Slovenija

Majdičev mlin po poti ljubljanske Cukrarne?

Kranj, 29. 09. 2022 19.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Kot je v pregledu pogorelega Majdičevega mlina v Kranju ugotovila strokovnjakinja gradbene stroke, so od objekta ostali le zidovi, katerih nosilnost je vprašljiva. Lastniki si, kot navajajo, zaradi zgodovinske vrednosti objekta želijo, da rušenje zidov ne bo potrebo in bo možna rekonstrukcija kot v ljubljanski Cukrarni.

Kot izhaja iz poročila o pregledu objekta po požaru, ki so ga lastniki prejeli danes, so strešna konstrukcija in medetažne konstrukcije v celoti uničene. V notranjosti objekta so zogleneli in porušeni elementi nosilnih okvirjev in ostanki jeklene opreme in jeklenih strešnih elementov. Lokalno so poškodovani tudi zidovi. Večjih razpok sicer ni opaziti, vendar, kot je opozorila gradbena strokovnjakinja Jerica Zidar, gibanje v notranjosti ni dopustno.

Jelenov klanec v Kranju je dva dni in pol po požaru, ki je v noči na torek uničil Majdičev mlin, ponovno odprt za ves promet.

Kot je navedla, je treba za zaščito neposredne okolice objekta odstraniti vse ostanke lesenega ostrešja, opeke in kritine, odstraniti vse ostanke okenskih kril in nesprijete dele ometa na fasadi, porušiti štrleči del dimnikov in odstraniti nadstrešek na vzhodni fasadi. Po zaključku čiščenja je treba preprečiti dostop v objekt.

Kot je izpostavila, je to le začasni ukrep, ki bo lastniku in pristojnim omogočil, da v najkrajšem možnem času presodijo, ali je smiselno objekt v celoti porušiti ali takoj začeti z vsemi potrebnimi postopki za celovito sanacijo. Daljša izpostavljenost objekta vremenskim vplivom lahko povzroči postopno razpadanje zidov in ogrožanje okolice kljub omenjenim ukrepom.

Za lažjo presojo o smiselnosti sanacije je predlagala, da se pri pristojni inštituciji naroči kontrola mehanskih lastnosti zidov po veliki toplotni obremenitvi. Od objekta so namreč ostali le zidovi, katerih nosilnost je vprašljiva. Kot ugotavlja, rekonstrukcija oz. izgradnja objekta z ohranjanjem zidov ekonomsko ni smiselna.

Predstavnik lastnikov, direktor projektne družbe Naš mlin Sebastijan Zupanc je pojasnil, da si glede na zgodovinsko vrednost objekta želijo, da rušenje zidov ne bo potrebno in bi lahko pristopili k rekonstrukciji podobno, kot se je to storilo v Cukrarni v Ljubljani. "Mesto Kranj kot zgodovinsko mesto si namreč zasluži ohranitev tega zgodovinskega spomenika," je izpostavil Zupanc. 

STA sicer poroča, da so lastniki 150 let star objekt, ki je bil več desetletij zapuščen, želeli preoblikovati v večstanovanjski objekt. Pred nakupom so možnost tega preverili tudi na kranjski enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Vendar so nato, kot je povedal Zupanc, zaradi predvidene finančne krize in visokih obrestnih mer za kredite, s katerimi bi financirali prenovo, letos poleti objekt dali naprodaj. 

Zupanc je še povedal, da so se danes sestali s kranjskim županom Matjažem Rakovcem, ki je pokazal veliko odzivnost in pripravljenost pomagati, da se sanacija po požaru čim prej prične. "Hvala županu za posluh in pripravljenost iskanja skupnih rešitev, da se posledice tega nesrečnega požara čim prej začnejo odpravljati," je poudaril Zupanc.

Ob tej priložnosti se je zahvalil tudi "vsem gasilcem za njihov trud pri gašenju in štabu Civilne zaščite Kranj ter Policijski postaji Kranj, ki so s svojimi dejanji opravili izjemno delo". "Prav tako hvala za pomoč vsem ostalim, ki pomagajo razjasniti okoliščine nastanka požara," je zapisal.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Sivi oblak
01. 10. 2022 12.08
Tale žalost bi bila za podret že daleč nazaj. Stroški obnove so večji od novogradnje in to zdravemu razumu zadostuje.
marker1
30. 09. 2022 11.23
-1
Del te stavbe je celo nad enim rokavom Save, ki izteka iz elektrarne. Gradnja stanovanjskega objekta v koritu Save ni smiselna. Stoletne vode pa to. Vlažna stanovanja niso prijetna.
marker1
30. 09. 2022 11.18
+0
Podreti do temeljev! To je samo industrijski objekt. Razen, če kdo upa na državna sredstva za sanacijo.
Kana-1
30. 09. 2022 11.16
+1
To lahko obnavljaš samo z proračunskim denarjem sicer pa bo nadaljni mrk na tej lokaciji. Sicer je pa stroškovno obnova velik nesmisel,bolje je pogorišče pospravit do tal z odstranitvijo ter na zemljišču zgraditi novogradnjo,ki je cenejša od obnove stroškovno pa je tudi vzdrževanje novega objekta stroškovno cenejša varianta.. Prijetno branje v razmislek !!!!!!
MihaGliha
30. 09. 2022 09.24
-1
če ohraniš zidove ter prevlečeš z novo fasado kje je smisel?
brabusednet
30. 09. 2022 08.37
-2
Samo bedak,ki še nikoli ni nič obnavljal bi se tega obnavljanja lotil,pa z državnim denarjem.Lako obovijo pa nikoli ne bo vredu.Novo je novo in potresno varno ter izolirano proti vlagi in mrazu.Tu samo rušenje pride v poštev in najcenej.
U.K.
30. 09. 2022 08.32
-1
Podrite to žalost
El pi5tolero
30. 09. 2022 08.30
+1
Vse ukradeno…
medusa
30. 09. 2022 08.27
+0
Tako ,kot ste z narodno dediščino delali , tako je tudi končal!!!! Sedaj pa spet vsi ueeeeeueeee... Ma dej ne me basat!
Refoski
30. 09. 2022 08.21
-1
Seveda si želijo ohraniti "zgodovinsko vredne" zidove, še posebej če bo država sofinancirala gradnjo objekta.
za naše
30. 09. 2022 08.10
+6
Ko vidiš,da je odlazek lastnik ti je vse jasno!
User2127030
29. 09. 2022 21.44
+3
A mora prej zgoret da ga obnovite? Da malo naredite dodatne stroske in ogrozite varnost ljudi?