitve oz. predlogi stroke pa so znani in "so v predalih na ministrstvu". A s strani ministra in vlade sindikat ni zaznal kakršnega koli namena po spremembah, ampak le obljube. "Zdravstvo je bolnik in ne greš čez vikend domov razmišljat, kako ga boš v ponedeljek začel zdraviti, ker bo vmes umrl."

Po mnenju Kuštrina trenutno v slovenskem zdravstvu funkcionira le medicinska stroka, vse ostalo stoji. Redki zdravniki si upajo javno kritizirati zdravstveni sistem, ki ni le pred razpadom, ampak je po mnenju nekaterih že razpadel, pacienti pa že čutijo hude in nepopravljive posledice, je dejal Kuštrin. 

Zdravniki
Zdravniki FOTO: Dreamstime

Mladi zdravniki so v odzivu zapisali, da zahtevajo stabilizacijo delovanja javnozdravstvenih zavodov na način, da se v njih vzpostavijo konkurenčni delovni pogoji, vključno s korekcijo osnovne plače. "To je potrebno takoj, saj je zadovoljen zdravstveni delavec zadnje upanje za javni zdravstveni sistem v Sloveniji. Desetletja slabega vodenja zdravstvene politike terjajo hitre in odločne poteze ministra za zdravje ter vlade, če jim je mar za zdravje državljanov."

Ministrov predlog o rešitvi plačne problematike v letu 2024 je po njihovi oceni popolnoma nesprejemljiv. "Če gori, časovnica več let pač ne pride v poštev." Stavko, ki jo je napovedal Fides, podpirajo. 

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je danes ponovil, da vlada izstopa zdravnikov in katere koli skupine iz enotnega plačnega sistema javnega sektorja ne odobrava. So pa Fides za torek povabili na pogajanja, poroča STA

O razpadu javnega zdravstvenega sistema in plazeči se privatizaciji so v teh dneh obširno poročali v rubriki Dejstva. V javnih bolnišnicah se soočajo s hudo kadrovsko stisko, medicinske sestre in zdravniki pa zaradi boljših pogojev in višjih plač odhajajo k zasebnikom. 

Poročali smo tudi o gradnji zasebne bolnišnice v Ljubljani, ki jo pomagata financirati delno državni zavarovalnici. 

Zdravniki in zobozdravniki, zaposleni v javnem sektorju, so sicer v času epidemije covida-19 v obdobju med marcem 2020 in julijem 2021 prejeli za 116,6 milijona evrov covidnih dodatkov. Med rekorderji so zdravnik iz UKC Ljubljana in predavatelj na medicinski fakulteti, ki je prejel 81.125 evrov dodatka, zdravnik z Golnika z okoli 68 tisočaki in mariborski zdravnik, zaposlen v zdravstvenem domu, kliničnem centru in na univerzi, ki je prejel 61.744 evrov. 

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je na Televiziji Slovenija dejala, da se v sindikatu ne želijo udeležiti pogajanj, na katera so sicer vabljeni, ker imajo že izdelano zahtevo. "Torej, izsiljujete in se ne pogovarjate," je dejala ministrica.

Kuštrin je ministrici na to odgovoril, da zahteva, izražena s 3500 podpisi zdravnikov, ni izsiljevanje, ampak "legitimna zahteva neke poklicne skupine, ki je odgovoren nosilec zdravstvene dejavnosti". Pogajanj bi si, kot je še dodal Kuštrin, želeli na osnovni njihovih stavkovnih zahtev.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (540)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JUSTFRIENDS
27. 09. 2022 10.19
+2
Ni panike. Predlagam, da popolnoma izstopite iz državnega plačnega sistema. Pa naj vam jo izplačujejo zavarovalnice, ki naš denar vlagajo za nakupe raznoraznih medicinskih centrov. Plačani bodite po "glavi", pa da vas vidim. Kuštrin, vi pa pokažite javnosti svoje plače, ki jih služite za neprestano izsiljevanje vseh preteklih in sedanje vlade. Ne najdem besede s katero bi vas opisala. Na tisoče ljudi je brez zdravnika, čakalne vrste se štejejo v letih. Vi pa stavkate. Marš.
Vizi892
24. 09. 2022 14.20
+1
kr--en
23. 09. 2022 11.31
+4
Predlagam, da prenehajo izplačevat zdravniške plače dokler se vrste ne skrajšajo.
Branko Erčulj
22. 09. 2022 12.16
+1
Naj kar izzivajo. Še tako naprej! Potem se bo dko iz oblasti spomnil, in začel postopek odgovornosti za Covid polomijo. Že nastali in tisto, i+ko jo bodo tako odkrili (sicer bi jo zamolčali).
Cool8
22. 09. 2022 11.31
+3
Fides izsiljuje vlado, do pogovora jim ni , zdravniki se s tem strinjajo , vsi skupaj so navadni izsiljevalci, to so, ker so pač lahko, zato ne maram zdravnikov ! Niso vsi zdravniki tako požrešni, večina pa so takšni. Kje ste videli zdravnika s slabim stanovanjem in slabim avtom ? Ne se sprenevedati !
komarec
21. 09. 2022 21.24
+4
neobremenjen je avtor tudi tega članka, dobro napisano in utemeljeno. Čakalne vrste niso nastale zaradi tega, ker bi zdravniki odhajali v tujino, temveč zato, ker imamo sistem, ki dovoljuje dvoživke. Dopoldan afne guncajo po javnih zdravstvenih domovih in s tem umetno daljšajo vrste, popoldan pa privat delajo. Loredan je iz istega testa. Če se popoldan samoplačniško pride takoj na vrsto pomeni troje: da imamo tehnične zmožnosti, da imamo kader, ki poseg lahko opravi, in da so čakalne vrste ustvarjene umetno.
komarec
21. 09. 2022 21.09
+5
Ta ni normalen.
RdecaPesa
21. 09. 2022 20.48
+7
Kostrun: medicinska stroka funkcionira. Bolnice: zguba kljub koronskim dodatkom in ifinancnim injekcijam. Aha...
RdecaPesa
21. 09. 2022 20.47
+4
Kostrun: medicinska stroka funkcionira. Realnost: cakalne dobe daljse od 6 mesecev. Aha...
RdecaPesa
21. 09. 2022 20.43
+6
Kostrun: medicinska stroka funkcionira. Celje: zamenjali bolnika, mu pomagali na oni svet in napacnega pokopali. Aha...
Vizi892
21. 09. 2022 20.33
+6
Že dolgo nisem bral toliko komentarjev in razbral, da imamo skoraj vsi isti pogled na obravnavano tematiko. Nekaj je torej na temu. Vsaj enkrat se je večina nas postavila na isto stran.
kr--en
23. 09. 2022 11.30
+2
Vsi so bili na moji strani. Potem pa se je čoln prevrnil.
Mr.
21. 09. 2022 20.27
+7
Koštrun... edino, kar funkcionira so tvoja nakladanja in recimo temu laži in potvarjanja!
audirs
21. 09. 2022 20.18
+4
Najprej je potrebno prevetriti celotno zdravstvo, postaviti meje in norme ter nagraditi tiste ki dobro in zanesljivo opravljajo delo... ne pa samo delitev denarja tistim pri koritu.... potem pa res zmanjka za vse zdravnike... pa seveda enkrat za zmeraj ločitev dela v javni upravi in pri zasebniku.... oboje žal ne bo šlo... razen seveda če dopoldne delajo u izi, popoldne pa normalno
3008vk
21. 09. 2022 20.09
+8
Gospod minister Loredan NE jim popustit, pa če vse crkne......to so izvenzemeljski uničevalci zdravstva.... vsa čast redkim izjemam.....
nopino
21. 09. 2022 20.08
+9
G. Loredan, ko to pišem je oddanih 523 komentarjev v zvezi z Kuštrinon. Tudi moje mnenje o njemu je enako ostalim. Prosim vas, da si tudi Vi preberite mnenja navadnih občank in občanov.Ta človek ni dostojen zdravniškega poklica. Je navaden zdrahar v službi SDSa in zdravnikov, ki ne poznajo Hipokrita. So lovci na državni denar. Poskrbite, da izgine iz javnega zdravstva.
Abrnk
21. 09. 2022 20.07
+8
Kuštrin je na ravni Grimsa po simpatičnosti.
Banion
21. 09. 2022 20.03
+12
se strinjam edino kar funkcionira je lakomnost in podkupljivost zdravnikov.
moare
21. 09. 2022 19.59
+12
Tale Konrad pa je ena velika podlasca.
dober-man
21. 09. 2022 19.59
+9
kostrun, tebe nam je se treba bilo!? od kod si se pa vzel in kako je bilo na dopustu!? mešalec 💩
gizmohizmo
21. 09. 2022 19.51
+6
Vsi z zagotovljenimi delovnimi mesti pa v stavko. Ni kaj, logično...ali pa tudi ne