Scholz: Nemčija Ukrajini ne bo poslala bojnih letal

Nemški kancler je dejal, da Nemčija ne bo dovolila, da bi se vojna v Ukrajini razplamtela v konflikt med Rusijo in Natom.
Fotografija: FOTO: Genya Savilov/AFP
Odpri galerijo
FOTO: Genya Savilov/AFP

Nemčija ne bo dovolila, da bi se vojna v Ukrajini razplamtela v konflikt med Rusijo in Natom, je v nedeljo zvečer med obiskom v Čilu dejal nemški kancler Olaf Scholz in zatrdil, da Nemčija Ukrajini ne bo poslala bojnih letal, poročajo tuje tiskovne agencije.

»Prispevali smo k temu, da se konflikt ne bi zaostril, saj bi to imelo resne posledice za ves svet, na primer vodilo bi v vojno med Rusijo in državami Nata (...). Prizadevali smo si, doslej nam je uspelo in tako bo tudi v prihodnje,« je dejal Scholz.

»Nobena država ne podpira Ukrajine bolj kot Nemčija,« je poudaril nemški kancler in spomnil, da je Nemčija »tako kot druge države podpirala Ukrajino s finančno, humanitarno in vojaško pomočjo«, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Gre za podporo Ukrajini, za resno razpravo, da bi sprejeli odločitve, ki jih je treba sprejeti, in to ne sme biti vojna za to, kdo bo poslal največ orožja,« je poudaril.

Potem ko je Nemčija prejšnji teden odobrila dobavo težkih bojnih tankov leopard 2 Ukrajini, je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski Berlin pozval, naj Kijevu pošlje tudi bojna letala in rakete dolgega dosega. Razprava o tem je po Scholzevih besedah veliko prezgodnja.

»Nenavadno je, da ta razprava sploh poteka,« je dejal na novinarski konferenci v čilski prestolnici Santiago de Chile in dodal, da se mora razprava o tako pomembnem vprašanju, kot je dobava orožja, osredotočiti na racionalne razloge, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Prejšnji teden so britanski mediji poročali, da dobave bojnih letal Ukrajini ne izključuje Francija. Med obiskom v Londonu je predsednik odbora za obrambo francoskega parlamenta Thomas Gassilloud dejal, da mora Pariz »pustiti odprta vsa vrata« in da bo več znanega v prihodnjih tednih.

Prvi tanki leopard v Ukrajino v prihodnjih tednih

Medtem so ZDA že pred dnevi napovedale dobavo 31 bojnih tankov M1 abrams in poudarile, da gre pri tem za zaščito ukrajinskega ozemlja, in ne za grožnjo Rusiji. Prav tako je Poljska prejšnji teden sporočila, da bo 14 tankov leopard Kijevu dobavila v nekaj tednih oziroma takoj, ko bodo ukrajinske sile zaključile ustrezno usposabljanje. V Berlinu so dejali, da bo 14 leopardov, ki so jih obljubili Kijevu, tja prispelo konec marca ali v začetku aprila. Za konec marca so 14 tankov challenger napovedali tudi v Londonu.

Odločitev zahodnih držav, da Ukrajini dobavijo sodobne bojne tanke, pa so kritizirali v Kremlju, češ da kaže na njihovo neposredno vpletenost v konflikt.

Preberite še: